Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Heti kampány

Meghallgatás az Európai Unió Bíróságán, Luxemburgban, 2018. november 27-én.
Meghallgatás az Európai Unió Bíróságán, Luxemburgban, 2018. november 27-én.

Szerda legfontosabb híre egyértelműen az volt, hogy a magyar és a lengyel kormány elbukta azt a pert az Unió bíróságán, melyet azért indítottak, hogy kimondassák a jogellenességét az un. „jogállamisági mechanizmusnak”. A kampányeseményeket is ez az ítélet határozta meg.

A jogállami mechanizmusról szóló döntést az EU legfontosabb szervei (Bizottság, Tanács, Parlament) azért hozták 2020. decemberében, hogy lehetőség legyen az uniós jogállamisági elvek rendszerszintű, az EU-támogatások törvényes felhasználását ellehetetlenítő megsértése esetén eljárást indítani, adott esetben támogatásokat megvonni tagországoktól.

Fidesz

„Brüsszel nem akar belenyugodni abba, hogy Magyarország nem enged a nyomásgyakorlásnak, a gyermekeket célzó LMBTQ-propaganda megállítására is törvényt hozott, sőt még népszavazást is kiírt. Ezért perelték be Magyarországot, ezért indították az egész jogállamisági dzsihádot, ezért akarják megbélyegezni, elítélni és megbüntetni hazánkat” – áll az ítéletre reagáló Fidesz-közleményben.

A Fidesz-politikusainak kommunikációja egyedül a gyerekvédelmi/homofób törvény elleni uniós „dzsihádnak” tulajdonítja tehát az ítéletet. A tények ellenben:

  • nem az Unió, hanem a két renitens kormány perelt
  • hónapokkal korábban adták be a keresetet, mielőtt meghozták volna 2021 májusában magát a törvényt
  • sem a keresetben, sem az ítéletben nincs szó a törvényről
  • természetesen nem Magyarország, hanem a kormánya ellen ítélt a bíróság.

A Telex utána járt, mit kell tudni a Gattyán György féle párt politikusjelöltjeiről, akik elvileg a Fidesz leváltásáért szállnak ringbe. Összefoglalva: néhány, az ellenzéki előválasztáson elbukott jelölt mellett korábbi választásokon indult, bíróság által el is marasztalt figurák és OV22 sapkában pózoló, Fidesz-politikusok külföldi delegációiban is helyet kapó figurákról van szó.

A DK közleménye szerint Somogy megye 1. választókörzetének fideszes jelöltje, Gelencsér Attila és kampánycsapata azt az utasítást kapta a Fidesz-központból, hogy indítsanak aláírásgyűjtést a DK és az ellenzék közös jelöltjének, Varga István és Horváth Ákos névrokonának. Korábbi választásokon is volt rá példa (és Putyin orosz elnök Egységes Oroszország pártjának is szokása), hogy névrokonokkal trükközve próbálják meg megosztani az egyesült ellenzék szavazótáborát.

Az utcán, aláírásgyűjtés közben „lepte meg” a ceglédi fideszes képviselőjelöltet a miniszterelnök. A közösségi médiára felöltött videón látható, ahogy a kormányfő megérkezik Ceglédre, majd az ajánlásgyűjtő standokhoz megy és üdvözli Földi Lászlót.

Állam

Akár 14 választókerület sorsát is eldönthetnék április 3-án egy szoros versenynél a kivándorolt magyarok, ha könnyebben voksolhatnának. Várhatóan 80 ezren szavaznak majd, de ha online is megtehetnék, háromszor ennyien lennének. Ez, a jobbára fiatal réteg erősen kormánykritikus, így sok körzetben az ellenzék javára fordíthatnák az állást – derül ki a 21 Kutatóközpont elemzéséből.

Nem biztos, hogy jó ötlet lesz egy külföldi diplomatától, ha április 3-án esetleg felkeresne néhány szavazóhelyiséget – pedig maga a Nemzeti Választási Iroda tartott róla nemrég felkészítőt az Azonnali információi szerint.

Ellenzék

„Győzelem esetén az első dolgom lesz, hogy a kormányom megállapodást köt az unióval, és visszaszerezzük nemcsak Magyarország megbecsülését, hanem azt a hatezermilliárd forintot is, ami létszükséglet a magyar gazdaságnak, a magyar embereknek.

A mai bírósági döntés után kijelenthető, hogy Orbán Viktornak már nincs helye az unióban. Magyarországnak van” – reagált az ellenzék miniszterelnök-jelöltje a kormány elbukott luxembourgi perére.

Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán azt írta Orbán Viktornak üzenve: benneteket ütnek, de nekünk fáj.

