Dostupni linkovi

Balkan-i-ja

Sorry! No content for 19 novembar/studeni. See content from before

Utorak, 16. novembar/studeni 2010.

Ubij, pretuci, slomi

Ubij, pretuci, slomi

U posljednje dvije sedmice Rusija je (ponovo) bila suočena sa krvavim dogadjajima koji svjedoče kako se danas vlada u Rusiji.

4-og dana 11-og mjeseca, Konstatin Fetisov, iz moskovskog predgradja, čovjek koji je ukazivao na kriminal vezan uz namjeru da se kroz šumu Khimki gradi autoput, je pretučen bezbol palicom i još leži u komi.

Protesti protiv nasilja nad novinarima u Moskvi


5-og dana 11-og mjeseca, obitelj od 12 ljudi, uključujući i četvoro djece, je ubijena u selu Kushchyovskaya u regionu Krasnodar. Seljani su uplašeni i odbijaju da razgovaraju sa policijom. Razlog – šef lokalne mafije je ujedno i najjači biznismen u regionu i sva prethodna ubistva i ostale vrste kriminala su prošli nekažnjeno. Seljani se boje i mafije i policije.

6-og dana 11.og mjeseca novinar dnevnog lista Kommersant, Oleg Kashin je brutalno pretučen.

8-og dana 11-og mjeseca teško je pretučen u moskovskom predgradju Anatoly Adamchuk. Dva dana kasnije tužilac ga je optužio da je napadačima platio 33 dolara kako bi ga pretukli, a on postao slavan!?

10-og dana 11-og mjeseca je sud osudio novinara Mikhail Beketova radi klevete. Novinar je procjenio da iza mnogih napada na novinare stoji Vladimir Strelchenko, gradonačelnik Khimkija. Prije dvije godine, kada je Beketov medju prvima objavio planove gradnje autputa, grupa kriminalaca ga je napala, teško pretukla, ležao je u komi, jedna noga mu je amputirana, nekoliko prstiju odsječeni jer su bili zgnječeni.

U tom istom predgradju grupa kriminalaca otvoreno tuče i prijeti novinarima. Neko je naumio, naime, da kroz šumu gradi autput, bune se gradjani, stručnjaci, opozicija, ali se ništa ne mijenja. Desetine ljudi, medju njima i novinari su pretučeni ali do sada policija nije započela ni jednu jedinu istragu.

U poslednjih 5 godina u Rusiji je pretučeno ili ubijeno 350 novinara – više nego jedan tjedno. Ubijeno ih je 41! Gotovo jedan ubijeni novinar mjesečno. Samo jedan od 10 takvih slučajeva stigne do suda, a riješenih slučajeva od strane policije gotovo da i nema. Medju njima nisu rješeni ni slučajevi poznati u svijetu kao što je ubistvo Anne Politkovskaye, Igora Domnikova, Yuryja Shchekochikhina, Paula Klebnikova i drugih.

pravnik Sergei Magnitsky, jer su vlasti odbile da mu daju lijekove.

I gle čuda, baš uoči godišnjice, kada se sva svjetska štampa raspisala o ovom slučaju još jednom vlasti objavljuju ¨otkriće¨ da je Magnitsky ukrao ni manje ni više do 250 milijuna dolara!!

Čak i da je tako – zašto mu nisu dali lijekove? Vlast ne odgovara na to direktno, ali odgovara indirektno.

Svi oni koji su bili umiješani u ovaj slučaj su promovirani i odlikovani!!

Sergei Magnitsky u Moskvi 2006-e godine

16-og dana 11-og mjeseca je obilježena godišnjica nakon što je zatvoru umro

Da li je to Rusija koja se predstavlja svijetu kao odgovorna i demokratska država?

