Після повернення Дональда Трампа на посаду президента США він активно докладав зусиль, щоб показати американцям: його адміністрація невпинно виконує обіцянки. З огляду на те, що Конгрес контролюють республіканці, Трамп отримав свободу дій на реформу федерального уряду та радикальні зміни у зовнішній політиці.
У вівторок, 29 квітня, минає 100 днів перебування Дональда Трампа на посаді 47-го президента США. Безперечно, що його вплив відчутний усюди Але от якими будуть довгострокові наслідки кроків Трампа і його адміністрації, поки що, залишається неясним.
Більше про це в аналізі агенції Associated Press.
Деякі з указів Трампа є лише заявами про наміри або підготовкою до того, що ще не реалізовано. Наприклад, у перший день він оголосив надзвичайний стан в енергетичній сфері, щоб стимулювати виробництво. Але обіцяного результату він очікує лише наступного року, коли закликав виборців розраховувати на значне зниження рахунків за комунальні послуги.
Інколи цілі Трампа суперечать одна одній. Він пообіцяв як зниження вартості життя, так і введення мит на імпортні товари, що, найімовірніше, призведе до зростання цін.
Інші питання залишаються без руху.
Далеко не очевидно також, чи всі дії Трампа були законними. Він зіткнувся з судовими позовами щодо деяких своїх рішень, а отже, багато з того, що він зробив, може бути скасовано в ході розгляду справ у судах.
Ось огляд того, як просувається виконання його обіцянок:
Трамп обіцяв зниження цін
Інфляція знижувалася з моменту свого піку в 9,1% у 2022 році. У січні, коли відбулася інавгурація Трампа, вона становила 3%, а в березні — 2,4%. «Ми вже вирішили проблему інфляції», – похвалився Трамп. Але Федеральна резервна система попередила, що плани президента щодо запровадження мит, найімовірніше, призведуть до зростання цін через оподаткування імпортних товарів.
Крім того, малоймовірно, що Трампу вдасться «повністю погасити борг». Його плани щодо зниження податків зменшать надходження до бюджету, необхідні для покриття державних витрат. До того ж він давав подібну обіцянку ще у 2016 році, але під час його першого президентства державний борг зріс.
Трамп посилив заходи проти нелегальної імміграції
Дональд Трамп явно досяг прогресу в реалізації своєї головної обіцянки – контролювати кордон.
Кількість людей, які намагалися незаконно перетнути кордон США з Мексики, різко зменшилася в останній рік президентства Джо Байдена: з піку в 249 740 у грудні 2023 року до 47 324 у грудні 2024-го.
За президентства Трампа ці показники знизилися до 8 346 у лютому та 7 181 у березні.
Наразі незрозуміло, чи відповідає рівень депортацій за Трампа політиці Байдена в цьому питанні минулого року – офіційні дані ще не оприлюднено.
Тим часом Служба імміграції та митного контролю (ICE) проводить масові арешти по всій країні. Багатьох людей, які стверджують, що не порушували закон, депортували без належної судової процедури.
Одна з таких справ – Кілмара Абрего Гарсії. Його депортували до в’язниці в Сальвадорі, незважаючи на відсутність кримінального минулого та без судового розгляду висунутих проти нього звинувачень адміністрації , що він є членом банди.
Трамп пообіцяв знизити рахунки за енергію
Під час передвиборчої кампанії Трамп дав виборцям обіцянку, яку вони зможуть оцінити самостійно – просто поглянувши на свої комунальні рахунки. Він пообіцяв знизити витрати на енергію наполовину або навіть на три чверті протягом 12–18 місяців.
Часом Трамп обережно висловлювався: «Якщо не спрацює, ви скажете: «Ну, я за нього голосував, і все одно він знизив ціни суттєво».
Інколи ж він говорив беззастережно: «За моїм планом ми зменшимо ціни на енергію та електрику вдвічі», – сказав він на мітингу в Мінт-Гіллі, Північна Кароліна, у вересні.
