Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Brüsszeli buborék

A tüntetések nem zavarják a kávézást
A tüntetések nem zavarják a kávézást

A brüsszeliek jelentős része nyáron eltűnik a városból. A napi lüktetés helyét átveszi egyrészt a kényelmes semmittevés, másrészt az útépítések. Van azonban, ami nem hiányozhat: a tüntetések. Az egész világ jelene és az elmúlt évszázadok történelme leckét ad a belga fővárosban. Ha belebotlunk egy tüntetésbe, bizony általában nyomozni kell, mire kiderül, kik és miért lengetik a zászlót, de sokat lehet tanulni ezekből.

Vannak városok, ahol nyáron élénkül meg az élet, Brüsszelben inkább ilyenkor csendesedik el. Turisták persze ilyenkor is vannak, bár most sokkal kevesebben. Persze egy brüsszeli nem oda megy, ahová a kirándulók, mert azokat a helyeket már ismeri. Inkább felkeresi a kertvárosi vagy hippik lakta menőbb környéket, kiül egy teraszra, hagyja, hogy történjen a semmi. Ehhez nagy segítség, hogy a naplemente még mindig este tíz óra körül van, a hőmérséklet pedig húsz fok körüli, kellemesen hűvös szellővel, csendben italozó középosztállyal. Néhány dolog azonban nem változik. A következő bekezdésben el is mondjuk, mi az.

Demonstráció Nigéria északi részének függetlenségéért
Demonstráció Nigéria északi részének függetlenségéért

Tüntetések kávéval

Olyan időket élünk, hogy miközben a turisták és eurokraták békésen kávézgatnak az uniós negyed közepén, tőlük húsz méterre kihangosítóval, zászlóerdővel több tucat ember vesz részt egy tüntetésen. Ez nem ritka, elfér az évi ezernél is több egyéb brüsszeli demonstráció között. Itt konkrétan az történt, hogy a tüntetők egymás kezébe adták a teret: először az Etiópia északi részén dúló tigréi polgárháború ellen, közvetlenül utána pedig az ötven éve három évig létező, a Nigériától elszakadni akaró Biafrai Köztársaságért tüntettek.

Itt, Brüsszelben sokat tanulhat az ember arról a világról, amiről fogalma sincs. Sem a tigréi konfliktus, sem pedig az elvileg nem is létező állam nem tartozik a médiában sokat szereplő témák közé, holott… Holott például a biafrai harcok során kétmillió ember halt éhen, köztük másfél millió gyerek. Ilyenkor utánanéz az ember annak, milyen helyek vannak a világon, mit lehet róluk tudni, és elgondolkodik azon, hogy a tigréi és biafrai srácok és lányok vajon mit csinálnak itt, a városban. Persze lehet, hogy ha leteszik a zászlókat és népi hangszereket, eladóként köszönnek neked a boltban, beszerelik az internetet, letesztelnek Covidra vagy melléd ülnek egy sajtótájékoztatón.

A tigréi polgárháború ellen tüntetnek az uniós negyed közepén
A tigréi polgárháború ellen tüntetnek az uniós negyed közepén

A lelassult város

A családias jellegű tüntetések sem változtatnak azon, hogy Brüsszelben szokásos nyár van, amit onnan lehet felismerni, hogy lehet közlekedni az utakon, nem kell sorban állni sehol, a város kiürült. Ennek jelentős részben az az oka, hogy az ideiglenesen itt állomásozó külföldiek haza, a belgák meg nyaralni mennek. Megkezdődnek az útfelújítások, az átépítések, a lezárások, a villamospótlások és az elterelések. Azok az útszakaszok, amelyeket az előbbiek egyike sem érint, meseszerűen jól járhatók.

Brüsszel egyébként nem reménytelen a közlekedés szempontjából, annak ellenére hogy európai nagyváros, számtalan dolog központja. A távolságok kicsik, emiatt sokan felháborodnak azon, ha a húszperces menetidő harmincöt percre nő. Akkor is, ha ennyi idő alatt a város egyik végéből a másikba át lehet jutni. Nyilván ez semmit nem mond annak, aki a rendes nagyvárosi dugókhoz van szokva, ahol konkrétan reménytelen az előrejutás, és napi két-három órát vesz igénybe a munkába járás.

A máskor hömpölygő autófolyam lassan csordogál
A máskor hömpölygő autófolyam lassan csordogál

A brüsszeli populációra jellemző adat, hogy a város kb. 1,3 millió lakosából több mint háromszázezernek nincs belga állampolgársága. Ők azok, akiknek jelentős része hazautazik, merthogy valamelyik uniós intézmény, nemzetközi cég, civil szervezet alkalmazottja. Például már az is jelentős könnyítésnek számít a városi közlekedésben, ha az uniós alkalmazottak gyermekeinek fenntartott iskolában éppen nincs tanítás. Az ottani tanítási szünetek némiképp eltérnek a belga rendszertől, így aztán azonnal érezhető a rengeteg iskolabusz hiánya. Csak az egyik ilyen iskolakomplexumba naponta több mint hetven busz hozza a gyerekeket, és ilyenből összesen négy van.