A Fidesz érthetően visszafogottan kommunikálja az ítéletet, az ellenzéki jelöltek közösségi platformjaikon és a médiában egységesen arról beszélnek, hogy „visszaszerzik” a jogállamisági mechanizmus várható uniós élesítésével veszélybe került 6000 milliárd forintnyi uniós támogatást az országnak.

Sorsolással dönthetnek az ellenzéki pártok a közös listájuk utolsó befutó helyei (43-47.) fölött hetek óta folyó vitájukban – írta a Telex. Ezt aztán az ATV azzal árnyalta, hogy csak az MSZP és a Párbeszéd állt be Márki-Zay Péter ezen javaslata mögé.

Szabó Rebeka zuglói párbeszédes alpolgármestert indítja az egyesült ellenzék Pest megye 10. körzetében a lemondott Gér Mihály helyett.

Ungár Péter, az LMP elnökségének titkára listán szerzett önkormányzati mandátuma visszaadására szólította föl volt párttagjukat, Hajdu Máriát. Hajdu nemrég bejelentette, hogy kilép pártjából és függetlenként elindul budai körzetében a közös jelölt, Hajnal Miklós momentumos politikus ellen.

Egy most benyújtott salátatörvény szerint visszakapja egykori közjogi státuszát és megyei jogú várossá válik Baja és Esztergom. A bajai körzet ellenzéki jelöltje, a momentumos Kiss László szerint ellenfele, Zsigó Róbert fideszes képviselő felébredt 24 éves „Csipkerózsika-álmából”: "Bár 2010-ben Zsigó Róbert még Baja megyei jogú várossá emelésével kampányolt, 2011-ben ő is megszavazta a Fidesz törvényét, ami megfosztotta Baját az esélytől, hogy megyei jogú városi rangot kapjon. Most pedig, 46 nappal a választások előtt egyszer csak a Fidesz előáll egy salátatörvényben azzal, hogy Baja mégis lehessen megyei jogú város".

A parlamenti képviselő Dúró Dórának harmadikként sikerült összegyűjtenie a budapesti Mi Hazánk jelöltjei közül az ajánlásokat.

És végül: lapunk párhuzamos interjúban szólaltatta meg az ellenzék egyházpolitikai elképzeléseiról az illetékes kabinetvezetőt, Lukácsi Katalint és az evangélikus egyház világi vezetőjét Prőhle Gergelyt.

Szójaföldek miatt kivágott esőerdő Brazíliában
Szójaföldek miatt kivágott esőerdő Brazíliában

Szerda reggeli kampányhír-összefoglalónk a választásokat lebonyolító (és befolyásoló) államszervezetre fókuszál.

Tavaly ősz óta készül a Nemzeti Választási Iroda arra a fejlesztésre, hogy a választó online megnézhesse, hogy mely pártok használták fel hivatalosan az ajánlását a választásoknál. A feladat nem kirívóan bonyolult technológiai probléma, Nagy Attila elnök pedig nemrég megerősítette interjúnkban, hogy a kampány kezdetére elkészülnek. Nem sikerült, új indulási dátum sincs, miközben rengeteg jelöltet már hivatalosan is nyilvántartásba vettek. Lehet, hogy olvasóink között is vannak olyanok, akiknek aláírása egy párt ajánlóívén szerepel aláhamisítva – ahogy erre sok példa volt a korábbi választásokon.

Egy-két voksot a határon túli magyarok szavazatai is eredményeznek, emiatt a Fidesz erősen kampányol is közöttük.

Eckstein-Kovács Péter több mint harminc éve aktív résztvevője a romániai magyar politikai életnek. Néhány hete petíciót indított, amelyben erdélyi magyar értelmiségiek fejezik ki aggodalmukat a magyarországi választásokkal és azzal kapcsolatban, ahogyan a Fidesz támogatáspolitikájával kliensévé teszi a határon túli magyar közösségeket.

A volt politikus arról is beszél interjúnkban, hogy a romániai magyarok levélszavazásának lebonyolításában ott a nyílt csalás lehetősége, mert az RMDSZ vagy a magyar állam által finanszírozott lebonyolító szervezetek munkáját senki nem ellenőrzi. A határon túli szavazónak ugyanis nem kell magának postára adnia a szavazatát tartalmazó levelet, sőt még csak személyesen sem kell elvinnie a konzulátusra, így azzal bármi történhet. Főleg mert idén már a választási iroda lepecsételt válaszborítékját sem kell használni.

„Amíg nincs arra garancia, hogy csak élő emberek szavaznak, addig fel kell függeszteni a levélszavazást, és a konzulátusokon kell biztosítani a szavazási lehetőséget, akár több napon keresztül” írta bejegyzésében Márki-Zay Péter. Az ellenzék vezetője Hadházy Ákosnak arra a nyilatkozatára utalt, miszerint akár több tízezer időközben elhunyt határon túli magyar is szavazhat, mivel a magyar választási szervek nem kapnak értesítést arról, ha meghal egy választásra regisztrált határon túli szavazó, és nekik is kiküldik postán a szavazólapot.

Ezekről a kérdésekről korábban itt, itt és itt írtunk részletesebben.

Mindenkinek egy szavazata lesz, de az nem ér mindenhol ugyanannyit április 3-án. Százezreknek nem lesz „egyenlő” választójoguk, mert a szavazatuk jóval kevesebbet ér majd egy képviselői mandátum eldöntésében másokénál – írja a hvg.hu.

Dombóváron például 66 százalékkal többet nyom majd a latban az adott választókerületi (Tolna megye 2-es körzet) mandátumának eldöntésénél egy ember voksa, mint Dunakeszin (Pest megye 5-ös körzet).

Mindkét választókerület egy-egy képviselőt küld a parlamentbe, de a két körzet népsűrűsége között van a legnagyobb különbség az országban. A választói névjegyzékben Tolna 2-ben 58.786-an vannak, vagyis ennyien dönthetnek a mandátum sorsáról, Pest 5-ben 97.595-en: erről a mandátumról 66 százalékkal több választó dönthet.

Az eltérés „a településszerkezeti, földrajzi és egyéb helyi sajátosságokra figyelemmel” a törvény szerint 15 százalék is lehet az átlagtól, de a Fidesz-kétharmad mégsem módosította a körzethatárokat ebben a ciklusban.

Voksturista-előrejelző rendszert állított össze Kapitány Balázs demográfus, aki szerint 32 településen van reális veszély arra, hogy olyan emberek is leadhatják a szavazatukat egyéni jelöltre is az országgyűlési választáson, akik nem Magyarországon élnek. Ők ugyanis elvileg csak pártlistára szavazhatnának levélben, az előző választásokon sokakat közülük mégis szervezett utaztatással hoztak be az országba – amit egyébként egy kúriai ítélet is kimondott.

A szakember elemzésében arra jutott, hogy a voksturizmussal veszélyeztetett településeken összesen 21 ezer szavazópolgár él, közülük 4000-4500 lehet voksturista. De szerinte „a jelenség mögött valószínűleg nem tudatos, felülről történő politikai célú, országos szervezés állhat, ugyanis akkor nem ezeken a településeken és választókerületekben, hanem kicsit odébb, már kétesélyesebb oevk-kban jelentek volna meg tömegesen voksturisták”.

Ellenzék

Márki-Zay Péter, aki most az ATV-nek adott interjút, nem hisz a Závecz Research friss felmérésében, miszerint a Fidesz-lista visszavette a vezetést az ellenzéki előtt. A miniszterelnök-jelölt nagy utcai ellenzéki lelkesedést tapasztal, amire bizonyítékul hozta föl, hogy egy nap alatt több mint húszmillió forint érkezett civilektől kampánytámogatásra – pusztán egy e-mail nyomán.

Elmondta azt is, hogy az ellenzék február 25-én mutatja be a programját.

Fidesz

A korábbi, tisztán nyerészkedésből vagy gyakran megtévesztésként egyes ellenzéki pártokra utaló nevű, csupán néhány tizedszázalékot elhozó, választási csalást elkövető kamupártok helyett most erősebb, programmal rendelkező, kisebb szövetségeket is létrehozni tudó, jól szervezett, akár egy százalék fölött is teljesíteni tudó törpepártok jelentek meg. Közülük a Gattyán György-féle pártnak már sikerült is 106 egyéni jelöltet állítani – írta a hvg.hu.

Jair Bolsonaro brazil elnök csütörtökön Budapestre érkezik, ahol nemcsak Orbán Viktorral, hanem Áder János köztársasági elnökkel is tárgyal. A 2019-ban hivatalba lépő szélsőjobboldali populista – és klímaszkeptikus – Bolsonaro intézkedései nyomán januárban kétszer annyi esőerdőt vágtak ki Brazíliában, mint egy évvel korábban – állapította meg a brazil űrkutatási hivatal. Az elnök ugyanis enyhítette az Amazónia természeti kincseinek kiaknázására vonatkozó szabályozásokat.

Egyelőre nem cáfolták a The Guardiannek azt a hírét sem, hogy a Fidesz szatellitszervezete, az Alapjogokért Központ meghívására Trump volt amerikai elnök is meglátogatná a választások előtt a kampányoló Orbán Viktort.

Továbbiak betöltése

Maradjon velünk!

  • Szabad Európa a mobilján: töltse le ingyenes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!

A stabil mobilkapcsolat érdekében a weboldal egyes funkciói az applikációban csak korlátozottan érhetők el.

XS
SM
MD
LG