Доступність посилання

Чоловік, чию матір рятувальники намагаються знайти під завалами – їхній будинок напередодні був сильно пошкоджений російським авіаударом. Костянтинівка, Донецька область, 8 травня 2025 року
Чоловік, чию матір рятувальники намагаються знайти під завалами – їхній будинок напередодні був сильно пошкоджений російським авіаударом. Костянтинівка, Донецька область, 8 травня 2025 року

Live Війна Росії проти України. Переговори. Усі новини на цей час

Від 24 лютого 2022 року триває повномасштабна війна Росії проти України. Російська армія, не досягнувши на початку вторгнення заявлених Кремлем цілей, веде головні бойові дії на Донбасі, півдні України, Харківщині, а також щоденно обстрілює українські міста, руйнує інфраструктуру, убиває цивільних

Офіс Зеленського навів деталі припинення вогню, яке запропонували учасники зустрічі в Києві

Припинення вогню має початися 12 травня і повинно бути безумовним – про це йдеться в заяві, оприлюдненій Офісом президента увечері в суботу за підсумками зустрічі лідерів України, Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії в Києві.

«(Сторони – ред.) погодилися, що безумовне припинення вогню за визначенням не може бути обмежене жодними умовами. Якщо Росія висуватиме такі умови, це можна розглядати лише як намагання продовжити війну та підірвати дипломатію», – йдеться в тексті.

Учасники зустрічі вимагають, щоб припинення вогню було всеосяжним – у повітрі, на морі та на суші. Це потребує ефективного моніторингу, який може бути «успішно реалізований у тісній координації зі Сполученими Штатами».

Протягом 30 днів дії перемир’я, за заявою, дипломатична робота має бути зосереджена на окресленні безпекових, політичних і гуманітарних засад миру.

Водночас сторони підкреслили «надзвичайну важливість» зміцнення Сил оборони як головної гарантії суверенітету й безпеки України:

«Основним елементом гарантій безпеки України також мають стати гарантійні сили (контингент)».

Підписанти також вважають, що в разі відмови Росії від повного й безумовного припинення вогню «слід застосувати більш жорсткі санкції до її банківського та енергетичного секторів, націлені на викопне паливо, нафту й тіньовий флот».

Також сторони домовились ухвалити «потужний» 17-й пакет санкцій Євросоюзу й скоординувати його з санкціями Великої Британії, Норвегії та Сполучених Штатів.

«Вони домовилися продовжити роботу над ефективним використанням заморожених російських активів та обговорити це питання на наступному саміті G7», – зазначено в заяві.

Крім того, партнери висловили готовність продовжувати оборонну підтримку України. Це передбачатиме «фінансування оборонної стійкості та інвестиції у виробництво озброєнь як в Україні, так і в європейських країнах у межах спільних проєктів».

У Києві на засіданні «коаліції охочих» ухвалили рішення про повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів, яке має початися 12 травня.

Після зустрічі «коаліції охочих» у Києві всі п’ять лідерів – Володимир Зеленський, Еммануель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Генштаб ЗСУ: російська армія атакувала 38 разів на Покровському напрямку протягом дня

Від початку доби на фронті відбулося 117 бойових зіткнень, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України увечері 10 травня.

«Сили оборони спрямовують зусилля на зрив виконання російськими загарбниками планів наступу та виснаження їхнього бойового потенціалу», – йдеться в зведенні.

Зокрема, ЗСУ відбивали три російські атаки на Харківському напрямку та одну атаку на Куп’янському.

Штаб зафіксував шість російських штурмів на Лиманському напрямку, два на Сіверському і по сім – на Краматорському та Торецькому.

«На Покровському напрямку ворог здійснив 38 штурмів. Найбільша активність спостерігається у бік населених пунктів Миролюбівка, Котлярівка, Мирне, Зоря та поблизу населених пунктів Малинівка, Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Звірове, Котлине, Новосергіївка, Удачне, Новоолександрівка, Преображенка, Андріївка. Тривають три боєзіткнення», – повідомляє командування.

Російська армія 13 разів намагалася прорватися на Новопавлівському напрямку поблизу Костянтинополя, Вільного Поля, Привільного, а також у Багатиря, Шевченка й Новополя.

На Гуляйпільському напрямку українські військові зупинили 11 російських атак, ще дві атаки тривають до цього часу. Бойові дії тривали на Оріхівському та Придніпровському напрямках.

«На Курському напрямку з початку доби Сили оборони успішно зупинили 19 ворожих атак, дотепер тривають два боєзіткнення», – додає штаб.

Покровський напрямок на Донеччині залишається однією з найбільш гарячих ділянок фронту. Протягом останнього року переважно там фіксують найбільшу кількість бойових зіткнень. За даними аналітиків проєкту DeepState, за останній тиждень близько 42% усіх атак противника припало саме на Покровський напрямок.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив 30 квітня, що російські війська значно збільшили інтенсивність бойових дій, зосереджуючи основні зусилля на Покровському напрямку, попри заяви Кремля про готовність до триденного припинення вогню у травні.

ОП: Зеленський і Макрон обговорили оборонні потреби України та посилення ППО

Президент Володимир Зеленський провів двосторонню зустріч із французьким колегою Еммануелем Макроном у рамках саміту «коаліції охочих» 10 травня, повідомив Офіс президента.

За повідомленням, зустріч відбулася в Будинку Городецького. Зеленський подякував Макрону за «співлідерство в коаліції охочих та його особисті зусилля для об’єднання партнерів України, насамперед США та країн Європи».

ОП уточнює, що сторони обговорили результати першої п’ятисторонньої зустрічі у форматі United Europe in Ukraine (Україна, Велика Британія, Франція й Польща) та засідання «коаліції охочих», зокрема, реалізацію рішення про припинення вогню з 12 травня.

«Володимир Зеленський та Емманюель Макрон також приділили увагу наповненню пакета санкцій проти Росії, якщо вона відмовиться. Крім того, ішлося про актуальні оборонні потреби України й посилення ППО. Окрема увага – зміцненню співпраці в галузі оборонної промисловості», – йдеться в повідомленні.

Офіс додає, що Зеленський і Макрон також обговорили шлях України до членства в Євросоюзі. Президент України, зокрема, зазначив, що Київ розраховує на підтримку Франції щодо необхідних політичних рішень на рівні Євросоюзу та відкриття перших переговорних кластерів.

Макрон оприлюднив відео прощання із президентом України в соцмережі X, додавши: «покладайся на нас, друже».

У Києві на засіданні «коаліції охочих» ухвалили рішення про повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів, яке має початися 12 травня.

До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 травня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

«Полювання на відьом»: у МЗС прокоментували затримання українця в Угорщині

Речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий відреагував на новини про затримання громадянина України в столиці Угорщини Будапешті 10 травня.

«Коли закінчуються докази, починається полювання на відьом», – заявив він.

Представник МЗС додав, що угорській владі давно «слід покласти край безглуздій антиукраїнській істерії».

Раніше в суботу угорський уряд заявив про затримання спецслужбою країни TEK громадянина України, якого згодом нібито депортували й заборонили в’їзд за «шпигунську діяльність».

Напередодні голова угорського МЗС Петер Сійярто заявив про видворення двох українських дипломатів із Будапешта, звинувативши їх у «шпигунстві». Згодом Київ повідомив про видворення двох угорських дипломатів у відповідь.

Служба безпеки України заявила 9 травня, що вперше в історії країни викрила агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка здійснювала шпигунську діяльність на шкоду України.

Голова МЗС Угорщини тоді відреагував на повідомлення СБУ, заявивши, що влада країни поки не отримувала від України офіційної інформації щодо затримання двох осіб на Закарпатті, яких підозрюють у роботі на угорську розвідку.

Зеленський і Стармер обговорили «посилення санкцій» проти РФ у разі відмови від припинення вогню

Президент Володимир Зеленський підсумував зустрічі в Києві 10 травня з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером у Софійському соборі – про це він повідомив у своїх соцмережах.

