Угода щодо мінеральних копалин, яку пропонували Сполучені Штати, була не готова – так президент Володимир Зеленський прокоментував повідомлення про те, що відмовився підписувати документ. Про це він розповів на пресконференції в Мюнхені 15 лютого.
За словами Зеленського, угода підписується на рівні міністрів, але він, як президент, «матиме вплив на якість цього документа».
«Тому я не давав міністрам підписувати відповідну угоду, тому що вона не готова, на мою думку, щоб захистити нас і наші інтереси. Для мене дуже важливо говорити про інвестиції в Україні, і це повинно бути виписано юридично правильно. На прибутки від них – можна думати, як розподіляти цей профіт, якщо все це пов’язано з це гарантіями безпеки. І цього зв’язку я поки що в документі не бачу», – розповів Зеленський.
Читайте також: Києву потрібна американська зброя. Трамп хоче українські рідкісноземельні мінерали. Пояснюємо
На питання про те, яким цей документ має бути, голова держави пообіцяв «сказати пізніше».
«Він повинен бути зрозумілим», – додав він.
На питання англомовного журналіста на цю ж тему Зеленський уточнив, що угода в її поточному вигляді не була б в інтересах «суверенної України»:
«Я лише президент, я керівник. І після мого терміну буде інший керівник. Ці ресурси не мої, а нашого народу. І я гарант того, що ці ресурси будуть мати наші діти, разом з усіма партнерами та гравцями, які отримуватимуть прибутки та робитимуть бізнес, у певних випадках –ексклюзивно для деяких гравців».
Раніше 15 лютого політичний оглядач The Washington Post Джош Рогін повідомив із посиланням на американських конгресменів, які брали участь у Мюнхенській конференції, що Володимир Зеленський відмовився від пропозиції делегації США підписати меморандум, за яким Штати отримали б 50% від усіх майбутніх запасів мінералів в Україні.
Читайте також: Без військової підтримки США в України буде «дуже мало шансів вижити» – Зеленський
Згодом журналіст уточнив, що Україна начебто не підписала дану угоду, бо «в обмін на доступ до ресурсів не отримувала жодних гарантій безпеки».
Президент США Дональд Трамп заявив 3 лютого, що хоче домовитися з Україною про угоду, яка забезпечить доступ США до рідкісноземельних мінералів, що використовуються в електроніці.
Згодом Зеленський заявив, що Україна відкрита до укладання угоди зі США щодо доступу до рідкісноземельних копалин і потребує гарантій безпеки від союзників як частини будь-якого врегулювання.
За словами президента, до 20% мінеральних ресурсів України, включаючи близько половини родовищ рідкісноземельних елементів, перебувають під російською окупацією. Він припустив, що Москва може відкрити доступ до цих ресурсів для своїх союзників – Північної Кореї та Ірану.
Форум