Владна партія «Самовизначення» (LVV) прем’єр-міністра Альбіна Курті, за попередніми даними, отримує найбільшу кількість голосів на парламентських виборах у Косові, хоча, схоже, не матиме більшості, що може дати можливість опозиції сформувати уряд.
Центральна виборча комісія пізно ввечері 9 лютого повідомила, що після підрахунку 73 відсотків бюлетенів LVV отримала 42 відсотки голосів, що відповідає екзит-полам, які вказували на результат нижче від 50 відсотків.
За нею йдуть Демократична партія Косова (PDK) з 22,8 відсотка, Демократична ліга Косова (LDK) з 17,9 відсотка, а також Альянс за майбутнє Косова (AAK) і NISMA з 7,6 відсотка.
«Сербський список» отримав 2,98 відсотка. Спеціальна комісія в Косові 25 грудня скасувала рішення виборчої комісії, яка заборонила найбільшій етнічній сербській партії країни брати участь у виборах через її тісні зв’язки з Белградом.
У Косові зареєстровані майже два мільйони виборців. За даними виборчих чиновників, близько 42 відсотків виборців, які мають право голосу, взяли участь у голосуванні за 120-місний парламент.
Хоча загальний результат залишається неясним, після голосування Курті оголосив про перемогу своєї партії і її партнерів, Guxo Party і Alternativa, висловивши впевненість у тому, що вони формуватимуть новий уряд.
«Вибори були вільними, демократичними і чесними», – сказав він на пресконференції в Приштині.
Лумір Абдіджіку, лідер LDK – колишньої владної партії – сказав, що набрані його силою близько 18 відсотків голосів розчаровують, але «це результат, який ми поважаємо, і я беру на себе відповідальність за цей результат». Тим не менш, він відкинув ідею своєї відставки з посади голови партії.
Оголошення офіційних остаточних результатів може бути відкладене, оскільки у ЦВК періодично виникали проблеми з оприлюдненням даних на її сайті. Президентка Вйоса Османі висловила упевненість у тому, що, незважаючи на «програмний збій», цілісність виборчого процесу буде забезпечена.
Голосування визначить, хто очолить Косово на переговорах про нормалізацію відносин із Сербією, які минулого року знову зайшли в глухий кут.
Відносини Косова з Вашингтоном і Брюсселем зосереджені навколо діалогу між Сербією і Косовим за сприяння ЄС, який розпочався в 2011 році і спрямований на нормалізацію відносин між двома країнами.
З моменту проголошення незалежності Косова в 2008 році, яку Сербія досі заперечує, між двома країнами триває напруженість.
Ця напруженість головним чином зосереджена навколо етнічних сербів на півночі Косова, які відкидають владу Приштини і намагаються підтримувати паралельні структури управління за підтримки Белграда.
За останні два з половиною роки уряд прем’єр-міністра Альбіна Курті дотримувався жорсткої позиції, замінивши сербські номерні знаки на косовські, припинивши імпорт сербської валюти до Косова і закривши сербські банки і десятки паралельних установ.
Дії Курті критикували попередня адміністрація США і ЄС, які стверджували, що вони не були узгоджені з міжнародними партнерами Косова й ускладнили життя етнічних сербів у країні.
Форум