«Говорили про реалізацію домовленості про повне припинення вогню з 12 травня щонайменше на 30 днів і посилення санкцій проти Росії в разі відсутності згоди з її боку», – повідомив він.

Зеленський додав, що окрему увагу приділили забезпеченню моніторингу припинення вогню та взаємодії зі Сполученими Штатами, гарантіям безпеки та подальшому посиленню оборонних спроможностей України.

Президент подякував Стармеру за співлідерство в «коаліції охочих» і «всі зусилля для того, щоб співпраця в цьому форматі була справді ефективною».

Голова британського уряду раніше оприлюднив світлини із зустрічі з європейськими лідерами в Києві, заявивши: «безпека України – це наша безпека».

У Києві на засіданні «коаліції охочих» ухвалили рішення про повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів, яке має початися 12 травня.

До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 травня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

Після зустрічі «коаліції охочих» у Києві всі п’ять лідерів – Володимир Зеленський, Еммануель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Речник Кремля заявив, що Москва має «подумати» над закликом до припинення вогню

Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков відреагував на вимогу припинення вогню від «коаліції охочих» у коментарі журналісту CNN 10 травня.

На питання про цю пропозицію Пєсков заявив, що Київ нібито не реагував на ранішу заяву президента РФ Володимира Путіна про перемир’я з 8 по 10 травня. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга вже 8 травня назвав анонсоване Кремлем триденне перемир’я «фарсом», повідомивши, що Москва порушила його 734 рази.

«Ми матимемо про це (припинення вогню з 12 травня – ред.) подумати. Це нові події. У нас є своя позиція, однозначно, ми бачимо, що Європа йде на конфронтацію з нами дуже відкрито», – заявив речник Кремля.

Він також сказав, що Росія нібито відкрита до діалогу й цінує посередницькі зусилля адміністраці Сполучених Штатів, «але в той же час безглуздо на нас тиснути».

У Києві на засіданні «коаліції охочих» ухвалили рішення про повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів, яке має початися 12 травня.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Медіа: Німеччина перестане розголошувати дані про військову допомогу Україні

Німецький уряд планує засекретити дані про військове обладнання, яке передає Україні, повідомляють німецькі медіа 10 травня.

«Німецький уряд значно знизить комунікацію щодо постачання (Україні – ред.) збройних систем у майбутньому», – цитує, зокрема, Tagesspiegel джерело в уряді.

Як пояснив співрозмовник журналістів, метою є «забрати в агресора у війні в Україні військову перевагу». Він назвав обмеження публічної дискусії щодо постачання озброєння «тактикою ведення війни».

Раніше дані про військову допомогу Україні від Німеччини з’являлися на сайті німецького уряду.

Німеччина регулярно надає Україні пакети військової допомоги на мільярди євро. Зокрема, за результатами квітневого засідання Контактної групи з питань оборони у форматі «Рамштайн» Німеччина оголосила, що в 2025 році передасть 4 системи ППО IRIS-T та 300 ракет-перехоплювачів до цих систем.

Також Німеччина передасть 30 ракет для Patriot, 15 танків Leopard-1, 25 бойових машин Marder, та додаткові 100 тисяч артилерійських боєприпасів. Загалом сума додаткової допомоги Берліна Києву до 2029 року становитиме 11 мільярдів євро.

Водночас попередній уряд Німеччини на чолі з Олафом Шольцом утримувався від надання Україні далекобійних ракет Taurus, які могли б уражати військові цілі на території РФ. У новому уряді Німеччини прихильників надання Києву такої зброї буде більше.

«Україна має якісну перевагу над Росією» – Дуглас Люте про війну, перемир'я і членство в НАТО

Очільник Росії Володимир Путін не готовий до припинення вогню, і адміністрація президента США Дональда Трампа має зрозуміти, що проблема із перемир'ям не в Києві, а у Москві. Так вважає Дуглас Люте, який у 2013–2017 роках був постійним представником США при НАТО. З ним Радіо Свобода поспілкувалося у столиці України на полях Київського безпекового форуму.

Чи допоможе 30-кілометрова демілітаризована зона припинити війну?

Які умови прийнятні для України для завершення війни?