Sanader protiv Hrvatske

Izborni poster iz 2007-e
Izborni poster iz 2007-e

Sanader protiv Hrvatske

Mora da se Predsjednik Evropske komisije, Jose Manuel Barroso, "smrznuo" kad je primio pismo iz Zagreba, baš za vrijeme samita čelnika zemlaja G20 u Seulu. Jer, pismo je potpisao niko drugi do bivši premijer Hrvatske Ivo Sanader!

HRT je sinoć objavio da Sanader obaviještava Evropsku Uniju kako se protiv njega u Hrvatskoj vodi politički pogrom, kampanja ili nešto slično. Citata iz pisma još nema. Nema ni potvrde da je Barroso dobio pismo ali šef Delegacije Europske unije u Hrvatskoj Paul Vandoren je potvrdio da je pismo on primio, da je čuo da je isto pismo stiglo i na adresu Barrosa ali kako za vrijeme samita to pismo ¨baš nije bio prioritet¨ pa će se o njemu razgovarati kasnije.

Svako ima pravo da piše kome želi, pa i bivši premijer Ivo Sanader, ali on nije baš ¨svako.¨

Ivo Sanader

On je autoritarno i autoritativno vladao Hrvatskom dok je bio premijer. Dao je ostavku kada je to sam odlučio i za taj svoj postupak nije dao nikakvo obrazloženje. Bilo je to vrijeme kada je ekonomska kriza stigla na površinu i počela biti javni problem.

Nema nikakvog spora da je nivo korupcije koji je Hrvatska dostigla u njegovo vrijeme bila na do tada najvećem nivou, da su mnoge afere koje istražuje USKOK u Hrvatskoj u direktnoj ili indirektnoj vezi sa njim, da su istražni timovi do sada već ispitivali bivšeg premijera. Možda ima sumnje, ali je vjerojatno, da će tih pitanja biti još. Svi u Hrvatskoj očekuju da se na optuženičkoj klupi nadje i Ivo Sanader, ali se to do sada nije dogodilo.


Bivši se premijer vratio u Hrvatsku, vratio svoj ranije predat poslanički mandat i sada je pod imunitetom saborskog zastupnika.

Odmah nakon povratka u hrvatsku politiku počeo je sukob sa vladom, ministrima i HDZ-om. Dijeli lekcije i da prijeti. Ocijenio je da su njegovi nasljednici nesposobni. Pri tom je zaboravio da su sve to ljudi njegovog izbora, te da je ekonomsku krizu on dobrim dijelom proizveo sa politikom svoje vlade.

Kad jedan bivši premijer, koji sam ode sa dužnosti, za politički progon optužuje stranku čiji je on bio predsjednik i osobe u vladi koje je on birao – i još te optužbe šalje na adresu evropskih lidera tada je to postupak koji možda može pomoći Sanaderu da se izvuče od mogućih sudskih optužbi ali ne može pomoći državi u čiji se boljitak zaklinjao da se približi EU. Posve obrnuto. Sanader vraća Hrvatsku na Balkan.


Sanader ima svoje motive – vjerojatno su oni u tome da sačuva sebe od sudskih progona i sačuva stečeno. On po svoj prilici ima u rukama papire koji neke ljude drže u šaci, vjerojatno više zna o njihovim nego oni o njegovim ¨poslovima.¨ Njegove su veze sa evropskim liderima takodjer bolje.

On možda uspije u svojoj nakani, ne bih se osobno začudio. Možđa će neko iz Evrope nešto i prišapnuti premijerki Jadranki Kosor ne zato što voli Ivu Sanadera nego zato što i taj neko čuva sebe!

Tako se, možda, rečenica svih političara da ¨nitko ne može biti iznad zakona¨ pokaže istinitom – ali samo za one koje zakon može dohvatiti.


Gradjanima Hrvatske ostaje, osim užasavanja pred TV ekranima kad svaki dan vide kako se otkrivaju nove afere, da se sjete još jedne istine modernog doba.

Kad ukradeš kilogram mesa, ideš u zatvor, a kad pokradeš državu ideš - na pregovore.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG