Учасники вертепу театру Українського католицького університету «На Cимонових стовпах» колядою збирають гроші для підтримки політичних в’язнів Кремля, які перебувають у тюрмах в окупованому Криму і Росії, зокрема Владислава Єсипенка, позаштатного кореспондента Радіо Свобода.
«Владислав Єсипенко за надуманим вироком перебуває в ув’язненні, переживає тортури у Криму. Наш вертеп цьогоріч присвятили 50-річчю від часу початку масових арештів у Києві та Львові відомих українців – Ірини Калинець, Василя Стуса, Стефанії Шабатури. У 1972 році вони колядували, щоб зібрати гроші на підтримку родин репресованих. Наша коляда символічна, навряд чи нам вдасться зібрати багато коштів, але ми ще раз можемо наголосити, що у нас іде війна, є люди, які переживають тортури в тюрмах, є люди, які зараз потерпають і жертвують своє життя і здоров’я, щоб ми могли колядувати і святкувати», ‒ каже режисер Євген Худзик.
Учасники театру відтворили Сокиринський або Галаганівський вертеп. Це найдавніший зі збережених вертепів в Україні. Дерев’яну шопку змайстрував митець Богдан Поліщук. Вона трьохярусна і символізує небо, землю, пекло. Ляльками рухають актори театру. Головні фігури Йосиф і Діва Марія, немовля Ісус, ангели, пастушки, чорт, три царі, Ірод.
У 1770 році київські бурсаки прийшли з дерев’яною шопкою з ляльками до заможної родини Галаганів, яка жила у Сокиринцях. Господар гарно подякував акторам і ті залишили йому вертеп. Відтоді сім’я вдома показувала це різдвяне дійство. Тому і назва інша Галаганівський вертеп.
Двоярусна шопка зберігається в експозиції Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.
У час різдвяних свят актори театру з вертепом завітали до відомих львів’ян. Сьогодні колядували і збирали кошти у Національному музеї імені Андрея Шептицького.
12 січня в УКУ відбудеться дійство «Операція «розБЛОКування», присвячене 50-літтю від часу арешту української інтелігенції після вертепу 1972 року.
Зібрані під час коляди кошти театр передасть родині Владислва Єсипенка.
Владислав Єсипенко – позаштатний журналіст (фрілансер) Радіо Свобода (проєкт Крим.Реалії), висвітлював соціальну і екологічну проблематику, знімав опитування кримчан. Був затриманий співробітниками ФСБ Росії в Криму 10 березня 2021 року за звинуваченням в зборі інформації «в інтересах спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою». Експертиза не знайшла відбитків його пальців на «вилученій» у нього гранаті.
21 грудня 2021 року дебати сторін у справі фрілансера проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» Владислава Єсипенка відклали через відсутність у підконтрольного Кремлю Сімферопольського районного суду відповіді з військово-слідчого комітету про результати перевірки заяви підсудного щодо катувань з боку співробітників ФСБ.
Наступне засідання заплановане 21 січня.
Російський суд у Криму раніше продовжив арешт Владиславу Єсипенку до 18 березня 2022 року.