Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Heti kampány

Szójaföldek miatt kivágott esőerdő Brazíliában
Szójaföldek miatt kivágott esőerdő Brazíliában

Szerda reggeli kampányhír-összefoglalónk a választásokat lebonyolító (és befolyásoló) államszervezetre fókuszál.

Tavaly ősz óta készül a Nemzeti Választási Iroda arra a fejlesztésre, hogy a választó online megnézhesse, hogy mely pártok használták fel hivatalosan az ajánlását a választásoknál. A feladat nem kirívóan bonyolult technológiai probléma, Nagy Attila elnök pedig nemrég megerősítette interjúnkban, hogy a kampány kezdetére elkészülnek. Nem sikerült, új indulási dátum sincs, miközben rengeteg jelöltet már hivatalosan is nyilvántartásba vettek. Lehet, hogy olvasóink között is vannak olyanok, akiknek aláírása egy párt ajánlóívén szerepel aláhamisítva – ahogy erre sok példa volt a korábbi választásokon.

Egy-két voksot a határon túli magyarok szavazatai is eredményeznek, emiatt a Fidesz erősen kampányol is közöttük.

Eckstein-Kovács Péter több mint harminc éve aktív résztvevője a romániai magyar politikai életnek. Néhány hete petíciót indított, amelyben erdélyi magyar értelmiségiek fejezik ki aggodalmukat a magyarországi választásokkal és azzal kapcsolatban, ahogyan a Fidesz támogatáspolitikájával kliensévé teszi a határon túli magyar közösségeket.

A volt politikus arról is beszél interjúnkban, hogy a romániai magyarok levélszavazásának lebonyolításában ott a nyílt csalás lehetősége, mert az RMDSZ vagy a magyar állam által finanszírozott lebonyolító szervezetek munkáját senki nem ellenőrzi. A határon túli szavazónak ugyanis nem kell magának postára adnia a szavazatát tartalmazó levelet, sőt még csak személyesen sem kell elvinnie a konzulátusra, így azzal bármi történhet. Főleg mert idén már a választási iroda lepecsételt válaszborítékját sem kell használni.

„Amíg nincs arra garancia, hogy csak élő emberek szavaznak, addig fel kell függeszteni a levélszavazást, és a konzulátusokon kell biztosítani a szavazási lehetőséget, akár több napon keresztül” írta bejegyzésében Márki-Zay Péter. Az ellenzék vezetője Hadházy Ákosnak arra a nyilatkozatára utalt, miszerint akár több tízezer időközben elhunyt határon túli magyar is szavazhat, mivel a magyar választási szervek nem kapnak értesítést arról, ha meghal egy választásra regisztrált határon túli szavazó, és nekik is kiküldik postán a szavazólapot.

Ezekről a kérdésekről korábban itt, itt és itt írtunk részletesebben.

Mindenkinek egy szavazata lesz, de az nem ér mindenhol ugyanannyit április 3-án. Százezreknek nem lesz „egyenlő” választójoguk, mert a szavazatuk jóval kevesebbet ér majd egy képviselői mandátum eldöntésében másokénál – írja a hvg.hu.

Dombóváron például 66 százalékkal többet nyom majd a latban az adott választókerületi (Tolna megye 2-es körzet) mandátumának eldöntésénél egy ember voksa, mint Dunakeszin (Pest megye 5-ös körzet).

Mindkét választókerület egy-egy képviselőt küld a parlamentbe, de a két körzet népsűrűsége között van a legnagyobb különbség az országban. A választói névjegyzékben Tolna 2-ben 58.786-an vannak, vagyis ennyien dönthetnek a mandátum sorsáról, Pest 5-ben 97.595-en: erről a mandátumról 66 százalékkal több választó dönthet.

Az eltérés „a településszerkezeti, földrajzi és egyéb helyi sajátosságokra figyelemmel” a törvény szerint 15 százalék is lehet az átlagtól, de a Fidesz-kétharmad mégsem módosította a körzethatárokat ebben a ciklusban.

