23 квітня у центрі чеського Брно, на Домініканській площі, під час мітингу лідера ультраправої партії SPD Томіо Окамури, стався напад на українського студента. Цей інцидент став черговим проявив фізичної агресії проти українців саме за національною ознакою, кажуть чеські активісти, з якими поспілкувалося Радіо Свобода. Чому так сталося і як реагує чеська та українська влада?
Мирна акція, яка переросла в агресію
Група студентів, українців й чехів, прийшла на мітинг з прапорами України, Чехії та ЛГБТ-спільноти, щоб висловити свою позицію. Однак їхня присутність викликала агресивну реакцію з боку прихильників Томіо Окамури. Одна з жінок почала вигукувати, що українці мають «забратися додому».
Ми стояли – і до нас підходили люди, починали кричати, сварити. Прямо дуже агресивноЄгор Дерегус
«Ми стояли – і до нас підходили люди, починали кричати, сварити і так далі. Прямо дуже агресивно», – розповів Радіо Свобода постраждалий український студент Єгор Дерегус.
20-річний українець побачив, як до його знайомого чеха-студента, який тримав на палиці чеський та український прапори, проявляють ворожість кілька учасників мітингу і намагаються зірвати стяги.
«Я, звісно, заступився за прапор і відтіснив агресивного чоловіка. Потім допоміг повернути прапор на місце. Він не був розірваний, він просто злетів наполовину. Але потім цей конфлікт продовжився», – розповів студент Радіо Свобода.
Як розповідає Єгор Дерегус, в рюкзаку був власний український прапор, й після сутички з мітингувальниками він вирішив дістати його, аби висловити свою позицію на підтримку України.
Вона хотіла нібито висякатися в прапор. Я рефлекторно відтягнув його... Відчув, що щось по голові вдарилоЄгор Дерегус
«Через 10-15 секунд після того, як я вже стояв із прапором, одна з агресивних жінок, яка чіплялася перед тим до мого знайомого чеха, переключилася на мене. Вона хотіла нібито висякатися в прапор. Я рефлекторно відтягнув його. І потім підбіг якийсь чоловік і почав давити на мене. Я цього не очікував й на адреналіні впав. Дивлюся на нього, думаю, що він буде робити далі. Він тримав кулака, ніби хотів вдарити. І потім підбігає жінка, яка була найактивніша з усіх, і я відчув, що щось по голові вдарило, але не було нічого страшного. Через пару секунд мене все ж відпустили», – каже Дерегус.
Як розповів Дерегус Радіо Свобода, у Чехії він з 18 років, а нині навчається на першому курсі механічної інженерії університету Брно. У вільний від навчання час, розповідає українець, він займається волонтерством – допомагає плести маскувальні сітки для ЗСУ. Також взимку організував своїх друзів та знайомих на виготовлення окопних свічок. Батько Дерегуса, зі слів студента, служить у ЗСУ.
Радіо Свобода поспілкувалося із засновницею ГО «Українська ініціатива Південної Моравії» Ільнарою Дудаш, яка після інциденту із чеськими мітингарями допомогла українському студенту звернутися до чеської поліції.
Зараз справа розслідується як адміністративне правопорушення. Але ми сподіваємося, в майбутньому перекваліфікується як кримінальна справаІльнара Дудаш
«Сьогодні ми супроводжували студента в поліцію, де він подав скаргу. Зараз справа розслідується як адміністративне правопорушення. Але ми сподіваємося, що це потім в майбутньому перекваліфікується як кримінальна справа. Тому зараз ми також є в контакті з представником уряду влади з питань прав людини – з пані Кларою Лауренчиковою і також з посольством, власне, і будемо тиснути на правоохоронні органи, щоб ця справа була доведена до кінця», – розповіла Дудаш.
Сам студент каже, що йому «не так важливо», як покарають безпосередніх нападників. Головне, каже Дерегус, аби ті, хто в майбутньому захоче скривдити когось подібним чином, знали, що за це вони понесуть відповідальність.
