Адміністрація президента США Дональда Трампа не відмовилася від ідеї укласти з Україною угоду про корисні копалини і зараз розглядає можливість підписання «спрощеного» варіанту документа, в якому не йшлося б про конкретні цифри, а лише позначалися б наміри сторін співпрацювати, пише агентство Reuters із посиланням на два джерела, знайомі з цим питанням.
Минулого тижня президент України Володимир Зеленський відмовився дати згоду на підписання запропонованого США документа, який, за даними джерел низки ЗМІ, передбачав контроль Сполучених Штатів над 50% прибутку від видобутку в Україні важливих для промисловості ресурсів.
Зеленський, як сам він заявив журналістам, оцінив запропонований йому міністром фінансів США проєкт як невигідний для України, вказавши зокрема на те, що він не містить положення про гарантії безпеки країни. При цьому Зеленський не заперечив можливість угоди в принципі. Раніше він пропонував США співпрацю у видобуванні природних ресурсів у своєму так званому плані перемоги.
Джерела Reuters повідомляють, що Зеленський і зараз готовий підписати угоду про корисні копалини, проте вона не має виглядати як «хижацька».
Напередодні Трамп заявив, що Зеленський порушив обіцянку укласти угоду і навіть не прийняв міністра фінансів США Скотта Бессента, який привозив до Києва проєкт документа минулого тижня. За словами Трампа, міністр усю ніч їхав до Києва потягом, і українська сторона обійшлася з ним «грубо», заявивши, що президент України не може з ним зустрітися, «оскільки спить». При цьому зустріч Зеленського і Бессента в Києві відбулася – про це повідомляли ЗМІ й самі її учасники.
Трамп і представники його адміністрації наполягають на тому, що Україна має підписати угоду, щоб забезпечити повернення США коштів, витрачених на допомогу Києву у відбитті російської агресії. Трамп говорить про сотні мільярдів доларів, Зеленський оцінює загальні обсяги американської допомоги у приблизно 100 мільярдів.
За інформацією Reuters, спецпредставник Трампа Кіт Келлог, який перебуває зараз у Києві, обговорюватиме з владою України в тому числі і можливість укладання рамкової угоди про співпрацю в розробці природних ресурсів.
Форум