Трамп запровадив мита
Трамп ніколи не приховував своєї прихильності до збільшення тарифів мит на ввезення товарів у США і часто говорив, що інші країни обкрадають Сполучені Штати у міжнародній торгівлі.
«Я введу загальні мита на більшість імпортних товарів», – заявляв він під час виборчої кампанії.
Дональд Трамп виконав обіцянку із розмахом, хоча з частими застереженнями.
Трамп почав із підвищення мит на Канаду, Мексику та Китай – нібито як покарання за допуск фентанілу (синтетичного опіоду) до США. Потім 2 квітня він оголосив про ще ширше оподаткування імпортних товарів – частину того, що він назвав «Днем визволення». Згодом Трамп відмовився від деяких частин цього плану, вирішивши замість цього вести переговори, однак залишив чинними мита на китайські товари – аж до 145%.
Фондовий ринок зазнав різких коливань через високі імпортні мита та непослідовність у їх застосуванні. Трамп виявив більшу терпимість до ринкової нестабільності, ніж під час свого першого терміну.
Дональд Трамп не зміг завершити війну, як обіцяв
На мітингах минулого літа Трамп обіцяв мир між Росією та Україною – лише завдяки своїй перемозі на виборах.
«Ще до того, як я потраплю до Овального кабінету, невдовзі після перемоги на виборах, я завершу жахливу війну між Росією та Україною», – сказав він на конференції Національної гвардії в Детройті у серпні.
До того часу він повторював цю обіцянку щонайменше з травня.
Але цього не сталося.
Інколи він формулював обіцянку інакше – що закінчить війну за один день. Цей день так і не настав.
(Згодом в інтерв'ю Time до 100 днів президентства Дональд Трамп пояснив: «Я сказав це образно, і я сказав це як перебільшення, щоб підкреслити свою думку – ред.)
Трамп обіцяв амбітне зниження податків
Оглядачі думають, що за перші 100 днів свого президентства Дональд Трамп випробував межі своїх повноважень, але тепер для здійснення податкових обіцянок йому потрібен Конгрес.
Він пообіцяв скасувати податки на чайові, понаднормові години та виплати із соціального забезпечення, а також заявив, що зробить постійними податкові пільги, ухвалені під час його першого терміну.
Нічого з цього поки не сталося.
А зі зростанням тарифів податкове навантаження, ймовірно, лише зросте – принаймні в короткостроковій перспективі.
Однак президент співпрацює з республіканцями в Конгресі над ухваленням відповідного законопроєкту.
Через крихку більшість Республіканської партії у Палаті представників і Сенаті буде складно заручитися майже одностайною підтримкою навіть усередині партії для того, що Трамп називає «великим, прекрасним законом».
Трамп націлився на освіту
Погрози Трампа перекрити мільярди податкових коштів для вищих навчальних закладів випливають із кількох передвиборчих обіцянок – боротися з антисемітизмом у кампусах, протистояти програмам різноманіття, рівності та інклюзії (DEI) та позбутися іноземних студентів, яких він вважає ворожими до американських цінностей.
Після того як кілька відомих університетів заявили про готовність підкоритися вимогам Трампа, Гарвард залишився непохитним.
У відповідь Трамп закликав позбавити Гарвард статусу неприбуткової організації, пригрозив забороною прийому іноземних студентів (які становлять понад чверть його студентів) і заморозив понад 2 мільярди доларів у вигляді грантів та контрактів.
Але такі дії поширилися далеко за межі Гарварду. Адміністрація Трампа взялася за інші університети по всій країні та щонайменше тимчасово скасувала юридичний статус багатьох іноземних студентів.
…і на культуру
Обіцяна Трампом боротьба з «вок» політикою стрімко охопила уряд: програми різноманіття з часів Байдена були згорнуті, а згадки про це – вилучені з офіційних комунікацій.
Ця ініціатива поширилася глибоко в культурні інституції й вийшла далеко за межі федерального працевлаштування та практик.
Особливо у Пентагоні розпочався хаотичний процес ревізії: тисячі зображень і матеріалів на вебсайтах та інших платформах позначили для видалення.
Наприклад, фотографія бомбардувальника часів Другої світової війни Enola Gay була під загрозою через слово «gay» (гей), як і матеріали, присвячені темношкірим, навахо та жінкам-героїням.
Зрештою, більшість цих матеріалів вдалося зберегти.
Один із виконавчих указів Трампа – «про відновлення правди та здорового глузду в американській історії» – забороняє використання федеральних коштів для програм Смітсонівського інституту, що просувають «неправильну ідеологію».
Трамп пообіцяв обмежити права трансгендерних людей
Трамп виступав проти участі трансгендерних спортсменів у жіночих змаганнях і загалом проти суспільного прийняття небінарного розуміння гендеру, особливо у штатах під контролем демократів. Він пообіцяв боротися з «трансгендерним божевіллям».
Як президент, він підписав укази про заборону трансгендерним спортсменам брати участь у жіночих командах.
Також він звернувся до Верховного суду з проханням скасувати рішення нижчих судів, які заблокували його спробу виключити трансгендерних осіб зі збройних сил.
DOGE? «Я б із задоволенням»
Торік Ілон Маск запропонував Трампу створити Department of Government Efficiency (DOGE) – відомство для скорочення державної бюрократії.
Трамп відповів: «Я б із задоволенням».
Результат виявився набагато масштабнішим, ніж очікувалося.
Маск почав безпосередньо працювати на адміністрацію, залучивши своїх соратників. Їхні прихильники отримали доступ до різних урядових відомств, доступ до чутливих даних, допитували кар’єрних чиновників і просували скорочення персоналу.
Результати – суперечливі.
Трамп і Маск дійсно спричинили шок у системі, домоглися звільнення десятків тисяч службовців і анонсували подальші зміни. Але відчутної економії досягти не вдалося.
Маск знизив свій цільовий показник економії коштів уряду з $1 трлн до $150 млрд. І навіть цей нижчий показник наразі під сумнівом.
DOGE, ймовірно, перебільшив свої результати.
Трамп пояснив, що Маск працюватиме в уряді як спеціальний державний службовець лише протягом 130 днів. І додав, що мільярдер зрештою захоче повернутися до своєї компанії.
«Йому потрібно керувати великою компанією, і в якийсь момент він повернеться. Я б залишив його так довго, як зможу. Він дуже талановитий хлопець, я люблю дуже розумних людей, і він дійсно розумний, виконав гарну роботу. І, напевно, Ілон захоче повернутися в свою компанію», – сказав Дональд Трамп про Маска.
Трамп пообіцяв помилувати учасників штурму Капітолія – і виконав
Після того як 6 січня 2021 року натовп прихильників Трампа увірвався у Капітолій, то спочатку він назвав це «огидною атакою» і заявив, що «обурений насильством, беззаконням і хаосом».
Але згодом риторика Трампа змінилася. Під час президентської виборчої кампанії він назвав учасників заворушень «патріотами» та «заручниками системи правосуддя» й пообіцяв: «Я підпишу їхні помилування в перший день».
Саме так і сталося.
Близько 1 500 осіб, включно з тими, хто нападав на поліцейських, були помилувані за наказом Трампа.
Трамп змінив екологічний захист
У межах обіцяної політики підтримки нафтової, газової та вугільної галузей Трамп підписав низку указів на підтримку видобутку цих невідновлюваних джерел енергії. Але це не мало конкретних наслідків.
Один з указів скасував те, що Трамп назвав «мандатом Байдена на електромобілі» – хоча насправді такого мандату не існувало.
Трамп просто відмовився від необов’язкової цілі Байдена, за якою електромобілі мали б становити половину нових продажів авто до 2030 року.
Указ також передбачає скасування федерального винятку, який дозволяє Каліфорнії поетапно заборонити продаж бензинових авто до 2035 року.
Але тут Трамп передав ініціативу Конгресу, а закон наразі ще не ухвалено.
Форум