Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Brüsszeli buborék

Sorry! No content for 21 március. See content from before

2021. március 10., szerda

Naptár
2021. március
H K Sze Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Deutsch Tamás, a FIDESZ-KDNP képviselője az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén Strasbourgban 2019. július 16-án.
Deutsch Tamás, a FIDESZ-KDNP képviselője az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén Strasbourgban 2019. július 16-án.

Nagy erővel folyik a Fidesz helykeresése az európai politikai palettán. Míg az Európai Néppártban érezhetően fellélegeztek a fideszesek távozásával, a konzervatív, nemzeti radikális, populista oldalon élénk szervezkedés folyik – egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy mi lesz mindennek a kimenetele. Mindenesetre a Fideszt leginkább a felfüggesztett néppárti párttagsága akadályozza a szövetségkötésben.

Nem hivatalosan, de napirenden van a Fidesz képviselőinek csatlakozása az Európai Konzervatívok és Reformerek Szövetségéhez (ECR) – erősítette meg a Szabad Európának egy belső forrás Brüsszelben. A hivatalos tárgyalásoknak jelenleg objektív akadálya van, mégpedig a Fidesz tagsága az Európai Néppártban – tette hozzá.

A fideszes képviselők ugyan kiléptek az Európai Néppárt (EPP) parlamenti frakciójából, de továbbra is tagok az ernyőszervezetben, vagyis a párt páneurópai szövetségében. Ahol már két éve felfüggesztették a Fidesz tagságát, azonban a kizárásról dönteni jogosult Politikai Gyűlést a koronavírus-járvány miatt nem tudták összehívni. Egyelőre tartja magát az az álláspont, hogy ilyen horderejű ügyben csak személyes találkozón lehet döntést hozni. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint ez júniusban következhet be leghamarabb.

A konzervatív kapcsolat

Az ECR-ben folyó történésekre rálátó informátorunk szerint a magyar és a lengyel kormánypárt (Jog és Igazságosság – PiS) közötti kapcsolat alapozza meg a jelenlegi informális egyeztetéseket, ugyanakkor forrásunk sem tagadja, hogy ez feszültségeket szül a képviselőcsoporton belül. Vannak ugyanis olyan nemzeti delegációk, amelyek egyáltalán nem nézik jó szemmel a Fidesz esetleges érkezését, merthogy nem értenek egyet a magyar kormány politikájával, s ez az eddigi európai parlamenti vitákban is megmutatkozott.

Az egyik ilyen képviselőcsoport az a három belga politikus, akik a flamand nacionalista párt, az Új Flamand Szövetség (N-VA) képviselői, Egyikük, a burkina fasói születésű Assita Kanko azt mondta a Knack című lapnak, egyáltalán nem várja, hogy a Fidesz csatlakozzon. Párttársa, Geert Bourgeois pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az N-VA mindig is támogatta a jogállamiság tiszteletben tartása és az uniós pénzek összekapcsolását. Olyannyira, hogy az Európai Parlament tárgyalódelegációját, amely ebben az ügyben hajthatatlannak bizonyult a tagállamokkal szemben, a harmadik N-VA-s képviselő, Johan van Overtveldt vezette.

Más forrásunk szerint nem a belga az egyetlen nemzeti delegáció, amely fontolóra venné a távozását az ECR-ből, ha a Fidesz náluk kötne ki.

Magyar-lengyel-olasz erőtér

Ugyanakkor sok jel utalt egy formálódó Orbán-Kaczinsky-Salvini erőközpontra, vagyis a Fidesz, a lengyel PiS és az olasz Lega közös frakciójára. Erre utalt Matteo Salvini is legújabb, a Facebook-oldalán közzétett nyilakozatában, amelyben arról beszélt, hogy a lengyelekkel és a magyarokkal új európai parlamenti képviselőcsoporton „dolgozik”. A Legának 27 képviselője van, jelenleg az EU-szkeptikus, populista Identitás és Demokrácia (ID) képviselőcsoport tagjai, amely velük együtt 74 székkel rendelkezik az EP-ben. A PiS-nek szintén 27 képviselője van a 62 fős ECR-ben, vagyis a három politikai erő 66 képviselővel rendelkezik. Az önálló parlamenti frakció alakításához 25 képviselőre van szükség, akik legalább hét országot képviselnek. Mindkét frakcióból tudnának még politikusokat elcsábítani, ez azonban azzal a veszéllyel járna, hogy egyik vagy másik képviselőcsoport is megszűnne. De a parlamenti matematika szerint Orbánék akár egy 100 fős frakciót is össze tudnának hozni, amely az EP harmadik legnagyobb csoportosulása is lehetne. Mindez azonban nem változtat azon, hogy még ennyi képviselővel sem lenne semmilyen folyamatra ráhatása ennek a szövetségnek, mert a 705 EP-képviselő nagy többsége tagja azon négy párt egyikének, melyek jelenleg a koalícióban hozzák meg a döntéseket.

A kapcsolatok szorosabbra fűzésének egyik tagadhatatlan jele volt, amikor Szijjártó Péter külügyminiszter három hónappal ezelőtt meglátogatta három szélsőjobboldali párt vezetőjét Hollandiában, Dániában és Finnországban. Mindhárman rendelkeznek európai parlamenti mandátummal és hazájukban semmilyen kormányzati tisztséget nem töltenek be – ezért is visszás, hogy a magyar külügyminiszter a magyar adófizetők pénzén, különgéppen bonyolította le ezeket az egyeztetéseket.

A függetlenség ára

A fideszes politikusokat az EP honlapján már a függetlenek közé sorolják, korábban több fideszes politikus is úgy nyilatkozott, hogy egyelőre maradnak is függetlenek – jelenleg más választásuk nincs is. A frakcióból történő kilépéssel elveszítették három bizottsági alelnöki pozíciójukat, és jelenleg egyetlen bizottsági tagsággal sem rendelkeznek. Utóbbi később változni fog, minden képviselőt megillet a szakbizottsági munkában való részvétel joga.

Azonban korántsem biztos, hogy azokban a bizottságokban kapnak helyet, ahol szeretnének dolgozni, inkább olyan pozíciókhoz juthatnak majd, amelyekre a frakciókhoz tartozó képviselők nem tartanak igényt. Függetlenként bizottsági elnöki posztban nem reménykedhetnek, de még alelnöki tisztségre sincs túl sok esélyük. Nagy valószínűséggel nem lesznek jelentéstevők, vagy árnyék-jelentéstévők sem, vagyis egy-egy téma parlamenti előadói.

Járóka Lívia fideszes EP-képviselő viszont maradhat a parlament alelnöke, mert őt ugyan a Néppárt jelölte erre a posztra, de már a parlament választotta meg. Ez az állapot jövő év elejéig maradhat fenn, akkor, a ciklus félidejében osztják újra a pozíciókat. Várhatóan addigra már a Fidesznek is megszűnik a néppárti tagsága: vagy kilépnek, vagy kizárják őket. Ugyancsak komoly veszteség a Fidesz számára, hogy a plenáris üléseken sokkal kevesebb felszólalási időt kapnak majd.

Ekkor nyílhat meg az esély az újraszerveződésre és Orbán nagy álmának, a páneurópai nemzeti konzervatív szövetségnek a megvalósítására, amelyet már a 2019-es EP-választások előtt is dédelgetett. A helyzet azonban abból a szempontból nem változott, hogy ez a vonulat csak a Fidesszel lett erősebb, ami – mint fentebb részleteztük – nem biztosít tényleges befolyást ennek a csoportnak. A magyar miniszterelnök által remélt európai politikai átrendeződés, a szélsőjobboldali pártok áttörésszerű megerősödése a hagyományos irányzatokkal szemben ugyanis egész egyszerűen nem történt meg.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke tartanak sajtótájékoztató Brüsszelben, 2021. február 26-án.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke tartanak sajtótájékoztató Brüsszelben, 2021. február 26-án.

Új ütemterv készül még ebben az évben, amely az EU védelmi képességeinek növelését célozza. Az uniós állam- és kormányfők a kontinens biztonságáról tárgyaltak egymással és a NATO főtitkárával. Megerősítették, hogy fokozni kell a küzdelmet a dezinformáció és a kiberbiztonság terén és csökkenteni kell Európa kitettségét, amikor a védelmi technológiákról van szó.

Bár kevés dolog lehet fontosabb Európa biztonságánál, az uniós tagállami vezetők mégis lényegesen kevesebb idő alatt közös nevezőre jutottak ebben a kérdésben, mint előző nap az oltási igazolások ügyében. A két napos virtuális csúcstalálkozó második napjára a NATO főtitkára is meghívást kapott.

EU-NATO, két jó barát

Jens Stoltenberg többek között arról beszélt, hogy az egészségügyi válsághelyzet kezelése során sem szabad elfelejteni, hogy milyen kihívásokkal kell megküzdenie az EU-nak. A NATO és az EU tagsága jelentős átfedést mutat, mert az Európai Unió 22 tagja egyben az Észak-Atlanti Szerződés Szervezetében is tagsággal rendelkezik.

Stoltenberg a jól ismert problémák közül Oroszország agresszív fellépését, a terroristák egyre durvább támadásait, a kibertámadásokat, Kína megerősödését, illetve a klímaváltozás jelentette biztonsági fenyegetést sorolta fel.