Чи зможе Україна виграти без підтримки США?

Чи є загроза розколу НАТО і чи є йому альтернатива?

Про це та інше в інтерв'ю з Дугласом Люте. Читайте і дивіться за лінком

Зеленський після розмови з Трампом: Україна «готова до зустрічей і перемовин»

Учасники саміту «коаліцію охочих» провели розмову з президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом, повідомив президент України Володимир Зеленський 10 травня.

«Хороша розмова, позитивна й конкретна. Вдячний президенту Трампу», – написав він у своїх соцмережах.

Зеленський зазначив, що Україна та «коаліція охочих» очікують на відповідь Росії на пропозицію 30-денного припинення вогню.

«Ця пропозиція в силі ще від перемовин у Саудівській Аравії, коли вперше її зробили Сполучені Штати. Коли буде припинення вогню, буде й найкращий шанс для дипломатії. Україна готова до зустрічей і перемовин у будь-якому форматі», – додав голова держави.

У Києві на засіданні «коаліції охочих» ухвалили рішення про повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30 днів, яке має початися 12 травня.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

ДСНС: на Київщині вилучили залишки російського дрона «Герань-2»

Жителі Київської області виявили залишки російського безпілотника «Герань-2» на території одного з лісових масивів, повідомила Державна служба з надзвичайних ситуацій 10 травня.

«Сапери підрозділу Мобільного рятувального центру швидкого реагування ДСНС України провели обстеження фрагментів та вилучили їх», – йдеться в повідомленні.

Рятувальники закликають громадян бути обачними. У разі виявлення підозрілих предметів просять до них не наближатися, не торкатися і звертатися до служби 101.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Стармер закликав посилювати спроможності української армії

Учасники «коаліції охочих» показали єдність щодо припинення вогню, заявив прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер на пресконференції з лідерами України, Франції та Німеччини 10 травня.

Разом із тим, додав він, військові з різних країн паралельно здійснюють військове планування, яке складається з чотирьох аспектів:

«Перше – це нарощення українських спроможностей, української армії. Далі: Україна має дуже велику армію, яка була розбудована протягом останніх трьох років. Нам потрібно розширювати і далі посилювати її спроможності. Але також, що стосується контингентів на морі, у повітрі та на суші – звісно, тут є певна варіативність, тому що ми ще не в припиненні вогню. Тому ми також думаємо про те, який буде мандат, залежно від спроможностей, які будуть потрібними».

Стармер наголосив, що спершу «життєво необхідно» прийти до припинення вогню. На його думку, заява «коаліції охочих» сьогодні є найбільш цілісним кроком у цьому напрямку за понад три роки повномасштабної війни.

Президент розповів, чи діляться США з Україною розвідданими

Сполучені Штати продовжують надавати Україні допомогу, вона не зупинена. Про це на пресконференції за підсумками зустрічі «коаліції охочих» 10 травня розповів президент Володимир Зеленський, передає кореспондент Радіо Свобода.

«Я вдячний президенту Трампу за те, що він не зупинив і допомога американська сьогодні йде. За те, що він не зупинив обмін розвідданими, і це для нас важливо під час роботи із захисту неба. І те, що він не зупинив діючі на сьогодні санкції. Я дуже розраховую на їх посилення», – сказав Зеленський.

Крім того, український президент наголосив, що Україна і США «підписали хорошу угоду», маючи на увазі угоду про надра. Він висловив сподівання, що американський бізнес прийде в Україну і буде підтримувати економіку України.

Адміністрація Дональда Трампа 3 березня зупинила обмін розвідувальними даними та військову допомогу Україні. Проте після того, як Україна погодилася на 30-денну угоду про тимчасове припинення вогню 11 березня, допомога США та обмін розвідданими відновилися.

«Ця ідея не дуже жива»: Зеленський щодо відведення військ по 15 кілометрів в обидва боки

Президент України Володимир Зеленський відреагував на пропозицію спецпредставника США Кіта Келлога про створення демілітаризованої зони в 30 кілометрів. Зеленський вважає, що про це говорити передчасно, передає кореспондент Радіо Свобода.

