Крим: Константинов заявив про продаж «націоналізованого» майна на понад 2 млрд рублів від початку року
Голова підконтрольного РФ парламенту окупованого Криму Володимир Константинов озвучив підсумки продажу «націоналізованого» майна на півострові за першу половину 2025 року, передає проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії 15 липня.
За словами Константинова, російська влада Криму за першу половину року продала на торгах «націоналізованого» майна на суму понад 2,2 мільярда рублів (більше ніж 1,1 мільярда гривень).
«Майно ворогів Криму та Росії, раніше націоналізоване у власність республіки, активно реалізується на торгах. Так, за перше півріччя 2025 року продано 25 націоналізованих об’єктів», – додав він.
Отримані кошти, як стверджується, нібито спрямовуються на розвиток півострова та підтримку учасників війни проти України.
2023 року тодішня постійна представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева заявляла, що Україна не має наміру визнавати акти, які порушують права людини чи держави. До них належать рішення щодо «націоналізації» або конфіскації майна, щодо встановлення спадщини.
Прокуратура повідомила про підозру військовим РФ за удар по Чернігову в 2022 році
Прокуратура та Служба безпеки України ідентифікували російських військових, відповідальних за удар по черзі біля магазину в Чернігові 15 липня.
Правоохоронці встановили особи командира 35-ї окремої мотострілецької бригади 41-ї загальновійськової армії Центрального військового округу збройних сил РФ і двох підлеглих командирів батальйонних тактичних груп, які забезпечили удар по спальному району Чернігова.
Йдеться про атаку 16 березня 2022 року – тоді російська армія вдарила по місту з реактивних систем залпового вогню «Град», які, як зазначає прокуратура, є невисокоточною невибірковою зброєю.
«У цей час біля магазину зібралися місцеві мешканці, щоб придбати продукти харчування. Російські військовослужбовці, розуміючи, що магазин знаходиться у районі міста зі щільною громадською забудовою, багатоквартирними житловими будинками, закладами освіти та іншою цивільною інфраструктурою, віддали бойові розпорядження підрозділам на застосування РСЗВ «Град» по мирному населенню та цивільним об’єктам», – заявляє відомство.
Офіс генпрокурора вказав на те, що поруч із місцем удару не було військових об’єктів, що свідчить про «цілеспрямовану атаку на цивільних з метою залякування та терору».
Командиру мотострілецької бригади та двом командирам батальйонно-тактичних груп повідомили про підозру в порушенні законів та звичаїв війни, поєднаному з умисним вбивством, вчиненого групою осіб за попередньою змовою.
Відомство зазначає, що допомогу в ідентифікації причетних до воєнного злочину надавали громадські організації Truth Hounds та Global Rights Compliance, які займаються документуванням воєнних злочинів.
16 березня 2022 року армія Росії обстріляла чергу за хлібом біля супермаркета в Чернігові. За даними прокуратури, загинули 20 людей, 28 зазнали поранень.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Зеленський підписав закон про множинне громадянство
Президент України Володимир Зеленський 15 липня підписав закон, який врегульовує питання множинного громадянства.
Після підписання глава держави зазначив, що підписав ухвалений 18 червня закон із серією змін у питаннях набуття і збереження громадянства України.
«Завдяки множинному громадянству зможемо створити більше реальних юридичних основ для єдності всього нашого великого народу – мільйонів українців на всіх континентах, а також тих представників інших народів, які пов’язали свою долю з Україною», – наголосив Зеленський.