«Те, що сталося – це неправильно. Я хотів би, щоб такого повторювалося менше й таких людей, які могли це зробити, було менше. А було більше тих, хто підтримує Україну», – каже Дерегус.
Реакція чеських й українських посадовців
Мирно стояти з українським прапором у той момент, коли навколо намагаються розпалити ненависть – це акт великої особистої мужностіКлара Шимачкова Лауренчикова
Уповноважена уряду Чехії з прав людини Клара Шимачкова Лауренчикова назвала інцидент «найогиднішим проявом агресії й упередженої ненависті» і звернулася до поліції.
Згодом на своїй сторонці у Facebook вона написала, що особисто зустрілася зі студентом та висловила йому свою підтримку.
«Мій син лише на кілька років молодший. Я не можу уявити, щоб він поїхав до чужої країни сам, без жодної підтримки. Він покинув свій дім, сім'ю, школу та друзів через війну... Мирно стояти з українським прапором у той момент, коли навколо намагаються розпалити ненависть – це акт великої особистої мужності», – написала після зустрічі з Єгором уповноважена уряду Чехії з прав людини.
Посол України в Чехії Василь Зварич у коментарі Радіо Свобода сказав, що «такі випадки агресії і ксенофобії на національному ґрунті є вкрай небезпечними і вимагають рішучого осуду та відповідної реакції органів правосуддя». Також посол заявив, що тримає цю ситуацію на «особливому контролі».
Такі випадки агресії не повинні мати місця в демократичній державіВасиль Зварич
«Такі випадки агресії не повинні мати місця в демократичній державі. Думаю, у 1938 році чеський народ лише радів би і відчував гордість, якби чеські прапори на знак солідарності з окупованою Чехословацькою державою зʼявлялися в інших країнах Європи і світу. Сьогодні Україна відстоює в нерівній боротьбі з російським агресором права і свободи, на яких будується і розвивається також і чеське суспільство. Тому прикро, коли хтось піддається маніпуляціям і російській пропаганді, яка породжує агресію і насильство», – розповів Василь Зварич.
Не перший випадок фізичних нападів
Це не вперше українці піддаються фізичному нападу за національною ознакою, розповідає співзасновниця чесько-української ініціативи «Голос України» Анастасія Сігнаєвська. Зокрема, вона згадує нещодавній випадок в празькому трамваї, де «водій трамвая дозволив собі грубо нападати на пасажирів-українців, в руках яких була маленька дитина».
Інформаційні кампанії насильства вже призводять до реальних фізичних нападів до українцівАнастасія Сігнаєвська
«Минулого року також була ситуація в Плзенському краї, коли чоловік вийшов зі своєї машини й напав на двох жінок після запитання: «Чи ви – українки?» Жінки тоді дістали тілесні ушкодження, одна з них мала струс мозку, переламаний ніс. Тому ми однозначно не можемо говорити про те, що ця ситуація в Брно є поодинокою. Бо різні ось такі інформаційні кампанії насильства, кампанії ненависті до українців, вони вже призводять до реальних фізичних нападів до українців», – розповіла Сігнаєвська в коментарі Радіо Свобода.
Зі слів Ільнари Дудаш, опозиційні політики в Чехії, зокрема Томіо Окамура, використовують «питання українців», які після повномасштабного вторгнення РФ в Україну стали однією з найбільших іноземних громад у Чехії. І це неабияк відчувається у соціальних мережах, особливо при наближенні до парламентських виборів, які мають відбутися в Чехії восени.
«Щодо агресії до українців – ми спостерігаємо великий приплив. Я розумію, що це не все населення Чеської Республіки. Це лише дуже вузька і дуже нечисленна група людей. Однак ми це спостерігаємо як в реальному житті, так й особливо в онлайн-просторі. Ми на цьому наголошували під час зустрічей із чеськими посадовцями й розуміємо, що в процесі підготовчої кампанії до виборів ця тенденція буде зростати», – каже Дудаш.