Voksturista-előrejelző rendszert állított össze Kapitány Balázs demográfus, aki szerint 32 településen van reális veszély arra, hogy olyan emberek is leadhatják a szavazatukat egyéni jelöltre is az országgyűlési választáson, akik nem Magyarországon élnek. Ők ugyanis elvileg csak pártlistára szavazhatnának levélben, az előző választásokon sokakat közülük mégis szervezett utaztatással hoztak be az országba – amit egyébként egy kúriai ítélet is kimondott.

A szakember elemzésében arra jutott, hogy a voksturizmussal veszélyeztetett településeken összesen 21 ezer szavazópolgár él, közülük 4000-4500 lehet voksturista. De szerinte „a jelenség mögött valószínűleg nem tudatos, felülről történő politikai célú, országos szervezés állhat, ugyanis akkor nem ezeken a településeken és választókerületekben, hanem kicsit odébb, már kétesélyesebb oevk-kban jelentek volna meg tömegesen voksturisták”.

Ellenzék

Márki-Zay Péter, aki most az ATV-nek adott interjút, nem hisz a Závecz Research friss felmérésében, miszerint a Fidesz-lista visszavette a vezetést az ellenzéki előtt. A miniszterelnök-jelölt nagy utcai ellenzéki lelkesedést tapasztal, amire bizonyítékul hozta föl, hogy egy nap alatt több mint húszmillió forint érkezett civilektől kampánytámogatásra – pusztán egy e-mail nyomán.

Elmondta azt is, hogy az ellenzék február 25-én mutatja be a programját.

Fidesz

A korábbi, tisztán nyerészkedésből vagy gyakran megtévesztésként egyes ellenzéki pártokra utaló nevű, csupán néhány tizedszázalékot elhozó, választási csalást elkövető kamupártok helyett most erősebb, programmal rendelkező, kisebb szövetségeket is létrehozni tudó, jól szervezett, akár egy százalék fölött is teljesíteni tudó törpepártok jelentek meg. Közülük a Gattyán György-féle pártnak már sikerült is 106 egyéni jelöltet állítani – írta a hvg.hu.

Jair Bolsonaro brazil elnök csütörtökön Budapestre érkezik, ahol nemcsak Orbán Viktorral, hanem Áder János köztársasági elnökkel is tárgyal. A 2019-ban hivatalba lépő szélsőjobboldali populista – és klímaszkeptikus – Bolsonaro intézkedései nyomán januárban kétszer annyi esőerdőt vágtak ki Brazíliában, mint egy évvel korábban – állapította meg a brazil űrkutatási hivatal. Az elnök ugyanis enyhítette az Amazónia természeti kincseinek kiaknázására vonatkozó szabályozásokat.

Egyelőre nem cáfolták a The Guardiannek azt a hírét sem, hogy a Fidesz szatellitszervezete, az Alapjogokért Központ meghívására Trump volt amerikai elnök is meglátogatná a választások előtt a kampányoló Orbán Viktort.

Tornyospálca szellemháza. Az évek alatt 340 főt jelentettek be ebbe a házba, papíron a falu népességének 12 százaléka itt lakott
Tornyospálca szellemháza. Az évek alatt 340 főt jelentettek be ebbe a házba, papíron a falu népességének 12 százaléka itt lakott

Megvolt az első visszalépés a már regisztrált jelöltek közül. Márki-Zay Péter megint magyarázkodhat a szavai miatt. Szijjártó Péter kormánygéppel hozza Erdélyből a szavazatokat. Kampányösszefoglaló hétfőről.