Документ, зокрема, передбачає випадки, в яких для громадян України допускається множинне громадянство:
- одночасне набуття дитиною за народженням громадянства України та громадянства (підданства) іншої держави
- набуття дитиною, яка є громадянином України, громадянства або підданства своїх усиновлювачів-іноземців
- автоматичне набуття громадянином України іншого громадянства внаслідок одруження з іноземцем
- автоматичне набуття громадянином України, який досяг повноліття, іншого громадянства внаслідок застосування законодавства про громадянство іноземної держави, якщо такий громадянин України не отримав документ, що підтверджує наявність у нього громадянства (підданства) іншої держави
- набуття громадянства України іноземцями в передбаченому законом спрощеному порядку
- набуття громадянином України громадянства країни з переліку держав, громадяни (піддані) яких набувають громадянство України у спрощеному порядку
Множинне громадянство не допускається щодо людей, які мають громадянство країни, визнаної Верховною Радою державою-агресором або державою-окупантом, або такої, що не визнає територіальну цілісність та суверенітет України.
Наприкінці минулого року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про запровадження множинного громадянства. Ухвалений за основу законопроєкт №11469 президент України Володимир Зеленський подав на розгляд парламенту ще у серпні 2024 року.
Документ передбачає надання громадянам України можливості мати кілька паспортів різних країн і окреслює умови множинного громадянства.
Передбачається, що іноземне громадянство можна буде набувати зі збереженням українського. А право на український паспорт, відповідно до законопроєкту, отримають іноземні громадяни.
Сили РФ атакували Сумщину трьома авіабомбами – ОВА
Російські військові близько 13:00 атакував Битицький старостат Сумської громади, повідомила обласна військова адміністрація 15 липня.
«Попередньо, вдарили трьома керованими авіабомбами. Пошкоджені приватні житлові будинки. Триває фіксація пошкоджень та ліквідація наслідків атаки. Люди, на щастя, не постраждали. Мешканцям пошкоджених будинків надається допомога», – вказано в повідомленні.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Як змінять війну Tomahawk, JASSM, Patriot від США?
Президент США Дональд Трамп під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте 14 липня заявив, що США та альянс домовилися про постачання зброї Україні – за яку заплатять союзники Вашингтону.
«Це означатиме, що Україна зможе отримати дійсно величезну кількість військової техніки: як для протиповітряної оборони, так і ракет, боєприпасів», – додав генсек НАТО.
Першим кроком стане постачання Києву кількох систем Patriot, зазначив лідер США. Крім цього, Трамп висунув ультиматум Росії, закликавши російського лідера Володимира Путіна домовитися про зупинення війни протягом 50 днів. В іншому разі лідер США пообіцяв запровадити 100-відсоткові тарифи на товари з країн, які купують російські нафту і газ.
Американське видання The Washington Post із посиланням на джерела повідомило, що Трамп під час розмови із президентом України Володимиром Зеленським цікавився, чому Київ не вдарив по Москві – додавши, що Україні варто більше тиснути на Путіна, зокрема, через удари по столиці Росії та Санкт-Петербургу.
За даними видання, лідер США розглядав надання Україні крилатих ракет Tomahawk для цих цілей. Інші видання повідомили, що Трамп думає над наданням Силам оборони ракет «повітря-повітря» JASSM, а також далекобійних ракет ATACMS.
Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:
«Томагавком» по Москві? До чого готується через 50 днів Трамп, який «ще не поставив хрест» на Путіні
«Важлива заява» Дональда Трампа стала, мабуть, найбільшим проявом його підтримки України, відколи він повернувся до Білого дому.
Президент США дозволив Європі скуповувати американську зброю й передавати Україні, яка щодня потерпає від усе жорсткіших повітряних нальотів Росії.
Але не запровадив проти РФ «розгромних» санкцій, які пропонували в Cенаті, чим навіть спричинив позитивну реакцію російської біржі.
- Яку зброю, коли і скільки Україна отримає завдяки готовності Трампа продавати її?
- Як реагують на «розворот» Вашингтона в Москві?
- Які шанси наблизитися до миру після завершення 50-денного дедлайну?
Радіо Свобода шукало відповіді на ці запитання.
Країни ЄС не погодили 18-й пакет санкцій проти Росії
Міністри закордонних справ країн Євросоюзу на зустрічі у Брюсселі 15 липня не змогли погодити 18-й пакет санкцій проти Росії, повідомив кореспондент медіакорпорації Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Рікард Йозвяк.
