Доступність посилання

ТОП новини

«Ні вільні, ні справедливі» – європейські міністри про вибори в Білорусі


Олександр Лукашенко на виборчій дільниці під час президентських виборів. Мінськ, 26 січня 2025 року
Олександр Лукашенко на виборчій дільниці під час президентських виборів. Мінськ, 26 січня 2025 року

Європейський союз і міжнародна спільнота не визнали результати президентських виборів у Білорусі, які відбулися 26 січня 2025 року. У неділю ввечері міністри закордонних справ країн-членів ЄС провели зустріч з лідеркою білоруської опозиції Світланою Тихановською, яка закликала до посилення ізоляції режиму Лукашенка і підтримки громадянського суспільства, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.

Верховна представниця ЄС із закордонних справ та політики безпеки Кая Каллас опублікувала фото зі спільної вечері з Тихановською, підкресливши, що «фіктивні вибори в Білорусі не були ні вільними, ні справедливими».

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна, прибуваючи на зустріч міністрів ЄС в Брюсселі 27 січня, різко засудив ситуацію. «У Білорусі не було виборів, а було чергове призначення диктатора Лукашенка, – сказав Цахкна журналістам перед початком засідання. – Невинні люди досі перебувають у таборах у Росії та Білорусі. Нам треба діяти зараз і пам’ятати, що це – не минуле, це – сьогодення, і ми маємо з цим розумітися».

Міністри закордонних справ інших європейських країн також висловили своє обурення. Анналена Бербок, очільниця МЗС Німеччини, написала у соціальній мережі X: «Народ Білорусі не мав вибору. Це – гіркий день для всіх, хто прагне свободи і демократії». Польський міністр Радослав Сікорський саркастично прокоментував: «Лише 87,6% виборців підтримали Лукашенка. Чи помістяться решта у в’язницях?»

Підтримку демократичним силам Білорусі висловили країни Балтії та Північної Європи у спільній заяві: «Майбутня демократична Білорусь має місце в європейській сім’ї. Наші країни продовжать підтримувати невтомні зусилля білоруських демократичних сил на чолі зі Світланою Тихановською і незалежного білоруського громадянського суспільства як всередині, так і за межами Білорусі».

Міністр закордонних справ Литви Кєстутіс Будріс наголосив на необхідності посилення санкцій. «Ми повинні продовжувати підтримувати демократичну Білорусь і чинити тиск на режим, який також є військовим тилом Росії. Білорусь повинна нести відповідальність за свою роль у незаконній агресії Росії проти України», – сказав литовський міністр, прибуваючи на зустріч у Брюсселі.

У заявах європейських лідерів відзначається безпрецедентний рівень репресій у країні, зокрема довільні затримання і тортури, масові порушення прав людини, жорсткі обмеження на політичну участь для опонентів режиму і вкрай обмежений доступ до незалежних ЗМІ.

Незважаючи на жорстку риторику, нових санкцій проти Білорусі наразі не планується, оскільки країна вже перебуває в міжнародній ізоляції.

Напередодні представники Угорщини заблокували спільне звернення країн Євросоюзу щодо невизнання президентських виборів у Білорусі, повідомили Радіо Свобода поінформовані джерела в Брюсселі. Не маючи підписів представників усіх 27 країн ЄС, верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас разом із єврокомісаркою з питань розширення Мартою Кос оприлюднила власну заяву, в якій вони наголосили, що голосування 26 січня в Білорусі не було вільним і справедливим, і закликали білоруську владу звільнити всіх політичних в’язнів, «включаючи співробітника представництва ЄС», а також допустили нові санкції проти Білорусі.

За даними білоруської Центральної виборчої комісії, Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі з 1994 року, набрав 86,8% голосів на виборах 26 січня, результати яких не визнають на Заході.

Лукашенка вже всьоме поспіль оголошують переможцем виборів, і нинішній оголошений показник – максимальний за час проведення електоральних процедур у цій країні.

У списках для голосування було ще чотири прізвища, максимального серед аутсайдерів результату досяг Сергій Сиранков, якому нарахували 3,21% голосів виборців. 3,6% виборців проголосували проти всіх.

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська заявила перед виборами, що ані білоруси, ані міжнародна спільнота не визнають результатів так званих виборів. Влада Євросоюзу заявляла, що не вважає вибори в Білорусі вільними і справедливими.

Попередні вибори президента Білорусі, що відбулися 2020 року, супроводжувалися наймасовішими протестами за всю історію країни. Протести розпочалися після того, як ЦВК оголосила, що Лукашенко отримав на виборах 80,1% голосів, а його головна суперниця Світлана Тихановська – 10,12%. Опозиція Білорусі заявила про масову фальсифікацію виборів і перемогу Тихановської.

Форум

XS
SM
MD
LG