Президент Володмир Зеленський вважає, що угода щодо українських рідкісноземельних копалин має супроводжуватися гарантіями безпеки з боку США. Про це він сказав 17 лютого під час спілкування з українськими журналістами.
«Там були питання юридичні. Питання ж не в тому, щоб просто забрати ресурси, питання в тому, що ти інвестуєш – щоб з цього ресурсу щось було. Ми не країна сировини. Цей момент, що ми не країна сировини повинен бути чітко відображений у документі», – наголосив президент.
Водночас він додав, що Україна зацікавлена, аби США інвестували у видобуток корисних копалин.
Раніше 15 лютого політичний оглядач The Washington Post Джош Рогін повідомив із посиланням на американських конгресменів, які брали участь у Мюнхенській конференції, що Володимир Зеленський відмовився від пропозиції делегації США підписати меморандум, за яким Штати отримали б 50% від усіх майбутніх запасів мінералів в Україні. Згодом журналіст уточнив, що Україна начебто не підписала дану угоду, бо «в обмін на доступ до ресурсів не отримувала жодних гарантій безпеки».
Президент США Дональд Трамп заявив 3 лютого, що хоче домовитися з Україною про угоду, яка забезпечить доступ США до рідкісноземельних мінералів, що використовуються в електроніці.
Згодом Зеленський заявив, що Україна відкрита до укладання угоди зі США щодо доступу до рідкісноземельних копалин і потребує гарантій безпеки від союзників як частини будь-якого врегулювання.
За словами президента, до 20% мінеральних ресурсів України, включаючи близько половини родовищ рідкісноземельних елементів, перебувають під російською окупацією. Він припустив, що Москва може відкрити доступ до цих ресурсів для своїх союзників – Північної Кореї та Ірану.
Форум