Három százalékpontos a Fidesz–KDNP előnye a közös ellenzéki listával szemben. A Závecz Research friss közvélemény-kutatása szerint a biztos pártválasztók körében a kormánypártok 49, az Egységben Magyarországért 46 százalékon áll. A múlt év végén a pártlisták versenyében egy-két százalékponttal még az ellenzék vezetett. A Mi Hazánk három, a Kétfarkú Kutya Párt két százalékon áll.

A kutatás szerint a választókorú népesség hat százaléka (nagyjából ötszázezer ember) aktív bizonytalannak tekinthető: tervezik a részvételt, de még nem tudják, hogy kire adják a voksukat.

Ellenzék

Az egyesült ellenzék hat pártja és Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt Róna Péter jogász-közgazdászt (bár utóbbi képesítése körül merültek föl kételyek) jelöli a márciusi elnökválasztáson, aki korábban az LMP körül dolgozott. Múlt héten Márki-Zay Péter még azt mondta, hogy Iványi Gábort, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnökét jelölné köztársasági elnöknek. Sajtóhírek szerint a lelkészt a Jobbik vétózta meg. A jelölés lényegében formalitás, mert a parlamenti többség minden bizonnyal Orbán Viktor jelöltjét, Novák Katalin volt minisztert fogja megválasztani.

„Noha szavaimért ugyanott bocsánatot kértem, be kell látnom: kampányom folytatása súlyos terhet róna rám, a pártomra és az ellenzéki összefogásra. Ezért a jelöléstől a mai nappal visszalépek” – írta Facebookon Gér Mihály, a Párbeszéd politikusa és volt országgyűlési képviselőjelöltje. Gér azt követően lépett vissza, hogy kiszivárogtak egy korábbi, 2016-os autóbalesetével kapcsolatos kommentjei. Egy fiatal párt gázolt el az Andrássy úton, a fiú életét vesztette, a lány súlyos sérüléseket szenvedett.

A Pest megyei választókerületben az egyesült ellenzéknek 11 napja maradt egy új jelölt állítására, illetve a jelölt indításához szükséges ötszáz aláírás leadásához.

Márki-Zay Péter Facebookon magyarázta a fasiszták és kommunisták képviseletéről szóló mondatát, amely azóta a Fidesz-propaganda fő eszköze lett az ellenzéki minszterelnök-jelölt támadásában. „Azt, amit Orbán Viktor egy személyben megtestesít, ezt a szivárványkoalíciót úgymond, a liberálisokat, a kommunistákat, a konzervatívokat és a fasisztákat, ezt mi a szövetségben külön-külön képviseljük” – mondta nemrég a miniszterelnök-jelölt egy utcai fórumon.

Márki-Zay azt állítja, hogy ő a Fidesz-közeli Munkáspártról és a Mi Hazánkról beszélt, amikor kommunistákat és fasisztákat említett, ezek „Orbán Viktor szivárványkoalíciójába tartoznak”.

Mindössze egy nappal azután, hogy a pécsi ellenzék felsorakozott az előválasztáson győztes Mellár Tamás mögé, a volt pécsi DK-s alpolgármester, jelenleg független képviselő Bognár Szilvia bejelentette, hogy elindul az országgyűlési választásokon.

Baloldali kihívót kapott az érdi központú választókerületben a jelenleg a Demokratikus Koalíció frakciójában ülő Liberális párti Bősz Anett is a Magyar Nemzet szerint. A 2020 szeptemberéig a DK-ban politizáló Asztalos Éva is rajthoz áll a választáson.

Fidesz

Ellenzéki képviselőjelöltek támogatására – pontosabban ajánlóíveik aláírására – buzdította a Fidesz szavazóit Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben. A publicista célja az lehet, hogy csökkentse a közös ellenzéki jelöltek győzelmi esélyeit egy-egy billegő körzetben.

Sokan elpártoltak a Fidesztől Simonka György büntetőügye miatt, csökkent a Fidesz-szervezetek száma az elmúlt időben – állítja Erdős Norbert a 24.hu-nak adott interjújában. Erdős szerint – akit Simonka korábbi körzetében indít a párt a 2022-es országgyűlési választásokon – ezen sokat kell dolgozni, ő maga pedig semmilyen viszonyban nincs a politikussal.

