Angolszász és német minták után szerezne magának a Fővárosi Önkormányzat bérlakásokat egy értékes kelenföldi ingatlan értékesítése nyomán – derült ki a Podmaniczky Mozgalom háttérbeszélgetésén. Nagy ára lesz viszont a budapesti színházak kormányzati támogatásának: az állatkert elveszíti értékes területei egy részét.
Mivel az érintett szakbizottságban egyhangú támogatást kapott az előterjesztés, szinte biztos, hogy szerdán a Fővárosi Közgyűlés is elfogadja az Erzsébetváros forgalomcsillapításáról szóló koncepciót – mondta Vitézy Dávid egy háttérbeszélgetésen. A Podmaniczky Mozgalom elnöke, a forgalomcsillapítás kezdeményezője az elmúlt hetekben több alkalommal is egyeztetett a kérdésben Niedermüller Péterrel, a VII. kerület DK-s polgármesterével és Karácsony Gergely főpolgármesterrel is.
Az intézkedés lényege, hogy a 78-as troli útvonalán megszüntetik az eddigi az útpadkához képest 45 fokos szögben kialakult parkolókat (ezek miatt gyakran fordult elő, hogy egy-egy szabálytalanul parkoló autó miatt elakadt a busz), és a járdával párhuzamosan lehet majd parkolni. Ezen kívül több, a pesti belvárost érintő változás jöhet hamarosan, ha a Közgyűlés rábólint az előterjesztésekre: a Dob utca és a Kazinczy utca egy része is teljes mértékben a gyalogosoké lehet majd, valamint ugyanilyen tervek vannak a Madách tér még parkolóként funkcionáló részére is, ahol jelenleg, Vitézy Dávid szavaival élve „teljes a káosz”.
„Kocsmapárti” budapestiek
A Podmaniczky Mozgalom egy közvélemény-kutatást is rendelt a témában a Mediántól. Az ezer fős, Budapestre nézve reprezentatív (ezen belül külön szerepelt egy 250 fős VII. kerületi minta) felmérés szerint az emberek fele egyetért azzal, hogy az átmenő forgalommal nem rendelkező utcákat sétálóövezetekké alakítsák, viszont 43 százalék egyetért azzal az állítással, hogy a parkolóhely kialakítása a legfontosabb még azokban az utcákban is, ahol a többség gyalog közlekedik.
A 40 év alattiak és a magas jövedelműek kétharmados többségben támogatják a sétálóutcák kialakítását, a diplomások és a Tisza-párt támogatói között is többségben vannak ennek a csoportnak a tagjai, a Fidesz szavazói ugyanakkor inkább a parkolóhelyeket preferálják kétharmados arányban. A VII. kerületiek 60 százaléka nyilvánítaná sétálóövezetté az autóforgalom elől lezárt utcákat és csak 35 százalékuk szavazna a parkolóhelyekre.
Megkérdezték az embereket a vendéglátóhelyek éjszakai nyitva tartásáról is. Ez a „bulinegyed” miatt a VII. kerületben különösen aktuális kérdés, de nemrég egy újonnan nyílt söröző miatt a XI. kerületben is napirendre került az ügy. A Medián szerint a fővárosiak 84 százaléka egyetért azzal, hogy bizonyos városrészekben lehetőséget kell adni a kulturált szórakozásra 22.00 óra után is – a VII. kerületben ez az arány 74 százalék volt. Érdekes, hogy még a 65 év felettiek csoportjában is szintén 74 százalékos az éjszakai nyitva tartás támogatottsága. Ugyanakkor a VII. kerületben a fővárosi 14 százalékhoz képest lényegesen többen, 25 százaléknyian gondolják úgy, hogy Budapest minden egyes részén a lakók nyugalma a legfontosabb, még azon az áron is, hogy 22.00 óra után bezárnak a szórakozóhelyek.
Pest is fonódhat
Dönthet a Fővárosi Közgyűlés a pesti fonódónak nevezett új villamosvonal tervezésének megkezdéséről. Ez a 14-es villamost kötné össze a Bajcsy-Zsilinszky úton a Deák téren át a 47-es és 49-es villamossal. Vitézy Dávid szerint ennek a Rákosrendezőn kialakítani tervezett új városnegyedhez is van köze, hiszen ezzel is könnyen összeköthető lenne. A Podmaniczky Mozgalom elnöke azt is szeretné, hogy napirendre kerüljön a Fővám téri Vásárcsarnok ügye, ami ugyan „építészetileg egyedülálló, de közben rohad, fröccsöntött kínai bóvli és lehúzós turista szuvenír vásárrá degradálódott”.
Napirendre kerül annak a kelenföldi irodaháznak az ügye is, amiről már többször volt szó. Pozitív döntés esetén egy eddig egyedülálló kezdeményezés valósulhat meg. Az ingatlant úgy hirdetik majd meg eladásra, hogy előre kikötik: legalább 5,5 milliárd forintos áron kell értékesíteni. Vitézy Dávid szerint a jelenlegi ingatlanárak mellett ez méltányos ár. A potenciális vevők nem is a megajánlott árral versenyeznek majd a tervek szerint, hanem azzal, hogy a területen felépített lakóépületekben (ezek száma az ezret is elérheti) legkevesebb 150 lakást a Fővárosi Lakásügynökség rendelkezésére bocsájtanak.
Panelprogram
Aki a legtöbbet ajánlja fel, az lesz a nyertes. A főváros ugyanakkor abba is beleszól, hogy mekkora lakások épülhetnek majd: Vitézy Dávid szerint véget kell vetni annak a gyakorlatnak, hogy szinte kizárólag 40-50 m2-es stúdiólakások épülnek Budapesten, amik családok számára alkalmatlanok. Mindezt német és angolszász minták alapján tervezi megvalósítani a főváros.
Egy panelfelújítási programba is belevágna a városvezetés, a Podmaniczky Mozgalom szeretné elérni, hogy ehhez kormányzati támogatás is érkezzen, így lehetőség lenne 50 százalékos támogatásintenzitás elérésére. A tervek szerint ezt a Budapesti Közművek bonyolítaná le, nem a Budapesti Klímaügynökség. Főpolgármesteri előterjesztésre szavazhat a közgyűlés a Budapest Brand megszüntetéséről is.
Júniusban írhatják ki a tervpályázatot Rákosrendezőre, ezt nemzetközi zsűri fogja elbírálni. A területre egyébként kamerákat szerelnek majd fel és az odavezető utakat is lezárják az illegális hulladéklerakás megszüntetésére. Beérkeztek a pályázatok a legnagyobb cégek vezető posztjaira (ezek: Budapesti Közlekedési Központ, Budapesti Közlekedési Zrt., Budapesti Közművek, Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ, Budapest Gyógyfürdői És Hévizei Zrt.).
Ezek közül a Gyógyfürdők, a Vagyonkezelő és a Közművek vezetésére háromnál többen jelentkeztek, a másik két társasághoz csak két-két pályázat érkezett, így további egy hónappal meghosszabbíthatják a pályázati időt.
Karácsony Gergely hétfőn jelentette be, hogy megállapodott a kormánnyal a fővárosi fenntartású színházak támogatásáról, ami kétszerese is lehet a tavalyinak. Ennek ugyanakkor nagy ára lesz hosszabb távon a főváros számára: a kormány ugyanis csak azzal a feltétellel volt hajlandó belemenni a megállapodásba, hogy a Fővárosi Állat- és Növénykert területéből a régi vidámpark, illetve a lovarda átkerül a Fővárosi Nagycirkusz tulajdonába.