«Про демілітаризовану зону, про буферну зону, про розведення військ. Я чув ці питання в медіа, і не тільки в медіа. Від багатьох різних людей і багатьох різних розвідок. Офіційно ніхто Україні нічого подібного не пропонував. Але як сапери, всі шукають якісь можливості. Які ще з нами експерименти провести. Я вважаю, що на сьогодні ця ідея не дуже жива. Тому що це залежить від формату моніторингу. Питання демілітаризованої зони в обидва боки по 15 кілометрів. А чому 15? І з якої лінії ми будемо рахувати? Навіть, якщо ви будете говорити про 15 кілометрів, що ми будемо робити з містом Херсон? Це одразу. У Херсоні не буде наших військ - у нас не буде Херсону. Тому що ми знаємо досвід з 2014 року, у момент коли було припинення вогню руські постійно рили і йшли. Вони рили», – відповів український президент.

Також Зеленський порадив поставити це питання людям із Покровська.

«Зараз тисячі людей загинули, щоб захистити Покровськ. До Покровська там пару кілометрів. Якщо погодитися на буферну зону і відійти на 15 кілометрів, такі міста як Херсон, Харків і Суми – у всіх буде начебто мир, а у них буде продовжуватися війна. Тому що до них буде долітати артилерія.», – каже Зеленський.

Раніше в ефірі Fox News спеціальний представник президента США Кіт Келлог заявив, що нібито Київ виступає за замороження конфлікту за поточними лініями фронту і створення 30-кілометрової демілітаризованої зони. Ідеться про зону по 15 кілометрів від поточної лінії зіткнення з обох боків вздовж лінії фронту між ЗСУ та російськими військами.

Із понеділка, 12 травня, має розпочатися повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30. Таке рішення ухвалили під час засідання у Києві «коаліції охочих» за особистої участі лідерів чотирьох європейських країн – Німеччини, Франції, Польщі та Британії. До засідання онлайн також долучилися представники двох десятків інших країн, передає кореспондент Радіо Свобода.

Рютте каже, що підтримав заклик «коаліції охочих» до 30-денного перемир’я

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте у соцмережі Х зазначив, що підтримав заклик «коаліції охочих» до 30-денного припинення вогню.

«Приєднався до заклику більш як 20 лідерів «коаліції охочих» цього ранку щодо просування зусиль для забезпечення справедливого та тривалого миру для України. Це розпочинається з 30-денного безумовного припинення вогню і має бути підкріплене триваючою та конкретною підтримкою», – наголосив генсек НАТО.

За його словами, сьогоднішня зустріч засвідчила, що «ми віддані та продовжуємо підтримувати Україну».

Раніше президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр-міністри Великої Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск виступили зі спільним закликом до Росії погодитися на повне та безумовне 30-денне припинення вогню та запевнили у збільшенні підтримки України.

До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 травня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

Після зустрічі «коаліції охочих» у Києві всі п’ять лідерів – Володимир Зеленський, Еммануель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели «продуктивну» телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом щодо мирних зусиль, повідомив міністр закордонних справ (МЗС) Андрій Сибіга.

«Україна та всі союзники готові до повного безумовного припинення вогню на суші, в повітрі та на морі щонайменше на 30 днів, починаючи вже з понеділка (12 травня – ред.), – зазначив Сибіга.

Також, за словами голови МЗС, якщо Росія погодиться і буде забезпечено «ефективний моніторинг», то «тривале припинення вогню і заходи з розбудови довіри можуть прокласти шлях до мирних переговорів».

Президент України Володимир Зеленський анонсував на суботу саміт «коаліції охочих», і, за повідомленнями в медіа, президент Франції Еммануель Макрон підтвердив, що його країна братиме участь у події.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Формат об’єднує Велику Британію, Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Україну.

«Коаліція охочих» закликала Росію припинити вогонь вже з понеділка – заява

Із понеділка, 12 травня, має розпочатися повне і безумовне припинення вогню щонайменше на 30. Таке рішення ухвалили під час засідання у Києві «коаліції охочих» за особистої участі лідерів чотирьох європейських країн – Німеччини, Франції, Польщі та Британії. До засідання онлайн також долучилися представники двох десятків інших країн, передає кореспондент Радіо Свобода.

«Ми разом вимагаємо цього від Росії. Ми знаємо, що нас підтримують у цьому Сполучені Штати Америки. Безумовне припинення вогню – означає без будь-яких умов», – наголосив президент України Володимир Зеленський.

За словами українського лідера, спроба висунути будь-які умови є свідченням наміру затягнути війну та зірвати дипломатію. Йдеться про всеосяжне припинення вогню – у повітрі, на морі та на суші.

У випадку, якщо умова про 30-денне припинення вогню з боку Росії не буде прийнята або ж домовленість буде порушена, то союзники України в межах «коаліції охочих» обіцяють збільшити санкції проти РФ та посилити Україну.

«У разі порушення цього припинення вогню ми погодились, що будуть масовані санкції. Вони будуть зараз готуватися і координуватися між американцями і європейцями», – сказав президент Франції Еммануель Макрон.

Серед країн, які мали б забезпечити моніторинг припинення вогню, – США.

До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 травня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

Після зустрічі «коаліції охочих» у Києві всі п’ять лідерів – Володимир Зеленський, Еммануель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели «продуктивну» телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом щодо мирних зусиль, повідомив міністр закордонних справ (МЗС) Андрій Сибіга.

«Україна та всі союзники готові до повного безумовного припинення вогню на суші, в повітрі та на морі щонайменше на 30 днів, починаючи вже з понеділка (12 травня – ред.), – зазначив Сибіга.

Також, за словами голови МЗС, якщо Росія погодиться і буде забезпечено «ефективний моніторинг», то «тривале припинення вогню і заходи з розбудови довіри можуть прокласти шлях до мирних переговорів».

Президент України Володимир Зеленський анонсував на суботу саміт «коаліції охочих», і, за повідомленнями в медіа, президент Франції Еммануель Макрон підтвердив, що його країна братиме участь у події.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Формат об’єднує Велику Британію, Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Україну.

«Лише пряники Путіну і багато батогів Україні»: колишній посадовець НАТО про підхід Трампа та завершення війни

Чи стане Україна членом НАТО та яку роль альянс та її ключовий союзник США нині відіграють у Європі? Про це на полях Київського безпекового форуму Радіо Свобода розпитало в Александра Вершбоу, заступника генерального секретаря НАТО у 2012-2016 роках.

В інтерв’ю він поділився думками щодо:

продовження Сполученими Штатами військової підтримки Україні;

перспектив прямих переговорів Києва та Москви;

готовності США погоджуватися з вимогами Кремля.

А також розповів, чому нині налаштований більш оптимістично щодо відносин України та США та як Трамп застосовує метод «батога і пряника» щодо Росії та України. Читайте і дивіться за лінком

Урсула фон дер Ляєн: 30-денне перемир’я має бути реалізоване без жодних передумов, інакше – посилимо санкції

Повне і безумовне 30-денне припинення вогню має бути реалізоване без жодних попередніх умов, зазначила у соцмережі Х президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

За її словами, 30-денне перемир’я має прокласти шлях до «змістовних» мирних переговорів.

«Ми готові продовжувати сильний тиск на Росію і запроваджувати подальші жорсткі санкції у разі порушення режиму припинення вогню. Наша мета чітка: справедливий і тривалий мир для України, який є життєво важливим для безпеки і стабільності на нашому континенті», – наголосила фон дер Ляєн.

Раніше президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр-міністри Великої Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск виступили зі спільним закликом до Росії погодитися на повне та безумовне 30-денне припинення вогню та запевнили у збільшенні підтримки України.

До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 травня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

Після зустрічі «коаліції охочих» у Києві всі п’ять лідерів – Володимир Зеленський, Еммануель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели «продуктивну» телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом щодо мирних зусиль, повідомив міністр закордонних справ (МЗС) Андрій Сибіга.

«Україна та всі союзники готові до повного безумовного припинення вогню на суші, в повітрі та на морі щонайменше на 30 днів, починаючи вже з понеділка (12 травня – ред.), – зазначив Сибіга.

Також, за словами голови МЗС, якщо Росія погодиться і буде забезпечено «ефективний моніторинг», то «тривале припинення вогню і заходи з розбудови довіри можуть прокласти шлях до мирних переговорів».

Президент України Володимир Зеленський анонсував на суботу саміт «коаліції охочих», і, за повідомленнями в медіа, президент Франції Еммануель Макрон підтвердив, що його країна братиме участь у події.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Формат об’єднує Велику Британію, Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Україну.

Після «коаліції охочих» лідери поговорили з Трампом: Україна готова до припинення вогню з 12 травня – Сибіга

Після зустрічі «коаліції охочих» у Києві всі п’ять лідерів – Володимир Зеленський, Еммануель Макрон, Фрідріх Мерц, Дональд Туск та Кір Стармер – провели «продуктивну» телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом щодо мирних зусиль, повідомив міністр закордонних справ (МЗС) Андрій Сибіга.

«Україна та всі союзники готові до повного безумовного припинення вогню на суші, в повітрі та на морі щонайменше на 30 днів, починаючи вже з понеділка (12 травня – ред.), – зазначив Сибіга.

Також, за словами голови МЗС, якщо Росія погодиться і буде забезпечено «ефективний моніторинг», то «тривале припинення вогню і заходи з розбудови довіри можуть прокласти шлях до мирних переговорів».

Раніше президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр-міністри Великої Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск виступили зі спільним закликом до Росії погодитися на повне та безумовне 30-денне припинення вогню та запевнили у збільшенні підтримки України.

До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 травня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

Раніше президент України Володимир Зеленський анонсував на суботу саміт «коаліції охочих», і, за повідомленнями в медіа, президент Франції Еммануель Макрон підтвердив, що його країна братиме участь у події.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Формат об’єднує Велику Британію, Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Україну.

Лідери Франції, Німеччини, Польщі та Британії закликали Росію до 30-денного припинення вогню – заява

Президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, прем’єр-міністри Великої Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск виступили зі спільним закликом до Росії погодитися на «повне і безумовне» 30-денне припинення вогню та запевнили у збільшенні підтримки України.

«Ми, лідери Франції, Німеччини, Польщі та Великої Британії, стоятимемо в Києві в солідарності з Україною проти варварської та незаконної повномасштабної агресії Росії. Ми повторюємо нашу підтримку закликам президента Трампа до мирної угоди та закликаємо Росію припинити перешкоджати зусиллям із забезпечення тривалого миру. Разом із США ми закликаємо Росію погодитися на повне та безумовне 30-денне припинення вогню, щоб створити простір для переговорів щодо справедливого та тривалого миру», – йдеться у заяві, оприлюдненій перед прибуттям чотирьох лідерів до Києва на сайті уряду Британії.

Лідери наголосили, що готові «підтримати мирні переговори якомога швидше, обговорити технічне втілення режиму припинення вогню та підготуватися до укладення повноцінної мирної угоди».

«Ми чітко заявляємо: кровопролиття має припинитися, Росія має зупинити своє незаконне вторгнення, а Україна – мати змогу розвиватися як безпечна, захищена й суверенна держава в межах міжнародно визнаних кордонів на багато поколінь уперед. Ми продовжимо нарощувати нашу підтримку України. До того часу, поки Росія не погодиться на тривале припинення вогню, ми посилюватимемо тиск на російську воєнну машину», – спільно заявили четверо лідерів.

До Києва на зустріч «коаліції охочих» 10 травня прибули президент Франції Макрон, премʼєри Польщі та Великої Британії Дональд Туск та Кір Стармер, а також канцлер Німеччини Фрідріх Мерц.

Раніше президент України Володимир Зеленський анонсував на суботу саміт «коаліції охочих», і, за повідомленнями в медіа, президент Франції Еммануель Макрон підтвердив, що його країна братиме участь у події.

Президент США Дональд Трамп у четвер, після телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським, закликав до 30-денного безумовного припинення вогню між Росією та Україною. У іншому разі, попередив Трамп, Вашингтон та його партнери запровадять подальші санкції.

Формат об’єднує Велику Британію, Данію, Естонію, Фінляндію, Ісландію, Латвію, Литву, Нідерланди, Норвегію, Швецію та Україну.

Проти чотирьох фірм із розслідування «Схем» про постачання деталей та спецобладнання оборонці РФ запровадили санкції

Президент України Володимир Зеленський ввів у дію санкції Ради національної безпеки і оборони (РНБО) проти 58 громадян РФ та 74 компаній з Росії, Ірану, Узбекистану, Китаю та Білорусі. Серед підприємств, щодо яких запровадили обмеження – чотири фірми, дотичні до постачання продукції російським оборонним підприємствам, які фігурували у розслідуванні «Схем» (Радіо Свобода) та партнерів.

Це, зокрема, дві білоруські компанії, «Ізовак» та «Ізатек-М», з холдингу Izovac, клієнтами якого раніше були Apple, Tesla та інші «гіганти» світової електроніки. А також – російська «Инжиниринг групп» та китайська Smart Kit Technology Limited. Останні, як посередники, входили до ланцюжка постачання продукції Izovac (та інших виробників) оборонним підприємствам РФ, наприклад, з корпорації «Ростех».

Про це наприкінці квітня у спільному розслідуванні розповіли «Схеми» (Радіо Свобода), «Білоруський розслідувальний центр», вашингтонський Центр перспективних оборонних досліджень (C4ADS), литовське медіа 15min.lt та російське незалежне видання iStories, за підтримки хакерської групи «Кіберпартизани».

Журналісти встановили, що від початку повномасштабної війни в лютому 2022 року і щонайменше до липня 2024 року ці компанії поставили до Росії компонентів й обладнання для виготовлення оптики сукупно на 200 мільйонів доларів.

Санкції РНБО передбачають, зокрема, блокування активів і заборону на торгівельні операції та транзит ресурсів, польотів і перевезень територією України строком щонайменше на 10 років. Проти російської та китайської фірм наразі діють санкції України та США, а проти білоруських – лише України.

У розслідуванні журналісти розповідали, що згідно з даними митної і податкової баз Росії, щонайменше 30 компаній військово-промислового комплексу РФ, зокрема «Ростеху», були клієнтами білоруського холдингу Izovaс й однієї з його дочірніх фірм з 2022 по 2024 роки. Це переважно виробники осколково-фугасних снарядів, систем управління вогнем для танків і літаків, розвідувальних комплексів, безпілотників і бойової авіоніки. Так, наприклад, у вищезгаданих білоруських компаній виробник військових оптичних прицілів – купував лінзи; виробник засобів самонаведення крилатих ракет – світлофільтри; виробник далекобійних гвинтівок – скляні елементи та вакуумну техніку.

Навіть продукція подвійного призначення американського походження, як встановили журналісти, потрапляла до підсанкційних російських компаній. Зокрема, через білоруську «Ізатек-М». Постачати такі товари до РФ забороняють правила експортного контролю США.

Російська фірма ООО «Инжиниринг групп», яку очолював колишній працівник холдингу Izovac, також виступала посередницею. Через неї з Білорусі та Китаю до оборонного сектору РФ потрапляло, наприклад, американське обладнання для виробництва дефіцитних в Росії мікросхем.Загалом, за підрахунками журналістів, «Инжиниринг групп» виконала військових контрактів на 181 мільйона доларів з 2022 по 2024 рік.

Китайську Smart Kit Technology Limited також використовували як посередника для російського оборонного сектору.

Журналісти встановили, що у грудні 2023 року Smart Kit Technology продала білоруській компанії «Ізатек-М» станок для виробництва напівпровідників Amat Centura SuperE, який та перепродала російській фірмі «НМ-Тех». Остання зареєстрована в Москві та ще з 2022 року перебуває під санкціями США і Євросоюзу. Займається «НМ-Тех», зокрема, виробництвом зброї та боєприпасів.

Холдинг Izovac не відповів на численні запити про коментар, направлені на загальні електронні адреси компаній групи й особисто засновникам.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG