Зацікавленість президента США Дональда Трампа в рідкоземельних металах України є пропозицією купувати військову допомогу, заявив журналістам 4 лютого прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков.
«Це пропозиція купувати допомогу, тобто не продовжувати її надавати на безоплатній чи іншій основі, а саме забезпечувати її на комерційній основі», – сказав представник Кремля.
Також він сказав, що Кремль не може додати нічого про заяву Трампа щодо «прогресу» у питанні переговорів щодо завершення війни.
Президент США Дональд Трамп заявив 3 лютого, що хоче домовитися з Україною про угоду, яка забезпечить доступ США до рідкоземельних мінералів, що використовуються в електроніці. За його словами, українська влада готова до такої угоди. Але українські посадовці цю заяву поки що не коментували.
Наприкінці вересня 2024 року президент Володимир Зеленський літав у США, де презентував свій «план перемоги України» як демократам, так і республіканцям на чолі з Дональдом Трампом. Як пізніше з’ясували журналісти Financial Times, два з п’яти пунктів цього плану в Києві розробили безпосередньо для Трампа. Перший пункт: Київ пропонує після закінчення війни замінити американських військових у Європі українцями. Друга пропозиція: Україна поділиться із західними партнерами своїми найважливішими природними ресурсами.
«Найбагатша країна в Європі за запасами рідкоземельних елементів – Україна. Вартість цих рідкоземельних елементів складає від двох до семи трильйонів доларів. Україна є житницею для світу, що розвивається. 50% всієї їжі, що поставляється в Африку, надходить з України. Це надзвичайно важливо, що українці готові співпрацювати з нами, а не з росіянами. Тому в наших інтересах переконатися, що Росія не захопить цю територію», – заявив раніше в інтерв’ю Fox News сенатор-республіканець Ліндсі Грем.
Рідкісноземельні метали широко використовуються в сучасних технологіях: від електроніки до космічної галузі. Вони мають унікальні фізико-хімічні властивості, і їх не можна просто замінити іншими матеріалами.
Велику частку видобутку рідкісноземельних металів контролює Китай. Тож інші країни, включно з США та ЄС, шукають нові джерела. Україна посідає пʼяте місце в Європі за своїми попередньо оціненими запасами літію.
В Україні виявлено близько 820 квадратних кілометрів покладів літію, які можуть містити до 500 000 тонн затребуваного металу. Два з чотирьох родовищ наразі окуповані Росією.
Форум