79 українських військовополонених були страчені російськими окупантами у 24 окремих інцидентах за останні приблизно пів року, повідомила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні. Це може бути одна з «найбільших кампаній умисного вбивства військовополонених у сучасній історії», заявив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. Він закликав світ не лише засудити дії російської армії, а й терміново вжити заходів: знайти ефективні міжнародно-правові інструменти і конкретні кроки для притягнення винних до відповідальності.
Якими вони повинні бути? Що мають зробити міжнародні партнери, щоб змусити Росію припинити цю практику і притягнути її до відповідальності? Радіо Свобода спробувало знайти відповіді на ці питання разом із правозахисниками та колишніми військовополоненими.
«Згідно із Женевськими конвенціями, військовополонені є під особливим захистом, і жодна країна не має права їх катувати, знущатися чи позбавляти життя. Попри це Росія демонструє нехтування міжнародними нормами», – зазначив омбудсмен України Дмитро Лубінець після того, як військові сили РФ розстріляли трьох українських військовополонених неподалік Нескучного на Донеччині.
Нещодавно Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні висловила занепокоєння через різке зростання кількості страт українських військових, захоплених російськими силами.
80% випадків страт українських військовополонених зафіксували у 2024 році, однак тенденція почала з’являтися в листопаді 2023 року, коли «відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік», зауважував начальник Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Юрій Бєлоусов.
На думку Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Міжнародний комітет Червоного Хреста та ООН мають засудити ці злочини і здійснювати тиск на російську сторону для припинення подібних актів. Цю думку поділяють і співрозмовники Радіо Свобода.
Найважливіше – не залишити злочини безкарними
Міжнародні партнери у цій ситуації можуть лише допомогти призупинити цю війну, якщо говорити глобально, зазначив в ефірі Донбас Реалії (преєкт Радіо Свобода) експерт з національного та міжнародного кримінального права, кандидат юридичних наук, заступник генпрокурора України у 2019–2022 роках Гюндуз Мамедов.
Мабуть, єдине, що можна зробити – це те, щоб ці злочини не лишалися безкарнимиМаксим Буткевич
Він вважає, що з правової точки зору Україна має один вихід – розслідувати кожен подібний інцидент і зберігати всі зібрані докази для майбутнього правосуддя.
Відомий журналіст і правозахисник Максим Буткевич, якого звільнили під час обміну полоненими у жовтні 2024 року після двох років у російському полоні, каже, що простої відповіді на питання, що можуть зробити міжнародні партнери, щоб Росія припинила практику розстрілів українських військовополонених, немає і «мабуть, єдине, що можна зробити – це те, щоб ці злочини не лишалися безкарними».
«Безумовно, кожен такий факт має документуватися, мають визначатися відповідальні, їх має бути притягнуто до відповідальності, наскільки це можливо за теперішньої системи міжнародного права, звісно, із залученням міжнародних інституцій, в тому числі Міжнародного кримінального суду», – сказав він у коментарі Радіо Свобода.
Має бути публічна реакція наших міжнародних партнерів на самі факти цих злочинів і на те, що їх стає дедалі більшеМаксим Буткевич
Правозахисник додає: українська система правосуддя адекватно реагує на випадки зі стратами полонених.
«Зрештою, є країни, де діють достатні норми універсальної юрисдикції, щоб визначених відповідальних за ці звірства могло бути притягнуто до відповідальності у тих країнах. Але має бути публічна реакція наших міжнародних партнерів на самі факти цих злочинів і на те, що їх стає дедалі більше. А це підтверджено міжнародними спостерігачами», – каже Буткевич.
Збільшення військової допомоги
Волонтерка Анастасія Обертас, чоловік якої перебував у російському полоні 810 днів, у коментарі Радіо Свобода сказала, що адвокаційних рішень не так вже й багато, одне із них – посилення обороноздатності.
Співрозмовниця пригадала зустріч із депутатками Європарламенту, які у 2023 році з власної ініціативи захотіли неформально поспілкуватися з родинами полонених і звільненими з полону.
