Президент України Володимир Зеленський, коментуючи інтерес президента США Дональда Трампа до українських рідкісноземельних мінералів, заявив, що Україна відкрита для інвестицій американських компаній. Зеленський сказав про це журналістам у Києві 4 лютого за підсумками зустрічі з головою МАГАТЕ Рафаелем Ґроссі.
Президент зазначив, що інвестиції в корисні копалини є одним із пунктів його «плану перемоги».
«Росія ще з 2014 року окупувала наші землі, частково там були дійсно великі об’єми наших корисних копалин. Ми відкриті до того, що все це може бути розроблено з нашими партнерами, які допомагають захищати нашу землю і штовхають ворога назад своєю зброєю, присутністю, санкційними пакетами», – сказав Зеленський.
Він уточнив, що обговорював це питання під час зустрічі з Дональдом Трампом у вересні 2024 року.
Президент США Дональд Трамп заявив 3 лютого, що хоче домовитися з Україною про угоду, яка забезпечить доступ США до рідкісноземельних мінералів, що використовуються в електроніці. За його словами, українська влада готова до такої угоди.
У Кремлі, коментуючи це, заявили, що зацікавленість президента США Дональда Трампа в рідкісноземельних металах України є пропозицією купувати військову допомогу.
А канцлер Німеччини Олаф Шольц засудив пропозицію Трампа, заявивши, що пов’язати подальшу оборонну допомогу Україні з правами доступу до її цінної сировини «було б дуже егоїстично». За його словами, ці ресурси краще було б використати на відновлення країни після війни.
Наприкінці вересня 2024 року президент Володимир Зеленський літав у США, де презентував свій «план перемоги України» як демократам, так і республіканцям на чолі з Дональдом Трампом. Як пізніше з’ясували журналісти Financial Times, два з п’яти пунктів цього плану в Києві розробили безпосередньо для Трампа. Перший пункт: Київ пропонує після закінчення війни замінити американських військових у Європі українцями. Друга пропозиція: Україна поділиться із західними партнерами своїми найважливішими природними ресурсами.
«Найбагатша країна в Європі за запасами рідкісноземельних елементів – Україна. Вартість цих рідкісноземельних елементів складає від двох до семи трильйонів доларів. Україна є житницею для світу, що розвивається. 50% всієї їжі, що поставляється в Африку, надходить з України. Це надзвичайно важливо, що українці готові співпрацювати з нами, а не з росіянами. Тому в наших інтересах переконатися, що Росія не захопить цю територію», – заявив раніше в інтерв’ю Fox News сенатор-республіканець Ліндсі Грем.
Форум