Угоду, яка забезпечить США доступ до рідкісноземельних металів та інших ресурсів України, хоче укласти Дональд Трамп. Про свій намір президент США заявив 3 лютого. З його слів, такою домовленістю Україна може гарантувати собі отримання американської військової допомоги. Що відповів на пропозицію Трампа президент України?
Радіо Свобода зібрало інформацію про те:
- Які ресурси має Україна, що можуть цікавити американських інвесторів?
- Де саме вони розташовані?
- У чому цінність рідкісноземельних металів і для чого вони використовуються?
- Скільки прибутку може принести розробка цих родовищ?
- Чи Україна може продавати свої надра?
«Ми прагнемо укласти угоду з Україною, за якою вони будуть забезпечувати те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними металами й іншими речами», – так про потенційну угоду, яку вже у соціальних мережах називають «обміном зброї на копалини», заявив президент США Дональд Трамп.
Це може бути розроблене з партнерами, які допомагають захистити нашу землюВолодимир Зеленський
Втім, які саме родовища найбільше цікавлять Білий дім і про що може йтися в угоді між США та Україною Трамп не уточнив.
Деталей не розкриває і Володимир Зеленський.
Відповідаючи на запитання журналістів у Києві, він сказав, що Україна готова добувати рідкісноземельні метали разом з партнерами, про це, мовляв, ще восени говорив із Трампом під час візиту до США, презентуючи «план перемоги».
«Росія ще з 2014 року окупувала наші землі, частково там були дійсно великі об’єми наших корисних копалин. Ми відкриті до того, що все це може бути розроблене з нашими партнерами, які допомагають нам захистити нашу землю і штовхають ворога назад своєю зброєю, своєю присутністю, санкційними пакетами. І це абсолютно справедливо», – озвучив свою позицію президент України.
Чим багата Україна?
Які українські рідкісноземельні метали та інші корисні копалини нині можуть бути цікавими для США?
Із 118 елементів періодичної системи в українських родовищах наявні 92 основнихСергій Вижва
За поясненнями Радіо Свобода звернулося до Сергія Вижви, доктора геологічних наук, професора, директора ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
За його словами, Україна має найбільшу мінерально-ресурсну базу із всіх країн Європи. Із 118 елементів періодичної системи в українських родовищах наявні 92 основних.
Решта відомих людству елементів малопоширені або отримані лише в лабораторних умовах, пояснює експерт.
«На сьогодні Україна входить в топ країн за видобутком і експортом заліза, марганцю, титану, цирконію. Має власні значні запаси енергетичних ресурсів: природний газ, нафта і конденсат, уран, кам’яне вугілля, коксівне, антрацитне вугілля, буре вугілля, торф. Ми маємо значні запаси танталу, ніобію, літію, берилію, рідкісноземельних елементів (зокрема скандій, ітрий, церій), золото, срібло, германій, гафній. На даний час їх видобуток обмежений або нерентабельний», – пояснює Сергій Вижва.
На його думку, на усі ці напрямки можна залучити американські інвестиції.
Серед ресурсів, про доступ до яких Дональд Трамп хоче домовлятися з Україною – рідкісноземельні метали.
Це група із 17 хімічних елементів із унікальними фізико-хімічними властивостями, які нині широко використовують у сучасних технологіях та промисловості, від електроніки до оборонної сфери та космічної галузі.
Ці метали не те, щоб рідкісні, каже експерт, вони не утворюють великих покладів. Тому їхній видобуток та очищення – процес тривалий та дороговартісний.
Нині велику частину світового видобутку рідкісноземельних металів проводить Китай.
Російський військово-промисловий комплекс є один із головних покупців цієї китайської сировини. Розслідування про це зробили журналісти проєкту Радіо Свобода «Схеми».
Тому копалини, про доступ до яких можуть домовитися Вашингтон та Київ, будуть корисними для США, наголошує Сергій Вижва, «як для відбудови України за участі американських компаній, так і для переваг в технологічному змаганні з Китаєм та Російською Федерацією за світове економічне лідерство».
Можна створити значну конкуренцію для КНРСерегій Вижва
«Можна створити значну конкуренцію для КНР, яка на сьогодні захопила значну кількість родовищ в Африці і є лідером постачання рідкісноземельних металів на світовому ринку», – додає доктор геологічних наук.
Інтересом США може бути і українська «критична сировина». Це, зокрема, поклади літію, графіту, кобальту, нікелю, титану.
За даними прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, на території України зосереджений 21 елемент із 30, які Європа визначає критичною сировиною.
До прикладу, літій – критично важливий матеріал для акумуляторів, який використовують від смартфонів до електромобілів.
За даними геологічних досліджень, Україна має близько 500 000 тонн невикористаних запасів літію, що є одним із найбільших запасів у Європі.
Водночас, два з чотирьох українських родовищ літію Росія захопила від початку повномасштабного вторгнення. Одне із них – Шевченківське родовище – у селищі Шевченко на сході Донецької області, про захоплення якого 11 січня заявила Росія.
За словами експертів, українські надра є однією з причин, чому Росія прагне захопити Україну.
Яка вартість українських родовищ?
Оцінки різні, каже Сергій Вижва, «вони залежать від кон’юнктури світових ринків і від величини необхідних інвестицій, політичної ситуації і національного законодавства».
Найбільш реалістична оцінка вартості корисних копалин України від 3 до 20 трлн доларівПрофесор Вижва
Нині найбільш реалістична оцінка вартості корисних копалин України від 3 до 20 трлн доларів, розповідає професор Вижва.