«Врешті вони запитували: «Ми маємо вплив на політиків, ми маємо вплив на релігійні громади, ще на когось. На кого ми можемо вплинути так, щоб Росія віддала ваших полонених?» І врешті чоловік, який багато років провів в «Ізоляції» в Донецьку просто вже не витримав і сказав: «Та дайте нам, чорт забирай, зброю. Далі ми все самі зробимо». Панове депутати і депутатки здивувались, але це дійсно очевидне рішення», – розповіла волонтерка.
На її думку, важлива допомога Україні «не військовими, військові у нас є». «Саме зброєю – сучасною, тою, яка здатна не лише стримувати Росію, але й перемагати її», – зазначає Анастасія Обертас.
Про збільшення військової допомоги як важливу реакцію на інциденти зі стратами полонених говорить і Максим Буткевич: «Якщо неможливо напряму одразу притягти до відповідальності тих, хто це робить, то це означає, що треба посилювати можливість відповіді і оборони з боку Сил оборони України і з боку українського суспільства».
Санкції
Ще одна важлива, на думку співрозмовників Радіо Свобода, річ – посилення санкцій проти Росії. Анастасія Обертас наголошує: вони мають бути всеохопними, «які неможливо обійти, які просто припинять фінансування військової машини Росії».
Має йти мова про те, щоб запроваджувалися не лише індивідуальні, а й секторальні санкціїМаксим Буткевич
Максим Буткевич каже, що їх можуть накладати не лише на людей, яких визнають відповідальними за військові злочини.
«Очевидно, що це не поодинокі випадки. Видно, що це системні злочини, які скоюються системно і санкціоновані на якомусь вищому рівні, ніж рівень виконавців. Відповідно, має йти мова про те, щоб запроваджувалися не лише індивідуальні, а й секторальні санкції. Треба посилювати тиск на Російську Федерацію», – пояснив він.
Червоний Хрест має відкрито заявити про злочини – Мамедов
МКЧХ має публічно висловити невдоволення тим, що військові РФ розстрілюють українських військовополонених, зважаючи на те, що подібні випадки мали місце ще з 2014 року, зазначає Гюндуз Мамедов.
Як історія показувала, безкарним мало хто лишаєтьсяГюндуз Мамедов
«Це дало б зрозуміти Росії, що ніхто не заплющує на це очі й усі про це знають. Звичайно, це спричинить те, що Росія відразу ж почне розслідувати всі ці випадки. Звісно, постане питання, чи ці справи будуть розслідувані об'єктивно. Але в будь-якому разі це питання дасть розголос і прецедент для того, щоб військовослужбовці Російської Федерації замислювалися перед тим, як вони це роблять. Тому що війна рано чи пізно закінчиться, а, як історія показувала, безкарним мало хто лишається», – аргументує експерт.
Потрібні комплексні дії
Щоб змусити військових армії РФ припинити страти українських військовополонених, потрібно діяти комплексно та рішуче, впевнений повернений з полону військовослужбовець Влад Задорін.
Мають бути видані міжнародні ордери на арешт військового і політичного керівництва РосіїВлад Задорін
«По-перше, збільшити військову допомогу Україні – у вигляді зброї, розвідданих, підготовки бійців тощо. Посилити санкції, визнати російську владу терористичним режимом, ізолювати Росію на міжнародній арені. Також Міжнародний кримінальний суд має підтримувати Україну у зборі доказів воєнних злочинів для розслідування спеціальним трибуналом. Мають бути видані міжнародні ордери на арешт військового і політичного керівництва Росії. Червоний Хрест та інші організації мають активніше включатися в роботу. Звісно, інформація про страти має поширюватися у ЗМІ – світ має про це знати», – сказав він у коментарі Радіо Свобода.
«Немає якоїсь однієї срібної кулі, яка би змусила злочинців припинити свої убивчі практики. Але притягнення їх до відповідальності, розуміння ними, що за кожним таким звірством буде відплата, і відплата в правовому полі зокрема – це дуже важливо, – каже Максим Буткевич. – Важливо, щоб вони це знали. Це треба демонструвати. І, відповідно, наші міжнародні партнери мали би продемонструвати, що вони на боці України і на боці міжнародного права, проти злочинців і вбивць, які це роблять».
Форум