Застосування санкцій щодо опозиційних політиків та бізнесменів є «позасудовою політичною розправою», що «підриває» фундаментальні принципи права, порушує Конституцію і міжнародні угоди, ратифіковані Україною, йдеться у спільній заяві низки українських правозахисних організацій, оприлюдненій на офіційному сайті Харківської правозахисної групи (ХПГ).
«Громадяни України, або іноземні громадяни, що перебувають під юрисдикцією України або дружніх до України держав, з якими діють міжнародно-правові угоди про видачу правопорушників, не можуть бути піддані санкціям. Санкції є міжнародно-правовим механізмом політичного характеру, який застосовує одна держава проти іншої держави, її фізичних та юридичних осіб, оскільки іншого способу боротьби з їхнім ворожим впливом просто немає», – наголошують правозахисники.
Вони наголосили, що застосування санкцій щодо власних громадян можливо лише за умови, якщо вони «переховуються у ворожих юрисдикціях за кордоном або на тимчасово окупованих територіях України і держава не має механізмів притягнення їх до відповідальності».
Тож дії президента Зеленського щодо українських політиків та підприємців Петра Порошенка, Костянтина Жеваго, Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, як стверджується в опублікованій заяві, – «це не санкції у їх міжнародно-правовому розумінні, а позасудова розправа над політичними опонентами».
«Такі дії президента України є незаконними і свавільними. Це заміна правоохоронної та судової системи директивним управлінням. Санкції тягнуть за собою значні обмеження в правах, застосовуючи які, держава має забезпечити дотримання низки гарантій, зокрема: ніякого покарання без закону, право на справедливий судовий розгляд судом, що встановлений законом, дотримання принципу презумпції невинуватості, право бути негайно і детально проінформованим про характер і причини обвинувачення, право на ефективний засіб правового захисту тощо. Проте, в ситуації із застосованими санкціями жодна з цих гарантій не була дотримана», – йдеться у заяві українських правозахисників.
Експерти кажуть, що санкції не можуть слугувати інструментом притягнення до юридичної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, навіть коли щодо особи триває розслідування. Санкції не можуть підміняти кримінальну відповідальність, оскільки принципи правосуддя знівелюються політичними мотивами, якими керуються автори санкцій. Використання санкцій замість розслідування та справедливого судового процесу означає руйнування демократії в Україні, зазначають правозахисники.
«Указ президента України №81/2025 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 лютого 2025 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» на основі рішення РНБО від 12 лютого 2025 року є політичним переслідуванням опозиції та узурпацією влади, адже президент в порушення Конституції України привласнив повноваження судової гілки влади», – підсумовується у заяві, опублікованій на офіційному сайті ХПГ.
До заяви приєдналась 12 правозахисних груп: Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод, громадська організація (ГО) «Центр досліджень правоохоронної діяльності», благодійний фонд «Людина і право», ГО Правозахисна група «Січ», Об’єднання родичів політвʼязнів Кремля, Український інститут прав людини, Українська фундація правової допомоги, ГО «Блакитний птах», Міжнародне товариство прав людини — Українська секція, Освітній дім прав людини — Чернігів.
Раніше Рада національної безпеки і оборони України запровадила санкції проти кількох людей на виконання указів президента від 12 лютого.
Згідно з реєстром санкційних дій, під обмеження потрапили:
- п’ятий президент і народний депутат Петро Порошенко;
- колишній народний депутат Віктор Медведчук;
- співзасновники й колишні акціонери «Приватбанку» Геннадій Боголюбов і Ігор Коломойський;
- бізнесмен Костянтин Жеваго.
Санкції передбачають, зокрема, блокування активів та запобігання виведенню капіталу за межі України.
Напередодні з’явилися повідомлення, що РНБО запровадила санкції проти політичного опонента чинного президента, його попередника на посаді, лідера партії «Європейська солідарність» Петра Порошенка. Таку новину ввечері 12 лютого оприлюднило видання Forbes із посиланням на «два обізнані джерела».
Порошенко у власному зверненні підтвердив, що йдеться саме про запровадження санкцій проти нього.
На підозру, яку висунули попередньому президенту України, одразу ж відреагували західні дипломатичні представництва. Вони застерегли українську владу від політичних переслідувань опозиції.
Форум