Окамура й «риторика ненависті»
Лідер чеської ультраправої партії SPD Томіо Окамура відомий своїми антиукраїнськими висловлюваннями. Нещодавно він опублікував у соцмережах графіку з українськими дітьми, заявивши, що вони нібито «погіршують якість освіти в Чехії».
«Директори шкіл скаржаться на провал інтеграції українських дітей. У деяких школах вони становлять майже половину учнів. SPD виступає за повернення українських «біженців» додому та за припинення підтримки України та українців Чеською Республікою», – написав Окамура на своїй сторінці у Facebook.
На це гостро відповів міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан, зазначивши, що такі заяви неприпустимі.
«Пану Окамурі заважають українські діти в наших школах. Ті, хто залишається в Україні, тим часом гинуть внаслідок російських атак безпілотників та ракет», – написав у соцмережі X очільник чеського МВС.
У одній з останніх публікацій в Instagram Окамура, до прикладу, каже: «Якщо хтось голосуватиме за Петра Фіалу (чинний прем’єр Чехії – ред.), за те, що він підтримує Україну, чому не голосувати за Окамуру, який підтримує Чехію?»
Зі слів української активістки у Чехії Анастасії Сігнаєвської, ультраправий політик навмисно розпалює ненависть й ворожнечу до українців серед чехів.
Це цілеспрямована тактика поляризації суспільства. Посилити розділення між своїми й чужимиАнастасія Сігнаєвська
«Партія Томіо Окамури вже довготривалий час демонструє кампанію, яка налаштовує конкретні верстви суспільства агресивно проти України. Ми бачимо в соцмережах, як люди можуть реагувати на українську мову, як вони реагують на прапор. Ми бачимо тенденцію до знімання українських прапорів з муніципалітетів в Чехії. Й таким чином ми можемо сказати, що це цілеспрямована тактика поляризації суспільства. Посилити розділення між своїми й чужими», – каже Сігнаєвська.
На думку активістки, його інформаційні кампанії часто схожі на наративи, які використовує російська пропаганда.
«Я вважаю, що партія Окамури є одним із джерел російського впливу у Чехії, тому що одним із завдань цих дезінформаційних кампаній, цього виховання ненависті й ксенофобії є те, щоб відвертати суспільство від підтримки України як такої. Ми бачимо в закликах Окумури припинення надавати зброю, матеріальну підтримку України. Ну і, відповідно, ми розуміємо, кому це грає на руку», – каже активістка.
Зі слів Сігнаєвської, опозиційний політик не обмежується узагальненими «нападами на біженців», але й «атакує» українських активістів.
«Я сама стала об'єктом маніпулятивної кампанії ненависті, коли лідер партії SPD цілеспрямовано перекрутив заголовок статті, яку я видавала рік тому, й зробив заяву, дуже вирвану із контексту. Основним лейтмотивом цієї статті було те, що люди, які проживають в Чехії і які допомагали анексувати Крим, допомагали там проводити так званий референдум, вони повинні бути покараними, згідно із законодавчим полем. Окамура та його піар-команда вдалися до дуже примітивних маніпуляцій – вони взяли скріншот з цієї статті, написали текст, який говорив про те, що «чехи, які не підтримують Україну, повинні бути покарані», – каже активістка.
Його заяви викликали гостру реакцію серед чеських посадовців. Зокрема, з боку міністра внутрішніх справ Чехії Віта Ракушана та радника президента Петра Коларжа, які звинуватили Окамуру у свідомому перекручуванні фактів і підтримці російських наративів.
Окамура також перебуває під слідством за підбурювання до ненависті та обмеження прав певних груп людей. Чеський парламент зняв з нього депутатську недоторканність, що дозволило поліції почати офіційне переслідування.
Форум