Esik eső, süt a nap

Ha már ilyen szerencsésen kiürült a város, és élhetővé vált, emlékezzünk meg az időjárásról, amely fölött nem múlik el nyomtalanul a klímaváltozás. Elég csak megemlíteni a belgiumi – és persze főként németországi – árvizeket. Harmincegy belga áldozatot követeltek az esőzések, de ez a szám növekedni fog, mert több tucat embert eltűntként tartanak nyilván. Ez volt az ország közel kétszáz éves történelmének legnagyobb természeti csapása. A belga nemzeti ünnep július 21-e, az előtte lévő napot nemzeti gyásznappá nyilvánították és maga az ünnep is – amely általában a legfontosabb nyári nap – meglehetősen szomorkásra sikeredett. Tömegrendezvényeket még nem tartanak, a szokásos katonai parádé is elég szűkkörű volt, és elmaradtak a kísérő rendezvények is.

Visszatérve az időjárásra: a nyár mostanában kicsit melegebb és naposabb, pár éve még sokkal jobban elhúzódott a csapadékos időjárás. Az, ami most két hét alatt leesett, kitartott két hónapig. Olyan szürke nyári hetek voltak nem is olyan rég, hogy a napot nem lehetett látni. Most már van úgy, hogy egy hétig nem esik, és akár 26-27 fokig is felmegy a hőmérséklet, de inkább megmarad 22-23 fokon. Pár éve azonban, amikor tartósan 30 fok fölött volt napokig, az egyik szomszéd sűrű sóhajtások közepette megkérdezte, mit szólok ehhez, szokott-e ilyen lenni Magyarországon. Mondtam neki, hogy akkor éppen harmadik hete 40 fok körüli a hőmérséklet Magyarországon, úgyhogy ezt elviselem. Nagyot nézett, és persze mondta, hogy akkor tárgytalan a sóhajtozás.

Hát ennyire pezsgő a brüsszeli buborék nyáron – szerencsére.

Óriási csecsemő a kiállítótér közepén
Óriási csecsemő a kiállítótér közepén

Igaz vagy hamis? Ezt az egyszerű kérdést kellene megválaszolnia annak, aki az élethű szobrok kiállítását tekinti meg Brüsszel legfelkapottabb kiállítóhelyén. A válasz természetesen korántsem egyszerű, a hiperrealisztikus szobrok éppen annyi kérdést tesznek fel, mint ahány egyenes választ adnak. A valóság pontos ábrázolása már akkor kisiklik, ha csak egy kicsit változtatunk az arányokon vagy a megszokott tartalmakon.

Spanyolország, Mexikó, Ausztrália, Hollandia után Belgiumba érkezett a hiperrealisztikus szobrászat vándorkiállítása, hogy összekeverje a képzeletet a valósággal vagy a lehetségest a lehetetlennel. A hiperrealizmus fogalma a szobrászatban a hatvanas években jelent meg. Ahogy a neve is sugallja, az emberi test formáit és textúráit igyekszik utánozni, hogy tökéletes illúziót kínáljon: a valóság pontos másolatával való szembenézés érzését kelti. Belgiumban először Liège-ben mutatták be a több mint negyven alkotásból álló gyűjteményt, utána Brüsszelbe érkezett a kiállítás. Az egyik legmenőbb kiállítóhelyre, úgyhogy először a helyszínt mutatjuk be.

Egy raktár átlényegülése

A Tour et Taxis végigkövette Brüsszel legújabb kori történelmét, és csak egy generációval idősebb, mint Belgium. Látta azt a hihetetlen gazdasági fejlődést, amelyet a kereskedelem hozott el, méreteivel, a gazdaságban betöltött központi szerepével pedig befolyást is gyakorolt a folyamatokra.

A Tour et Taxis építője és első tulajdonosa a Von Thurn und Taxis család volt. Nem kalandos vállalkozásnak számított ez, lévén ők alapították meg az európai postarendszert. Ezzel alapozták meg a hatalmas raktáraknak helyet adó elképzeléseiket, amelyeket ma már inkább logisztikai központnak hívnánk. Ide futottak be a hajók, a vasúti kocsik és valamennyi áruszállító, hogy aztán szerte a kontinensre továbbítsák a termékeket.

Az előtérben látható három kislány valódi, a fal mellett ülő szobor
Az előtérben látható három kislány valódi, a fal mellett ülő szobor

Mintegy száz évig, 1994-ig működött ebben a formában, a hatvanas években volt a csúcson, amikor háromezer embert foglalkoztattak. Az ezredforduló környékén a feladat adott volt: csinálni kell valamit a hatalmas, de már romlásnak indult épületekkel, amelyek – Brüsszel terjeszkedésével – már nem egy ingovány, hanem a város közepén találhatók.

