Білоруський уряд здійснив «широкомасштабні порушення прав людини проти цивільного населення в рамках придушення всієї опозиції правлінню Олександра Лукашенка», деякі з цих порушень є злочинами проти людяності, заявила група незалежних експертів ООН з прав людини.
Серед «найбільш кричущих зафіксованих порушень» автори звіту відзначили «свавільні арешти і затримання з політичних мотивів, які стали невід’ємною частиною тактики білоруської влади».
У документі також зазначається, що чоловіки і жінки, які утримувалися під вартою в Білорусі, «регулярно зазнавали тортур і жорстокого поводження, зокрема побиття, ураження електричним струмом і погрози зґвалтування, не тільки щодо ув’язнених, але й щодо їхніх партнерів».
«Правоохоронці продемонстрували явну жорстокість по відношенню до ЛГБТІК+ людей, застосувавши фізичне насильство і висловлювання, що принижують людську гідність», – йдеться в документі.
Автори доповіді мають «розумні підстави вважати», що деякі порушення, зафіксовані в Білорусі, «є злочинами проти людяності у вигляді позбавлення волі й переслідування за політичними мотивами».
«Особи, які перебувають у виправних колоніях, зазнають особливо дискримінаційного поводження, спрямованого на покарання, яке, як правило, має на меті придушення політичного опору. Багато з них були заарештовані неодноразово, в тому числі відразу після першого звільнення», – йдеться в пресрелізі, опублікованому 14 лютого на сайті Ради ООН з прав людини.
«У 2024 році уряд вжив заходів, спрямованих на усунення більшості потенційних джерел інакомислення й опозиції. Правоохоронні органи мають передові цифрові інструменти стеження, які вони використовують для моніторингу активності громадян в інтернеті, що часто призводить до судового переслідування. Крім того, у 2024 році було ліквідовано щонайменше 228 громадських організацій», – зазначили експерти.
У результаті з 2020 року з Білорусі виїхали сотні тисяч громадян, у тому числі юристи, активісти, члени громадських організацій, журналісти, йдеться в повідомленні.
«Незважаючи на вимушене вигнання, багато з них притягнуті до відповідальності й засуджені за дискредитацію Білорусі та змову з метою захоплення державної влади», – йдеться у звіті.
Група експертів дійшла висновку: «Ідентифікація та судове переслідування осіб, відповідальних за порушення прав людини і злочини проти людяності, є ключовим фактором у припиненні атмосфери безкарності й невід’ємною частиною правосуддя для жертв».
Відтоді, як спірні президентські вибори у серпні 2020 року викликали масові протести через перемогу авторитарного правителя Олександра Лукашенка, десятки тисяч білорусів були заарештовані за висловлення будь-якої незгоди з режимом.
Репресії змусили більшість опозиційних політиків, які стверджують, що голосування було сфальсифіковане, залишити країну, побоюючись за свою безпеку і свободу.
Багато західних урядів відмовилися визнати результати виборів і не вважають Олександра Лукашенка легітимним лідером країни.
Захід запровадив кілька пакетів санкцій проти його режиму у відповідь на придушення інакомислення в країні.
Форум