Проти виступили Словаччина та Мальта. Братислава, як повідомлялося раніше, вимагає від ЄС гарантій компенсації можливої шкоди від повної заборони на постачання російського газу до країн союзу. Мальта побоюється, що посилення стелі цін на російську нафту може вдарити по танкерному флоту країни, писав журнал Politico.
Обговорення санкційного пакета триватиме на рівні послів країн ЄС 16 липня.
Раніше повідомлялося, що до 18-го пакету увійдуть, зокрема, динамічне утворення стелі цін на російську нафту, заборону на роботу газопроводів «Північний потік» та «Північний потік-2», нові обмеження проти російських банків.
Єврокомісія представила проєкт санкцій у червні, головною пропозицією було знизити стелю цін на російську нафту з нинішніх 60 доларів за барель до 45. Оскільки ця політика координується в межах Групи семи (G7), ЄС намагався отримати схвалення інших країн G7, зокрема США, під час саміту в Канаді минулого місяця.
Денис Шмигаль попросив про відставку
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль 15 липня оприлюднив свою заяву про відставку. Про це він повідомив у власному акаунті в телеграмі.
«Прошу прийняти мою відставку з посади прем’єр-міністра України», – написав високопосадовець у заяві до Верховної Ради.
Він також висловив подяки «нашим захисникам та захисницям, які тримають фронт і бережуть Україну», «президенту України Володимиру Зеленському за довіру» та «всій команді за невтомну працю задля нашої держави».
Раніше 15 липня президент України Володимир Зеленський провів нараду з першою віцепрем’єркою-міністеркою економіки Юлією Свириденко, якій він напередодні запропонував очолити уряд, та віцепрем’єром – головою Мінцифри Михайлом Федоровим щодо діяльності оновленого Кабміну.
Напередодні Зеленський запропонував Свириденко очолити уряд України та «суттєво оновити його роботу».
Рада ратифікувала угоду про створення Спецтрибуналу для розслідування агресії проти України
Верховна Рада України 15 липня ратифікувала угоду з Радою Європи щодо створення Спеціального трибуналу для розслідування злочину агресії проти України, повідомляє депутат Ярослав Железняк.
Угоду 25 червня 2025 року в Страсбурзі підписали президент України Володимир Зеленський та генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе.
Документ дозволить підтримати та адмініструвати трибунал широкому колу учасників: як серед держав-членів Ради Європи, так і серед країн, що не входять до неї, а також Євросоюзу. Спеціальний трибунал діятиме в рамках Ради Європи та матиме мандат на переслідування вищого керівництва держави-агресора за злочин агресії проти України.
Зеленський говорив, що ця угода і суд дають реальну можливість притягнути до відповідальності за злочин агресії. «Інші інститути, навіть міжнародні, не мають для цього необхідних інструментів, і ми маємо чітко показати, що агресія веде до покарання», – сказав президент України.
У березні 2024 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт російського лідера Володимира Путіна та дитячого омбудсмена Росії Марії Львової-Бєлової за незаконну депортацію дітей з окупованих територій України до Росії.
Рада проголосувала за продовження воєнного стану та мобілізації
Верховна Рада 15 липня схвалила продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації до 5 листопада. Про це повідомили депутати Верховної Ради Ярослав Железняк та Олексій Гончаренко.
Постанови наберуть чинності з 7 серпня і діятимуть упродовж 90 днів, до 5 листопада 2025 року.
За продовження воєнного стану проголосували 320 народних депутатів. Проти виступив лише один – депутат від «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко.
За продовження загальної мобілізації проголосували 304 парламентарі. Проти знову виступив Гончаренко, утримався Георгій Мазурашу від «Слуги народу».
Воєнний стан в Україні діє від 24 лютого 2022 року. Його продовжують кожні 90 днів відповідно до конституційної процедури.
Українці стануть меншістю? Як Росія крок за кроком заміщує населення в окупації
Дагестанська вчителька навчає українську дитину російської мови, а дитина, яка росла на берегах Азовського моря, на канікули їде до Чуваської республіки РФ. Кремль спонукає громадян Росії їхати на окуповані території України – та витісняє звідти корінне українське населення. І це – не просто бажання громадян країни-агресорки відвідати «нові території», а цілеспрямована політика, кажуть фахівці, що займаються правозахистом людей в окупації. Крім того, окупанти переходять вже й до приваблення на загарбані землі мігрантів з інших країн – Таджикистану, Афганістану, Північної Кореї. Як Кремль це впроваджує та чи може понести відповідальність? Розбирались Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Повітряні сили ЗСУ: вночі війська РФ атакували Україну майже 270 дронами, є влучання 23 БпЛА у семи локаціях
Українські військові збили 178 БпЛА типу Shahed (безпілотників інших типів), якими вночі атакувала РФ. Про повідомили Повітряні сили ЗСУ.
Ще 66 дронів-імітаторів були локаційно втрачені/подавлені РЕБ.
За даними ЗСУ, зафіксовано влучання 23 БпЛА у 7 локаціях, падіння збитих (уламки) на 9 локаціях.
Повітряні сили ЗСУ повідомляють, що у ніч на 15 липня (із 16.30 14 липня) противник атакував 267 ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів із напрямків: Орел, Брянськ, Курськ, Міллерово, Приморсько-Ахтарськ – РФ, тимчасово окупованих територій Донеччини (близько 200 із них – «Шахеди»).
У Запорізькій та Сумській областях повідомили про російські атаки вночі, є постраждалі та пошкодження. Миколаївщина вночі також зазнала атаки ударними безпілотниками Shahed 131/136, є пошкодження у Первомайському та Вознесенському районах.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Нідерланди вітають пропозицію Трампа щодо зброї для України
Нідерланди вітають пропозицію президента США Дональда Трампа щодо продажу американської зброї для України.
«Ми дивимося на це (пропозицію Трампа – ред.) позитивно. Нідерланди вже багато чого роблять, включаючи Patriot, винищувачі F-16… Ми подивимося, що ми можемо зробити також у зв’язку з заявами Трампа, і будемо діяти далі», – сказав міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Вельдкамп журналістам перед зустріччю з міністрами закордонних справ ЄС у Брюсселі
Він привітав зближення США та Європи у питанні щодо підтримки України.
«Я вірю, що 50 днів, які анонсував Трамп – це дуже багато. Але я оцінюють, що Путін затягує (переговори). Нам потрібно посилити тиск на Росію», – додав міністр.
Верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас також вважає, що 50 днів – це дуже багато.
«50 днів – це дуже довгий термін, якщо врахувати, що щодня вбивають невинних цивільних осіб», – заявила вона.
14 липня президент США Дональд Трамп заявив під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рютте, що планує надати Україні зброю на «мільярди доларів», яку закупить НАТО. Він назвав системи протиповітряної оборони Patriot серед військового обладнання, яке планується надати Україні.
Водночас Трамп зазначив, що «незадоволений» політикою Росії, яка останнім часом посилила повітряні атаки на Україну. Він повідомив, що США планують запровадити 100-відсоткові вторинні мита, якщо мирна угода не буде досягнута протягом 50 днів.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що президент США Дональд Трамп діє, виходячи з того, що успішні зусилля США, спрямовані на те, щоб посадити президента Росії Володимира Путіна за стіл переговорів, вимагають поєднання економічних інструментів із західною військовою підтримкою, що дозволить Україні посилити тиск на Росію на полі бою.
«Грабіжницькі плани». Росія готується видобувати газ в Азовському морі
Росія планує видобувати газ в Азовському морі – такі заяви лунають від представників окупаційної адміністрації. Проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя» дізнавався:
- Чи є ідея видобутку газу в Азовському морі перспективною і економічно вигідною?
- Що може завадити окупантам видобувати нафту і газ в Азовському морі?
Читайте тут
Кім: війська РФ завдали ракетного удару по Очакову, поранена людина
Російські війська завдали ракетного удару по Очакову, поранена людина, повідомив голова обласної військової адміністрації Віталій Кім.
«Внаслідок ракетного обстрілу поранення отримав 69-річний чоловік, його госпіталізовано. За містом виникла пожежа сухої трави, служби працюють», – написав він у телеграмі.
За даними місцевої влади, вночі Миколаївщина зазнала російської атаки ударними безпілотниками Shahed 131/136, є пошкодження у Первомайському та Вознесенському районах.
У Запорізькій та Сумській областях повідомили про російські атаки вночі, є постраждалі та пошкодження.
Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.
Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.
Російський суд засудив 53-річного кримчанина за «держзраду»
Верховний суд окупованого Криму засудив 53-річного місцевого жителя до 17 років колонії суворого режиму у справі про державну зраду. За версією слідства, обвинувачений виступав проти російського вторгнення в Україну і, як стверджується, встановив контакт із українською військовою розвідкою.
Російська сторона стверджує, що обвинувачений збирав і передавав дані про місця розташування фортифікаційних споруд, особового складу, військової техніки та позицій підрозділів російської армії. Інших подробиць справи немає, справи про державну зраду розглядаються у закритому режимі та засекречуються, незалежно перевірити твердження Росії неможливо.
Наприкінці 2024 року проєкт «Перший відділ» підрахував, що в Росії після повномасштабного вторгнення в Україну 792 людини стали фігурантами кримінальних справ про державну зраду, шпигунство та конфіденційну співпрацю з іноземною державою. Правозахисники вважають, що багато справ пов’язані з провокаціями ФСБ, а їхніми жертвами стають користувачі соцмереж, які перебувають у антивоєнних та опозиційних пабликах, нагадує телеканал «Настоящее время».
Трамп розповів, що «не ставить крапку» в контактах із Путіним
Президент США Дональд Трамп у телефонному інтерв’ю Бі-Бі-Сі через кілька годин після того, як дав Росії 50 днів на укладення миру з Україною, заявив, що «розчарований» поведінкою президента Росії Володимира Путіна, але ще «не ставить крапку» у своїх контактах з ним. На запитання, чи здатний він ще довіряти Путіну, Трамп відповів, що «не довіряє майже нікому».
Трамп знову поскаржився, що його розмови з Путіним відбуваються за наступною схемою: «У нас чудова бесіда. Я говорю: добре, ми, здається, наблизилися до рішення. А потім він бере і зносить чергову будівлю в Києві».
Президент США відмовився навести подробиці того, як саме він хоче змусити Путіна укласти мирну угоду з Україною. Трамп обмежився фразою: «Ми працюємо над цим». У своїй вчорашній заяві Трамп пригрозив Росії запровадженням високих імпортних мит та вторинними санкціями проти її торговельних партнерів, якщо Москва впродовж 50 днів не погодиться на мир. Крім того, він пообіцяв додаткове постачання зброї Україні.
В інтерв’ю Бі-Бі-Сі Трамп також відмовився від своєї попередньої оцінки НАТО як «застарілого» альянсу. За словами президента, тепер, коли НАТО «розпочинає платити за своїми рахунками», цей союз стає ефективнішим. На останньому саміті НАТО в Гаазі союзники поставили собі за мету довести витрати на оборону та пов’язану з нею інфраструктуру до 5% ВВП – як і домагалася адміністрація США. Трамп наголосив, що лідери таких країн, як Німеччина, Франція та Іспанія, виявляють повагу до нього та ухвалених ним рішень.
Президент США, який раніше ставив під сумнів те, що Вашингтон захищатиме союзників, які недостатньо вкладаються в оборону, в інтерв’ю Бі-Бі-Сі наголосив на важливості колективної безпеки, оскільки вона «дозволяє невеликим країнам мати захист від більших».
14 липня президент США Дональд Трамп заявив під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, що планує надати Україні зброю на «мільярди доларів», яку закупить НАТО. Він назвав системи протиповітряної оборони Patriot серед військового обладнання, яке планується надати Україні.
Водночас Трамп зазначив, що «незадоволений» політикою Росії, яка останнім часом посилила повітряні атаки на Україну. Він повідомив, що США планують запровадити 100-відсоткові вторинні мита, якщо мирна угода не буде досягнута протягом 50 днів.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що президент США Дональд Трамп діє, виходячи з того, що успішні зусилля США, спрямовані на те, щоб посадити президента Росії Володимира Путіна за стіл переговорів, вимагають поєднання економічних інструментів із західною військовою підтримкою, що дозволить Україні посилити тиск на Росію на полі бою.
«Сьогодні або завтра». Каллас сподівається на швидке досягнення згоди щодо нових санкцій ЄС проти Росії
Верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас висловила сподівання на швидке досягнення згоди щодо нового пакету санкцій блоку проти Росії, включаючи стелі і ціни на експорт російської нафти.
«Ми сподіваємося, що або сьогодні, або завтра ми ухвалимо 18-й пакет санкцій», – сказав Каллас напередодні зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Брюсселі.
Згідно з планами, міжнародне обмеження цін на експорт російської нафти буде знижено до 45 доларів за барель з 60 доларів за барель, але цей захід не отримав одностайної підтримки на зустрічі «Групи семи».
«Навіть якщо американці не підтримають, але інші країни G7 підтримають, ми будемо рухатися далі», – сказала Каллас, прибувши на зустріч міністрів закордонних справ ЄС.
Раніше Каллас також прокоментувала погрозу президента США Дональда Трампа Росії щодо запровадження мита, якщо мирна угода не буде досягнута протягом 50 днів. Вона зазначила,що «50 днів – це дуже довгий термін, якщо врахувати, що щодня вбивають невинних цивільних осіб».
Міністри закордонних справ ЄС у вівторок проведуть зустріч у Брюсселі, на якій нові санкції проти Росії та війна в Україні будуть головними темами порядку денного.
Раніше прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що Братислава прагне до вівторка досягти угоди з Європейською комісією та партнерами з ЄС про гарантії того, що вона не постраждає від припинення поставок російського газу, а також про новий пакет санкцій проти Росії.
Читайте також: Стало відомо, як довго Словаччина може блокувати 18-й пакет санкцій проти РФ
Словаччина блокує 18-й пакет санкцій ЄС через свою незгоду з окремою пропозицією Єврокомісії припинити весь імпорт російського газу з 2028 року, що, на думку Словаччини, може спричинити дефіцит, зростання цін і транзитних зборів, а також призвести до претензій з боку російського постачальника «Газпрому» щодо відшкодування збитків.
Пропозиція Єврокомісії припинити імпорт російських енергоносіїв з 2028 року потребує підтримки більшості країн ЄС, але не одностайності.
Однак схвалення санкцій проти Росії потребує одностайності, тому Словаччина об’єднала ці два питання і відмовилася підтримувати пакет санкцій, поки її занепокоєння щодо енергетики не буде задоволено.
Єврокомісія представила проєкт санкцій у червні, головною пропозицією було знизити стелю цін на російську нафту з нинішніх 60 доларів за барель до 45. Оскільки ця політика координується в межах Групи семи (G7), ЄС намагався отримати схвалення інших країн G7, зокрема США, під час саміту в Канаді минулого місяця.
У Росії відреагували на ультиматум Трампа
аступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медвєдєв відреагував на погрозу президента США Дональда Трампа щодо запровадження мита, якщо мирна угода не буде досягнута протягом 50 днів.
«Трамп висунув театралізований ультиматум Кремлю. Світ здригнувся, очікуючи наслідків. Войовнича Європа була розчарована. Росії було байдуже», – написав він у соцмережі Х.
Читайте також: В ISW проаналізували останні заяви Трампа щодо Росії
14 липня президент США Дональд Трамп заявив під час зустрічі з Рютте, що планує надати Україні зброю на «мільярди доларів», яку закупить НАТО. Він назвав системи протиповітряної оборони Patriot серед військового обладнання, яке планується надати Україні.
Водночас Трамп зазначив, що «незадоволений» політикою Росії, яка останнім часом посилила повітряні атаки на Україну. Він повідомив, що США планують запровадити 100-відсоткові вторинні мита, якщо мирна угода не буде досягнута протягом 50 днів.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що президент США Дональд Трамп діє, виходячи з того, що успішні зусилля США, спрямовані на те, щоб посадити президента Росії Володимира Путіна за стіл переговорів, вимагають поєднання економічних інструментів із західною військовою підтримкою, що дозволить Україні посилити тиск на Росію на полі бою.
WP: Трамп розглядав надання Україні ракет Tomahawk, рішення поки що немає
Президент США Дональд Трамп розглядав можливість відправки Україні крилатих ракет Tomahawk – їх поки нема в переліку поставок, але вони можуть бути включені пізніше. Про це повідомляє The Washington Post з посиланням на поінформоване джерело.
«Якщо їх запустити з України, вони можуть вразити Москву і Санкт-Петербург, і це питання було включено в обговорення ще в п’ятницю. Tomahawk поки що не включені до переліку поставок. Вони можуть бути включені пізніше, якщо Трамп захоче мати ще більше важелів впливу», – пише видання.
За даними WP, загальний пакет військової допомоги становить 10 мільярдів доларів.
Трамп не заявляв, що військова допомога може також включати в себе дозвіл на деякі нові потужні наступальні озброєння. Але джерело, причетне до цього рішення, повідомило виданню, що пакет, ймовірно, включатиме дозвіл на використання 18 ракет великої дальності ATACMS, які зараз є в Україні, з повною дальністю дії 300 кілометрів (близько 190 миль) – це не долетить до Москви чи Санкт-Петербурга, але вразить військові бази, аеродроми і склади постачання в глибині Росії, які зараз перебувають поза зоною досяжності. Пакет також може включати більшу кількість ракет ATACMS.
Як пише The Washington Post з посиланням на джерело, знайоме з обговореннями в адміністрації, Трамп вирішив піти на ескалацію з трьох причин.
«По-перше, він вважав, що Путін не поважає його, імітуючи готовність до миру, але ігноруючи заклик президента США до припинення вогню. По-друге, він бачив ефективність військової сили США у використанні бомбардувальників B-2 і ракет Tomahawk проти Ірану. І по-третє, він вважав, що Путін піде на переговори лише під загрозою застосування більшої сили. Як люблять казати росіяни, Трамп вирішив «ескалувати до деескалації».
Читайте також: В ISW проаналізували останні заяви Трампа щодо Росії
14 липня президент США Дональд Трамп заявив під час зустрічі з Рютте, що планує надати Україні зброю на «мільярди доларів», яку закупить НАТО. Він назвав системи протиповітряної оборони Patriot серед військового обладнання, яке планується надати Україні.
Водночас Трамп зазначив, що «незадоволений» політикою Росії, яка останнім часом посилила повітряні атаки на Україну. Він повідомив, що США планують запровадити 100-відсоткові вторинні мита, якщо мирна угода не буде досягнута протягом 50 днів.
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що президент США Дональд Трамп діє, виходячи з того, що успішні зусилля США, спрямовані на те, щоб посадити президента Росії Володимира Путіна за стіл переговорів, вимагають поєднання економічних інструментів із західною військовою підтримкою, що дозволить Україні посилити тиск на Росію на полі бою.