Dostupni linkovi

Balkan-i-ja

Kad policija kaže HVALA

Kad policija kaže HVALA

Pisao sam jednom davno o tome kako sam vozio engleskog prijatelja na jadranskoj magistrali. Kako je uz cestu primjećeno policijsko auto sa radarom vozači su blicali jedan drugom upozoravajući na ¨opasnost¨. Kad me Englez upitao o čemu se tu radi, zašto oni blicaju meni i ja njima, i kad sam mu objasnio, morao sam slušati kritiku kako smo svi mi neprofesionalni, kako radimo protiv svog interesa, da je policija na cesti da nas čuva, u ovom slučaju od vozača koji prebrzo voze, da su znakove postavili stručnjaci, da je opasno voziti brže, da upozoravanje drugih vozača u stvari znači ugrožavanje sebe i druge i tako dalje.

Nisam baš imao neke argumente protiv, pa sam promijenio temu nakon dobijene engleske lekcije.

Sjetih se te priče u nedjelju ujutro. Izašao sam, naime, da skoknem u tjednu kupovinu. Auto pred vratima, a na automobile – papirić. Otkud sad policijska kazna, pomislim, kad sam sasvim normalno parkiran.

Policijska poruka koju je dobio autor

Papir jeste bio od policije.

Ali, policija me ivještava da je patrolirala u 2.20 ujutro, da je sve bilo u redu, auto nije oštećen, da sam dobro parkirao i ostavila mi – ZAHVALNICU.

Pored svega još i – smiley.

Potpuno šokiran raspitah se kod čeških kolega, provjeravam ionako slabo znanje češkog jezika i kažu mi - jeste to je informacija kad su patrolirali ulicom kao i zahvalnica za korektno parkiranje, kažu još da time doprinosim čuvanju okoliša i ljepoti grada.

Na pozadini još nekoliko informacija koje govore o tome šta policija radi u Pragu i Češkoj republici.

Piše da 150 policajaca svako jutro osigurava da djeca predju ulice oko škola i to bezbjedno, da policija dnevno prima 655 poziva od gradjana i da radi na njima, da se godišnje pronadje 270 ukradenih automobile, da 1000 gradjana godišnje dobije ¨ograničenje slobode¨ (ne kažu da su uhapšeni - valjda to nije rječnik modernog doba u demokratskoj državi), da svaki policajac mora godišnje provesti 200 sati na treninzima pomaganja gradjanima…..

Tako policija u Češkoj ohrabruje gradjane da poštuju propise. Zezaju me kolege - kažu da sam dobio policijsku nagradu.

Pozadina poruke Češke policije

Poredjenje se nameće samo od sebe.

U našim balkanskim glavama policija je sredstvo represije, ona služi da hapsi, tuče, kažnjava. Mi je izbjegavamo, sretni smo kad je prevarimo, ako nas uhvate u saobraćajnom prekršaju lako se odričemo 20 ili 30 maraka. Dobro njima - dobro nama.

Isto je to i sa državom. Ona nikad nije bila naša, vazda smo je varali, od turske do ovih sadašnjih, izbjegavali plaćati poreze i dužnosti, naglašavali obaveze.

Reče mi kćerkica, ima 8 godina: ¨Tata, ako ti policiji daš novce kad pogrešno parkiraš, hoće li oni sad tebi dati novce kad si dobro parkirao?¨

E, Česi jesu daleko odmakli, ali dotle još nisu stigli.

Peter Bossman, novi gradonačelnik Pirana
Peter Bossman, novi gradonačelnik Pirana
Kad će crnac postati gradonačelnik Beograda, Zagreba, Sarajeva….?

Nisam do sada čuo za slučaj da izabrani gradonačelnik bilo kojeg grada na svijetu mora da uči jezik gradjana čiji je gradonačelnik. Zvučalo bi nevjerojatno da nije istinito.

Peter Bossman je novi gradonačelnik Pirana, predivnog gradića na slovenačkoj obali (ako neko od mladjih čitatelja ne zna). ¨Imam prijateljicu slavistkinju koja mi je već ponudila dodatne poduke", rekao je novi gradonačelnik.

Piranski zaljev

Ali, to nije jedina neobična stvar u ovoj priči. Naime, Peter Bossman uopće nije ni Slovenac, on je ljekar iz Gane i stigao je u Sloveniju još prije 33 godine sa namjerom da studira medicinu. Tako je Slovenija dobila svog prvog tamnoputog gradonačelnika, jednog od onih 12% gradjana Slovenije koji su rodjeni izvan ove države.

Priča, naravno, govori više nego bilo kakve proklamacije o stupnju demokracije u Sloveniji i po ko zna koji put svjedoči da gradjani radije biraju sposobne nego podobne.

Ako im se da prilika.


Logično je, ipak, ovo pitanje: kada će tako nešto biti moguće u ostalim državama nasljednicama bivše Jugoslavije. Da li je moguće da gradonačlenik Niša bude recimo Albanac, ili gradonačeklnik Prištine Srbin? Da li je moguće da prvi čovjek Banjaluke bude Bošnjak ili prvi čovjek Gruda bude Srbin? Ili da Zenicu vodi neko ko je po nacionalnosti Hrvat?

Bojim se da će se prije dogoditi da gradonačelnici ovih gradova budu neki ljekari iz Gane jer Ustav BiH, naprimjer, ne omogućava da članovi Predsjedništva budu ljudi sebe definiraju kao Jugoslaveni, Jevreji, Romi, Makedonci ili članovi bilo koje druge etničke grupe u koju ne spadaju Bošnjaci, Hrvati i Srbi.

Obožavatelji Michela Jacksona pred ulazom u teatar Apollo, 2009
Bio sam prošli tjedan u New Yorku pa me prijatelj odveo u kultni teatar ¨Apollo¨ u Harlemu. Teatar traje već 97 godina i ovdje su svoje prve korake na sceni imali mnogi od najvećih svjetskih zvijezda poput kultnog Michela Jacksona.

Na programu je bilo ¨Veče amatera¨. Na stranu činjenica da su amateri koje sam vidio i slušao neuporedivo bolji od nekih jako poznatih zvijezda. Ali, voditelj je veče počeo ovako: ¨Nas ne zanima ko ste ni odakle ste, ne zanima nas kako se zovete niti koje ste boje kože, ne zamima nas ni kultura kojoj pripadate, ni jezik koji govorite niti država kojoj pripadate. Mi smo ovdje došli da se zabavimo zajedno!¨

Kad li će takve rečenice biti izgovorene na Balkanu?



Valjda onda kad za gradonačelnika bude izabran crnac!

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG