Оператор газотранспортної системи України повідомив молдовській службі Радіо Свобода, що веде переговори з європейською групою MET про постачання газу до Придністровського регіону, і що ці переговори стосуються «наявних потужностей і маршрутів» через українську мережу, включаючи Трансбалканський трубопровід.
Оператор ГТС України заявив, що керуються європейським законодавством і тому Україна «надає відкритий доступ до потужностей усім клієнтам», з якими у нього є контракти, включаючи групу МЕТ, яку називають «одним з найактивніших» іноземних користувачів української трубопровідної системи.
Але український оператор не повідомив, чи є у нього вільні транспортні потужності, на якій стадії перебувають переговори і коли вони можуть бути завершені.
Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан оголосив 10 лютого, що адміністрація Тирасполя відхилила пропозицію уряду Кишинева та Європейського союзу купувати газ для придністровського регіону за рахунок європейського гранту в обмін на кроки, спрямовані на поліпшення ситуації з правами людини.
Замість цього Тирасполь віддав перевагу угоді, за якою газ буде доставлений до молдовського кордону європейським трейдером MET Group і оплачений за рахунок російського кредиту через фірму, що базується в Дубаї, а компанія «Молдовагаз» транспортуватиме його через молдовську територію до Придністровського регіону.
Уряд Кишинева і влада Тирасполя заявили, що поставки мають розпочатися 13 лютого і тривати до кінця місяця. Але група МЕТ заявила, що вони «можуть відбутися лише за умови готовності українського оператора».
Створена у 2007 році як дочірня компанія угорської MOL, MET Group сьогодні є європейською «інтегрованою енергетичною компанією» зі штаб-квартирою у Швейцарії, яка працює у 17 країнах і присутня у 39 міжнародних енергетичних хабах.
Український оператор повідомив молдовській службі Радіо Свобода, що має «давнє» партнерство з MET і контракт, підписаний «на кілька років», тому може забезпечити їй «всі транскордонні точки зʼєднання» в Україні, в тому числі на Трансбалканському трубопроводі.
У Кишиневі влада заявила, що віддала б перевагу вирішенню проблеми постачання газу у Придністровʼя за допомогою грантів ЄС, але не заперечує проти тимчасового рішення, обраного тираспольською адміністрацією, щоб «не залишити людей замерзати».
Вперше за час свого існування сепаратистський регіон залишився без російського газу 1 січня, коли російський «Газпром» припинив поставки після закінчення терміну дії угоди про транзит через Україну. Через місяць ЄС і уряд у Кишиневі спільно взяли на себе відповідальність за постачання газу на лівий берег Дністра, щоб уникнути гуманітарної кризи.
З 1 по 10 лютого ЄС заплатив 20 мільйонів євро за закупівлю газу, призначеного для сепаратистського регіону Молдови.
Придністров’я – сепаратистський регіон Молдови, який фактично не підконтрольний Кишиневу з 1992 року. Росія вже понад 20 років тримає в Придністров’ї близько 1700 військових.
Форум