Прощанням з Росією і Леніним зустрів новину про під’єднання до енергомережі ЄС литовський президент Гітанас Науседа на спеціальній церемонії, на якій була присутня також президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Три балтійські держави від'єдналися від спільної із Росією енергомережі 8 лютого, а наступного дня приєдналися до електромережі ЄС. Багато хто в країнах Балтії бачить це, як фінал прощання із радянською імперією. Спочатку здобуття незалежності від СРСР, потім виведення радянських (російських) військ із Естонії, Латвії та Литви, потім – членство в НАТО, потім – членство в ЄС, в Шенгені, у єврозоні... І ось – відключення від спільної з Росією енергетичної системи.
Цей перемикання енергосистем планувалось ще з 2017 року і відтоді велась робота, щоб це стало можливим технічно.
Ми забираємо в агресора можливість використання енергії як зброї проти насГлава МЗС Естонії
«Ці мережеві лінії електропередач, які з’єднували вас з недружніми сусідами будуть річчю з минулого», – сказала Урсула фон дер Ляєн, яка приїхала до Вільнюса. «Це –свобода, свобода від погроз, свобода від шантажу».
Технічно це виглядала так: цими вихідними були відімкнуті високовольтні лінії електропередач у східній Латвії – буквально в ста метрах від кордону з Росією
«Ми досягли цілі, до якої йшли так довго. Ми тепер самі господарі», – сказав на церемонії перемикання енергомережі литовський міністр енергетики Жигімантас Вацінас.
На місці перемикання у східній Латвії було чимало зацікавлених людей, які спостерігали за цим – їм були роздані сувеніри у вигляді шматків електричного дроту.
«Ми його ніколи не будемо використовувати. Ми рухаємось уперед», – сказав міністр енергетики Латвії Каспарс Мелніс.
«Покладанням краю залежності балтійських держав від Росії, ми забираємо в агресора можливість використання енергії як зброї проти нас», – сказав глава естонського зовнішньополітичного відомства Маргус Тсахкна.
Позбавлення від останніх слідів радянської системиРікард Юзвяк
Це переключення з російської на європейську систему назвали «Baltic Synchro» – «балтійська синхронізація».
«Це історичний момент. Це означає що вони (балтійці), а не Москва будуть здатні краще управляти та контролювати своє власне забезпечення електроенергією. Дипломати з балтійських держав, з якими мені вдалося поговорити, дивляться на цей крок як на позбавлення від останніх слідів радянської системи, порівнюючи це з виведенням радянських військ в 1990-х роках», – вважає редактор Радіо Свобода з питань Європи Рікард Юзвяк.
Заходи безпеки
Вся операція відрізання балтійської енергомережі від російської відбувалась за підвищених заходів безпеки.
Річ у тім, що недавно (у грудні) були перерізані підводні кабелі з Фінляндії до Естонії. Балтійськи країни та Польща вивели на чергування свої військово-морські флоти, а литовська армія почала навчання на кордоні з Польщею, де проходять високовольтні лінії, які сполучають балтійську енергомережу з мережею ЄС.
Як наголошують оглядачі, російське вторгнення в Україну дало сильний поштовх зусиллям балтійців по відмиканню від російської енергомережі.
Від початку відкритої російської агресії в 2022 році три балтійські держави припинили закупівлю електроенергії в Росії, але використовували свою сполученість з мережею Росію для стабілізації і вирівнювання частоти власних мереж.
Відрізання від мереж Росії також означає, що Калінінград також тепер відірваний від російської мережі і має функціонувати автономно.
Росія завжди використовує енергоресурси у власних політичних ціляхГерман Галущенко
Москва запевняла, що забезпечить калінінградську енергосистему достатньою електроенергією – для цього в анклаві збудували кілька газових теплоелектростанцій.
Балтійські країни витратили 1,66 мільярда доларів з 2018 року на модернізацію електромереж.
В той сам час Москва витратили один мільярд доларів – в тому числі на будівництво теплових газотурбінних електростанцій в Калінінграді.
«Росіяни розлючені. Можна лише здогадуватися, але це роз’єднання енергосистем є демонтажем інфраструктури старої імперії. Але шляху назад немає», – сказав Радіо Свобода один балтійський дипломат.
Реакції в Україні
В Україні, де з першого січня 20025 року припинився російський газовий транзит до Європи, також помітили відрізання електромереж Балтії від Росії.
Москва більше не зможе використовувати енергію як зброю проти балтійських державВолодимир Зеленський
Президент Володимир Зеленський в своєму вечірньому зверненні нагадав, що Україна зробила те саме ще в 2022 році, а «балтійські держави також позбуваються цієї залежності».
«Москва більше не зможе використовувати енергію як зброю проти балтійських держав», – сказав Зеленський.
Енергосистеми трьох країн Балтії, як ми вже заначили, понад добу працювали в ізольованому режимі допоки не під’єдналися до європейської ENTSO-E, синхронізувавшись з електромережою континентальної Європи.
«Від’єднання Литви, Латвії та Естонії від російсько-білоруської енергетичної системи – значна подія для всієї Європи. Адже Росія, яка завжди використовує енергоресурси у власних політичних цілях, продовжує втрачати свій вплив на енергетичну сферу європейських країн»,– зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.
«Саме такі кроки позбавляють агресора можливості використовувати електроенергетику для шантажу та політичних ігор», – додав український міністр.
Сама Україна від’єдналася від енергосистеми Росії й Білорусі 24 лютого 2022 року – буквально за кілька годин до початку повномасштабного російського вторгнення.
Після 21 дня роботи в ізольованому режимі в умовах захоплення російськими військами енергетичних об’єктів і постійних атак на енергосистему, 16 березня 2022 року мережа України екстрено синхронізувалась із європейською мережею ENTSO-E.
Форум