Németh Szilárd Instagram-sztoriban tette közzé, hogy Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus miért ajánlja őt. „Az ember a szava! Németh Szilárd szavai szilárdak, mint neve is, nomen est omen. Nála hitelesebben megnyilatkozó politikust nem ismerek. Egyenes, következetes, mély meggyőződéssel képviseli közös ügyeinket, ezt a képviseletet a parlamentben is rábízhatjuk.” Bagdy Emőke korábban a Meseország mindenkié című mesekönyv körüli botrányban foglalt állást fejlődéspszichológiai érvekkel a könyv érzékenyítő szándékai ellen. Megszólalását nyílt levélben utasította el több ezer pszichológus. Az ismert szakember rendszeres résztvevője fideszes lakossági fórumoknak.

Az áprilisi országgyűlési választáson eldől, hogy folytatódhat-e a nemzeti érdek érvényesítésére fókuszáló politika, vagy visszatér a birodalmi akaratnak való kiszolgáltatás időszaka – mondta a tárca közleménye szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn a madéfalvi Siculicidium-emlékműnél. Az Erdélyben a Fidesznek kampányoló – és adóforintokból működtetett kormánygéppel utazó – magyar külügyminiszter a magyarországi választáson való részvételre kérte a romániai magyarokat. „Továbbra is folytatódni fog a határon túli magyar közösségek támogatása Erdélyben és Székelyföldön, amennyiben az emberek újra bizalmat szavaznak a kormánynak az április 3-i választáson” – mondta Sepsiszentgyörgyön.

Állam

Az Alkotmánybíróság szerint nem alkotmányellenes az a törvénymódosítás, amely szerint az állandó lakcím már nem az életvitelszerű ott-tartózkodás helye. Az ellenzéki képviselők panaszát elutasító határozat szerint nincs olyan veszély, hogy fiktív lakcímbejelentések befolyásolhatnák a választás eredményét.

Az Országgyűlés 2021 novemberében döntött úgy, hogy a jövőben nem feltétele az állandó lakhely létesítésének, hogy az ember ott is éljen. Pedig egy billegő választókerületben akár néhány száz ember mozgatásával megnyerhető a mandátum. A Társaság a Szabadságjogokért akkor azt írta: a változtatás legalizálja a voksturizmust, amivel nyíltan veszélybe sodorja a választások tisztaságát.

A legfőbb ügyész szerint a Völner-ügy az ügyészség korrupcióellenes elkötelezettségét bizonyítja. Polt Péter Szabó Tímeának, a Párbeszéd frakcióvezetőjének kérdéseire válaszolt. Polt a Transparency International elemzését egy bizonytalan mutatónak nevezte, amely nem tükrözi a valóságot. A Transparency International kutatása szerint Magyarország korrupciós helyzete jelenleg a második legrosszabb az Európai Unióban.

Az elmúlt hat évben több parlamenti képviselő ellen indult korrupció miatt eljárás, mint a rendszerváltás első 25 évében – mondta válaszában a legfőbb ügyész.

Hadházy Ákos független képviselő Facebookon azt írja, a Választási Iroda elküldte neki, hogy 2018 és 2021 között, négy év alatt összesen 3085 „elhunyt, határon túli honfitársunkat jelentettek ki a szavazásra jogosultak közül”.

Hadházy szerint viszont „ha tudjuk, hogy Magyarországon évente ezer főből 13-15 ember hal meg, akkor könnyen kiszámolható, hogy a határon túli regisztrált választók közül négy év alatt elhunytak száma minimum húszezer körül lehet. Ehhez képest csak háromezer honfitársunkat törölték a nyilvántartásból.”

Továbbiak betöltése

XS
SM
MD
LG