Доступність посилання

ТОП новини

Києву потрібна американська зброя. Трамп хоче українські рідкісноземельні мінерали. Пояснюємо


Зразки рідкісноземельних мінералів – оксид церію, бастнезит, оксид неодиму та карбонат лантану (ілюстраційне фото)
Зразки рідкісноземельних мінералів – оксид церію, бастнезит, оксид неодиму та карбонат лантану (ілюстраційне фото)
Майк Екел і Войтек Гроєц

Останній поворот у намаганні президента США Дональда Трампа припинити війну Росії проти України? Вашингтон може припинити постачання зброї Києву, якщо Україна не надасть більшого доступу до своїх рідкісноземельних мінералів. Про що саме йдеться і для чого це Трампу?

Між Вашингтоном, Москвою та Києвом уже точаться дипломатичні суперечки і переговори, щоб з’ясувати, як зупинити майже трирічну повномасштабну війну Росії проти України.

А тепер додайте до цього: президент США Дональд Трамп хоче обумовити майбутню допомогу США Україні отриманням більшого доступу до цінних рідкісноземельних мінералів країни – мінералів, які користуються зростаючим попитом для акумуляторів, комп’ютерів, смартфонів, електроавтомобілів, не кажучи вже про зброю.

«Ми прагнемо укласти угоду з Україною, за якою вони збираються забезпечити те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними та іншими речами», – сказав він журналістам 3 лютого.

«Я хочу мати безпеку рідкісноземельних елементів. Ми вкладаємо сотні мільярдів доларів. У них велика рідкісна земля. І я хочу безпеки рідкісноземельних елементів, і вони готові це зробити», – сказав він.

Україна, зі свого боку, готова до такої співпраці.

«Ми відкриті до того, що все це (корисні копалини – ред.) може бути розроблено з нашими партнерами, які допомагають нам захистити нашу землю і штовхають ворога назад своєю зброєю, своєю присутністю, санкційними пакетами. І це абсолютно справедливо. Я про це говорив ще у вересні, коли у нас була зустріч з президентом Трампом», – зазначив президент України Володимир Зеленський.

Що таке рідкісноземельні мінерали?

Рідкісноземельні мінерали – це клас із приблизно 17 елементів, таких як ітрій, церіум і лантан, які зустрічаються в незначних кількостях по всій поверхні Землі. Попит на них постійно зростає через використання у високотехнологічній продукції.

Гонка за створення менших, легших, потужніших і довговічніших акумуляторів вимагає використання рідкісноземельних мінералів. Оборонна промисловість також потребує цих мінералів для виробництва зброї та супутніх технологій.

Згідно з даними Державної служби геології та надр, Україна має значні поклади рідкісноземельних мінералів.

Вона також має не такі рідкісні, більш поширені мінерали, які високо цінуються для використання в технологіях та передових галузях промисловості: наприклад, літій, який широко використовується в акумуляторах різного типу, та титан, що застосовується у виробництві літаків. Деякі оцінки свідчать, що запаси літію в країні можуть оцінюватися в мільярди доларів.

Трамп, можливо, також мав на увазі ці мінерали, хоча він цього не уточнив.

Україна також має значно більші запаси інших, більш поширених мінеральних ресурсів – вугілля, залізної руди, нафти та газу, – які приносять країні значні доходи, а також створюють великі інвестиційні можливості.

Багато з цих ресурсів розташовані в частинах України, які окуповані російськими військами – і врешті-решт можуть опинитися під повним контролем Росії.

Чому Трамп хоче ці мінерали?

Гонка за виявлення, забезпечення, розробку та комерціалізацію рідкісноземельних мінералів прискорюється вже багато років. За оцінками Геологічної служби США, запаси цих мінералів у Північній Америці становлять близько 3,6 мільйона тонн у Сполучених Штатах і понад 14 мільйонів тонн у Канаді. США є другим за величиною виробником у світі після Китаю. Іншими великими виробниками є Австралія та М'янма.

Однак у 2023 році Китай, який виробляє близько 60% усіх рідкісноземельних елементів у світі та переробляє майже 90%, сколихнув глобальні ринки, оголосивши про заборону на видобуток і виробництво рідкісноземельних металів.