Ugyancsak felhívta a figyelmet a főtitkár a Nyugat-Balkán stabilizálásának szükségességére annak érdekében, hogy hatékonyabban lehessen a migrációt megállítani. Jens Stoltenberg felajánlotta a katonai szövetség segítségét a járvány elleni küzdelemben, többek között mobilkórházak felállításában, az egészségügyi személyzet és az eszközök szállításában lehet hatékony partner a NATO.

Érezhetően jobb a hangulat a NATO és az EU között, amióta Joe Biden az amerikai elnök. Donald Trump idejében meglehetősen hűvös volt a viszony, elsősorban az akkori amerikai elnök csípős megjegyzései és egyáltalán nem burkolt követelései miatt, amelyek arra irányultak, hogy az európaiak ne az amerikaiakkal akarják kifizettetni biztonságuk költségeit.

Az új amerikai adminisztrációval megújult a kapcsolat, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke úgy fogalmazott, hogy “Erős partnerség erős partnereket igényel, ami erősebb Európai Uniót és erősebb észak-atlanti katonai szövetséget jelent”. Ugyanakkor abban nincs változás, hogy az európai országoknak el kell érniük, hogy pár éven belül a GDP-jük 2 százalékát fordítsák védelmi kiadásokra. Ezzel párhuzamosan, a trumpi örökségnek betudhatóan az EU is hozzálátott saját védelmi iparának fejlesztéséhez.

“Az Európai Unió kész arra, hogy erős és elkötelezett partnere legyen az Egyesült Államoknak, az ENSZ-nek és regionális partnereinek” – mondta Charles Michel.

Javítani kell az Unió védelmi képességein

Az uniós vezetők megerősítették, hogy továbbra is elkötelezettek a 2019 és 2024 közötti időszakra vonatkozó stratégiai védelmi menetrend végrehajtása mellett, ami az EU önálló cselekvési képességének növelését jelenti. Ebbe beleértendő a tagállamok közötti biztonsági és védelmi együttműködés további elmélyítése, a védelmi beruházások növelése, valamint a polgári és katonai képességek fejlesztése.

A csúcstalálkozón elfogadott EU-27 közös nyilatkozat szerint a tagállamok alapvető fontosságúnak tartják az Európa védelmi technológiai és ipari bázisának megerősítését, aminek az egyik eszköze az Európai Védelmi Alap lesz.

Felkérték az Európai Bizottságot, hogy 2021 októberéig nyújtson be egy technológiai ütemtervet a kutatás, a technológiafejlesztés és az innováció fellendítése érdekében. Ezzel szeretné az EU elérni, hogy csökkenjen a függősége más nagyhatalmaktól, szervezetektől, amikor a védelem szempontjából kritikus fontosságú technológiákról van szó.

Ugyancsak a védelem és biztonság köréhez tartozik a kiberfenyegetések és a dezinformáció elleni hatékony fellépés. A tagállamok megbízták az Európai Bizottságot, hogy idén júniusig tegyen jelentést a tavaly decemberben bemutatott kiberbiztonsági stratégia végrehajtásáról.

Azt is megfogalmazták, hogy folytatni kell a hálózati és információs rendszerek biztonságáról szóló irányelv felülvizsgálatát. Ezen túl pedig hatékonyabb együttműködést és koordinációt tartanak szükségesnek a hibrid fenyegetések, például a dezinformáció megelőzésére. Ebbe a munkába be kell vonni a magánszektort és az érintett nemzetközi szereplőket is.

A déli szomszédság

A számos közös kihívás, a közös történelem és a földrajzi közelség miatt az EU úgy döntött, hogy megerősítik együttműködésüket a déli szomszédsághoz tartozó államokkal. Algéria, Egyiptom, Izrael, Libanon, Líbia, Marokkó, Palesztina, Szíria és Tunézia tartozik ehhez az országcsoporthoz, amelyekkel – például a migráció kezelése terén – szorosabb kapcsolatokat, hatékonyabb közös munkát szeretnének látni a tagállami vezetők.

Az uniós vezetők legközelebb egy hónap múlva, március 25-26-án tárgyalnak. Az előzetes napirenden a Covid 19-válság, az egységes piac, a digitális iparpolitika és a gazdaság kérdései, Oroszország és a Kelet-Mediterrán térségben kialakult helyzet szerepel. A tervek szerint az a találkozó már nem virtuális, hanem személyes lesz.

Ingyenes mobilalkalmazásunkkal bárhol és bármikor elérheti a Szabad Európa weboldalának tartalmát. Töltse le díjnyertes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!

XS
SM
MD
LG