Egy befektetőcég vette meg a komplexumot, ahol mostanra helyet kapott a flamand kormány mellett számos kisebb-nagyobb cég, konferenciatermek és egy rendezvényközpont. Egymást érő kiállítások – egyszerre több is –, művészeti fesztiválok, képzőművészeti vásárok és pazar partik színesítik a mindennapokat. Valahol mindig építkeznek, csarnokot bővítenek és újítanak fel, most például a környező utcákat burkolják újra. Amikor legutóbb ott jártunk, az egyik csarnokban éppen valamiféle streetballbajnokság volt, a másikban eléggé gagyinak tűnő, de élethű és mozgó dinók rémisztgették a nyolc éven aluli közönséget, mi pedig a hiperrealisztikus kiállításra neveztünk be, körülbelül abban a csarnokban, ahol pár éve a müncheni sörfesztiválon voltunk.

Korunk embere: az idióta

De ez most nem sörfesztivál, hanem művészet. Talán nem is az, hanem korrajz, esetleg a társadalom lenyomata, egyfajta olvasata. Szóval akkor mégis művészet. Igaz vagy hamis? Erre az egyetlen kérdésre vár választ a tárlat. A válasz nyilván tetszőleges, el sem kell mondani, elég, ha a nézőnek van rá megindokolható válasza.

A középső alak nem igazi, a két szélső egyszerű látogató
A középső alak nem igazi, a két szélső egyszerű látogató

Van egy nagyon érdekes tabló az egyik „teremben”. Azért indokolt az idézőjel, mert tulajdonképpen egyetlen hatalmas terem van néhány kisebbre felosztva, fehér vászonnal elválasztva, amelyeken kicsit át is lehet látni. A függönyök néha fel- és meglebbennek, de azért jól kivehető a következő állomáshoz vezető „ajtó”, vagyis egy hasadék az anyagban.

Visszatérve erre a bizonyos tablóra: azt mutatja be, hogy az elmúlt évezredekben hogyan ábrázolták az embert. Végigvezet a nagy történelmi korokon, az ókori megjelenítéstől Dávid szobrán át a szürreális, teljesen alaktalan emberig, majd eljut a hiperrealizmusig. De a végállomás, nem kevés iróniával, korunk embere, az idióta. Az idióta, aki egy széket akar kabátként magára venni, de azt is fordítva csinálja, így olyan, mintha egy négylábú kényszerzubbonyba bújt volna. Tényleg az idióta a legjobb szó erre.

Születéstől megváltásig

Ha ezt Andy Warhol látná!
Ha ezt Andy Warhol látná!

A szobrok között vannak olyanok, amelyek mellé igazi embert állítva nagyon nehéz megkülönböztetni őket. Napozók a strandon, melósok létrával, takarítónő szivarral és vödörrel – teljesen élethűek. Aztán van, ami mellbe vágja az embert, például Andy Warhol. Ha megfelelő szögből nézzük, a Warhol hatalmas fején lévő hatalmas szemek pont a tárlatlátogatóra néznek, arcvonásai pedig egyfajta felsőbbrendű kivagyiságot tükröznek.

Aztán van, amikor a méretekkel játszanak az alkotók. Egy szokásosnál kisebb idős nő egy még kisebb gyermeket tart a kezében, őt csak a mérete különbözteti meg a látogatóktól. Egy hatalmas csecsemő (vajon hogyan szállították?), akinek az arcvonásain még ott van a születés fájdalma, a köldökzsinórt éppen csak elvágták, itt-ott véres még a teste. Van egy föld alól előtörő hatalmas felsőtest, egy égbe pillantó férfi alakja, neki már nem a születés, hanem az élet fáj.

A szobor címe: Átlagember
A szobor címe: Átlagember

És vannak igazán szürreálisan hiperrealisztikus szobrok is. Egy szőrös arcú-kezű-lábú kislány, ölében valamivel, amelynek szája, két lába meg mintha a feje helyén néhány ujja lenne. De valahogy az egész teljesen életszerű – nem túl közelről nézve. Vagy a férfi, aki húsz centivel lebeg a föld felett, becsukott szemmel, talán élettelenül, a pólója kicsit felcsúszva láttatni engedi a hasát, a ruha pedig a földet súrolja. Van egy performance is: egy meztelen nő kilép saját testéből, és lefekszik saját maga mellé. Mindez vetített és végtelenített formában, tehát többször is el lehet tűnődni a jelentés rétegein.

Ezek után már olcsó poénnak számít, amikor vicces kedvű fiatalok a fal mellé állnak, kapucnijukat a homlokukba húzzák, majd néhány pillanat múlva – amikor már kezd közönségük is lenni – megmozdulnak és továbbmennek.

De talán ez is a cél: gondolkozzunk el azon, mi az igazi és mi a hamis, aztán együtt gondoljuk tovább.

Súlytalanság, avagy útban a másvilág felé
Súlytalanság, avagy útban a másvilág felé

Továbbiak betöltése

Maradjon velünk!

  • Szabad Európa a mobilján: töltse le ingyenes applikációnkat a Google Play vagy az Apple Store kínálatából!

A stabil mobilkapcsolat érdekében a weboldal egyes funkciói az applikációban csak korlátozottan érhetők el.

XS
SM
MD
LG