Це викликало занепокоєння на Заході, де законодавці та політики попереджають, що західні технології можуть зазнати серйозного удару через нестачу рідкісноземельних мінералів.

Китай ще більше загострив цю дискусію 3 лютого – у той самий день, коли Трамп спілкувався з журналістами, – запровадивши мита на низку американських товарів у відповідь на тарифи, оголошені Трампом напередодні.

Крім того, Пекін запровадив експортні обмеження на вольфрам, телур, рутеній і молібден – критично важливі мінерали, які відіграють ключову роль у високотехнологічному виробництві, хоча й не належать до рідкісноземельних елементів.

Президент США Дональд Трамп, 3 лютого 2025 року
Президент США Дональд Трамп, 3 лютого 2025 року

Чи справді Трамп може поставити допомогу Україні в залежність від доступу до рідкісноземельних елементів?

Цілком ймовірно.

Україна сильно залежить від Сполучених Штатів у постачанні зброї та обладнання, які дозволяють Києву продовжувати боротьбу проти російського вторгнення. Станом на вересень Конгрес виділив 174,2 мільярда доларів на цілі, пов’язані з Україною, причому більша частина цих коштів спрямована до Міністерства оборони США та на оборонні програми, повідомила служба досліджень Конгресу.

Трамп, який зробив припинення війни в Україні одним із головних пріоритетів, разом зі своїми радниками дав зрозуміти, що частина переговорів включатиме як заохочення, так і тиск, щоб змусити Київ і Москву сісти за стіл перемовин. Вирішальним елементом цього плану є прив’язка майбутньої допомоги США до поступок з боку України; значну роль у цьому може відіграти переконання Києва надати американським інвесторам більший доступ до рідкісноземельних і критично важливих мінералів.

Без американського озброєння українська армія може не витримати виснажливих атак з боку чисельніших і краще оснащених російських військ. Поки що незрозуміло, скільки часу знадобиться до повного прориву української оборони.

Це не перший випадок, коли Трамп ставить постачання американської зброї в залежність від поступок з боку України, зокрема її президента Володимира Зеленського. Під час своєї першої каденції Трамп став фігурантом процесу імпічменту в Палаті представників, контрольованій демократами, через телефонну розмову із Зеленським. У тій розмові Трамп, як здавалося, натякав, що розморозить допомогу США, якщо Зеленський відновить розслідування щодо української енергетичної компанії, до ради директорів якої входив син Джо Байдена, на той момент колишнього віцепрезидента США.

Юристи стверджували, що президент США не має юридичного права утримувати фінансування, схвалене Конгресом.

Трамп, який заперечував будь-які правопорушення та назвав цю розмову «ідеальним дзвінком», був виправданий Сенатом, контрольованим республіканцями.

Цього разу обидві палати Конгресу перебувають під контролем республіканців, тож малоймовірно, що буде значний опір щодо прив’язки допомоги Україні до певних умов. Ба більше, Трамп і його радники взяли на озброєння більш жорстку стратегію управління Білим домом, стверджуючи, що Конгрес має менший вплив на рішення виконавчої влади.

Що про це думає Кремль?

Росія також має значні запаси рідкісноземельних і критично важливих мінералів, хоча її виробничі потужності значно поступаються Китаю та іншим країнам.

Загалом будь-що, що ускладнює ситуацію для України, розглядається Москвою як позитивний розвиток подій, адже Кремль добре розуміє, що саме американська зброя дозволяє Києву продовжувати боротьбу.

Росія, яка зараз має перевагу на полі бою, також готується до потенційних мирних переговорів. Частиною цієї стратегії є демонстративні прояви «прихильності» з боку президента Володимира Путіна.

Одним із важелів впливу адміністрації Трампа є погроза ще більше наситити Україну американською зброєю – що було б серйозною проблемою для російських військ і самого Кремля.

Коли журналісти запитали про заяви Трампа щодо рідкісноземельних елементів, прессекретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Білий дім, схоже, хоче змусити Україну платити за допомогу США. «Це очевидна пропозиція Україні купити американську допомогу», – сказав він.

Форум

XS
SM
MD
LG