У трильйони доларів українські природні ресурси восени 2024 року оцінював і президент України Зеленський, пропонуючи партнерам укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту та інвестування в розробку критичних ресурсів.
«Ідеться про природні ресурси та критично важливі метали ціною у трильйони доларів США. Це, зокрема, уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які є значною перевагою у глобальній конкуренції», – заявляв Зеленський у жовтні 2024, презентуючи у парламенті «план перемоги».
За оцінками журналу Forbes у 2023 році, загальна вартість корисних копалин України становила близько $15 трлн. Що важливо, понад 70% з них припадають на три області – Донецьку, Луганську та Дніпропетровську.
Територія перших двох майже окупована Російською Федерацією, третя – максимально близька до лінії фронту та під постійними обстрілами.
Україна готова працювати із США над угодами щодо рідкісноземельних металів за умови, що Америка надасть достатні гарантії безпеки, щоб запобігти потраплянню цих ресурсів до рук Росії. Про це на умовах анонімності розповів виданню New York Times високопоставлений український чиновник.
За даними NYT, Україна планувала підписати угоду про співпрацю у сфері видобутку та переробки корисних копалин із адміністрацією Байдена. Але підписання відклали, мовляв, очікуючи укласти домовленості із новообраним президентом Трампом.
Також журналістам NYT вдалося ознайомитися із презентацією українського уряду, яку делегація представила американським бізнесменам у Вашингтоні у грудні минулого року.
У ній – потенційні бізнес-угоди, які включали придбання ліцензій на видобуток критично важливих корисних копалин або безпосередньо, або через партнерство з існуючими власниками ліцензій.
Реакції на пропозицію Трампа
Пропозицію Дональда Трампа – розрахуватися за військову допомогу корисними копалинами – розкритикував канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Егоїстично і самовдоволеноОлаф Шольц
За його словами, доходи від корисних копалин краще буде використати для відбудови України.
«Моя особиста думка – ми повинні використовувати ці ресурси для фінансування всього, що буде необхідно після війни. Було б дуже егоїстично і самовдоволено казати, що ми використовуємо ці гроші для фінансування підтримки зараз, під час оборони», – сказав Шольц.
Відреагували на потенційну угоду і в Кремлі. Речник Путіна Дмитро Пєсков вважає такий обмін між США та Україною «купівлею допомоги».
Це пропозиція купувати допомогуРечник Путіна
«Якщо називати речі своїми іменами – це пропозиція купувати допомогу. Не продовжувати її надавати на безоплатній основі, а забезпечувати на комерційній. Краще звісно взагалі не надавати допомогу і тим самим сприяти завершенню цього конфлікту», – сказав Пєсков.
Радить серйозно сприймати заяву Трампа щодо обміну корисних копалин на зброю Дарія Каленюк, виконавча директорка Центру протидії корупції. Вона припускає, Америку не приваблює перспектива російського контролю над корисними копалинами в найбільшій країні Європи.
«Загалом, підхід Америки до допомоги Україні, буде зараз дуже прагматичним та транзакційним. Як на мене, це непогано, якщо ми вміло скористаємося пропозицією», – пише Каленюк.
Домовленість про доступ до рідкісноземельних мінералів та інших ресурсів в обмін на зброю має відбутися паралельно із безпосередніми домовленостями про перемовини між Києвом і Москвою, так вважає дипломат, міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін.
Певна гарантія, що «американці вкладатимуться в безпеку України»Павло Клімкін
«Це означає, що якщо ми стаємо частиною Заходу, очевидно, що на це «лапу ніхто не покладе». Тобто Китай чи хтось інший. А от які будуть фінансові моделі за цим, чи буде це певною компенсацією за військову та іншу допомогу і, власне, певною підтримкою, як сказав Трамп, гарантією – це абсолютно логічна історія», – сказав дипломат в ефірі Радіо Свобода (у проєкті Свобода Ранок).
За словами Клімкіна, така домовленість із США є певною гарантією того, що «американці вкладатимуться в безпеку України» як з точки зору руху до європейського простору, так і до Заходу загалом.
«Їхній інтерес означає, що в майбутньому, після того, як будуть впроваджені основні кроки їхнього плану, якщо, звичайно, вони будуть впроваджені, то фокус уваги не переміститься кудись остаточно. Це важлива історія», – пояснює Павло Клімкін.
Ризики та переваги ймовірної угоди: думка геолога
Нині Україна дуже потребує інвестицій у видобувну галузь, а співпраця з американськими інвесторами може надати цьому великий позитивний імпульс, переконаний доктор геологічних наук Сергій Вижва.
Питання про продаж надр взагалі не може розглядатись без зміни КонституціїСергій Вижва
На думку експерта, «враховуючи високі екологічні стандарти і культуру виробництва», залучення американських інвестицій дозволило б за відносно короткий час зробити прорив в нарощуванні видобутку стратегічних і критичних видів мінеральної сировини.
«У нас ще є генетична пам'ять і фахові навички, залишилась система підготовки фахівців», – каже Вижва.
Водночас, на думку геолога є і ризики, зокрема, відмінності законодавства.
«У нас за Конституцією і Кодексом законів «Про надра» надра є виключною власністю народу України і можуть передаватися лише в користування. Питання про продаж надр взагалі не може розглядатись без зміни Конституції. При цьому різними нормативними актами регулюється право на розробку і землевідвід під родовища. Це складна бюрократична схема і вона може бути незрозуміла нашим американським партнерам», – попереджає фахівець.
Форум