Доступність посилання

«Мене викинули, навіть скотч з рук не зрізали» – жителька Олешок про життя в окупації, тортури та евакуацію


Під час повені окуповані Олешки накривало хвилями, які сягали 4-го поверху, розповідають місцеві жителі
Під час повені окуповані Олешки накривало хвилями, які сягали 4-го поверху, розповідають місцеві жителі

«Я потрапила під обстріл, в мене була контузія, моя сім’я подумала, що я загинула».

«Коли я від першої посади відмовилась, почалися побиття. Прикладом били. І в обличчя, і по спині, і по ключиці».

«Дуже багато людей загинуло. Вивозили тіла грейдером чи трактором. Ми знаємо, що там точно є дві братські могили».

Це епізоди з життя в окупованих Олешках місцевої жительки. Після повені через руйнацію греблі Каховської ГЕС, перебування в катівнях та тортур, каже, їй з дитиною вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію, а згодом евакуювати з окупації батьків похилого віку. Жінка досі перебуває в страху, вона просить не розкривати її імʼя та прізвище з міркувань безпеки.

Яким є життя під контролем армії РФ? Як окупаційна влада схиляє жителів захоплених регіонів до співпраці та що вчиняла у випадку незгоди, українка розповіла в інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Говорили, що вони прийшли назавжди, що буде нове життя, нова влада

– Нас окупували одразу (24 лютого 2022 року – ред.). О 7-й годині ранку вже зайшли перші колони російської військової техніки. Одразу, як окупували, почали українську символіку зривати, на свій бік переманювати. Говорили, що вони прийшли назавжди, що буде нове життя, нова влада.

У магазинах нічого не було, продуктів в місті не було майже до кінця травня [2022 року]. Потім почалося сильне мародерство – машини забирали, в будинки вламувались, колаборанти «здавали» заможні будинки. Місто розділилося на проукраїнських і на проросійських. На їхній (окупантів) бік перейшли ті, про кого навіть і подумати не міг.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

Мародерство, залякування, тюремні строки

За словами співрозмовниці, мародерство було щоразу, як відбувалася ротація збройних сил РФ.

– Забирали все. В мене навіть перелізли через паркан і забрали мокру білизну. Це просто дикість. От, як казали про те, що навіть чайники забирають – це не анекдот, це так і є... Буває зранку виходиш, а біля смітника свіжі шкури тварин. Це психологічно дуже важко.

Військові РФ окупували Олешки на Херсонщині в перший день вторгнення
Військові РФ окупували Олешки на Херсонщині в перший день вторгнення

Регулярними були й масові облави та залякування, розповідає жінка. Часто після затримання окупантами місцеві жителі дуже швидко отримували так звані «вироки» – по 20 років суворого режиму.

Змушували дітей віддавати в російські школи. За це вони платили гроші – 40 тисяч рублів

– Просто ні за що. Вони [колаборанти] просто наговорювали, а там ніхто не розбирався. Одразу забирали до Скадовська, а звідти до Криму, а потім вже пішов етап по Росії.

Залякували, змушували дітей віддавати в російські школи. За це вони платили гроші – за те, що ти ведеш дитину в їхню школу, або відправляєш нібито в санаторії. За школу знаю точно давали 40 тисяч рублів. І батьки радісно віддавали своїх дітей з документами на «відпочинок», за це вони теж отримували гроші. Ми розуміли, що це таке. Тепер багатьох [дітей] не можуть повернути.

«Російська рулетка»

За словами жительки Олешок, окупанти часто звинувачували в обстрілах Лівобережжя Збройні сили України, хоча місцеві жителі на власні очі бачать зовсім інше.

– Коли в нас почалися обстріли – це називалося «російська рулетка». В будь-який час під будинки під’їжджає чи «Град», чи мінометна група, стають і починають гатити на Херсон. Відгатили по Херсону, розверталися і починали «російську рулетку» по місту – стріляли, куди влучить. У них [окупантів] улюблена фраза: «З нами Бог». Але це просто безбожники.

На Великдень вони якось стали в центрі на перехресті, знаючи, що люди пішли до церкви, відстрілялися по Херсону, повернулися і почали гатити по місту. Звісно, людей повбивало, доми погоріли. І одразу знімається кіно, що, мовляв, «ЗСУ своїх же обстріляли».

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.

Наслідки російського обстрілу Херсону, лютий 2023 року
Наслідки російського обстрілу Херсону, лютий 2023 року

Особливо жорстоким було ставлення окупантів до місцевих жителів, яких підозрювали в проукраїнських поглядах, зауважила жінка. Таких людей окупаційні сили нібито відправляли на правий берег Херсонщини, але, за свідченнями очевидців, живими туди не потрапляли.

Вони просто знущалися – не віддавали останки тіла

– Мого знайомого убило при мінометному обстрілі, шматочки від нього лишилися. Його жінка збирала сама ті шматочки в пакетик, щоб його поховати. Окупанти навіть це забрали й відвезли в Каховку, нібито на експертизу і майже два-три тижні не віддавали. За цю експертизу треба було заплатити шалені гроші – 30–40 тисяч рублів.

Потім всі [місцеві жителі] збирали гроші, щоб вона заплатила, і все одно їй ці останки не віддали. Її примушували підписати папірець, що це ЗСУ вдарили з танка. Вона не хотіла підписувати, але вони просто знущалися – не віддавали останки чоловіка, поки вона не підписала цей документ.

«Запах крові та нелюдські крики»

Жителька Олешок розповідає, що неодноразово опинялася «на підвалах» та пережила тортури струмом через відмову співпрацювати з окупантами.

Чотири людини порадили мене як гарного спеціаліста. Мені пропонували на окупантів працювати – дуже велика зарплата, привілеї. Розумієте, в них настільки багато інформації було про нас, вони дуже багато знали. І коли я від першої посади відмовилась, почалися побиття. Прикладом били. І в обличчя, і по спині, і по ключиці. Вони відмови не розуміють. Хоча я і намагалася обійти оці гострі кути, бо я знала, що їм слова «ні» не можна казати.

СБУ показала катівні російських окупантів у Херсоні, які виявили після деокупації міста
СБУ показала катівні російських окупантів у Херсоні, які виявили після деокупації міста

Тортури окупантів чергувалися з допитами, каже українка.

Струмом вони катували до того, поки я знепритомніла

Вони вдягнули на мене великий залізний браслет, чимось облили – і я почула тріск і звук набирання швидкості. Почалися катування струмом. Розумієте, це не просто піднесли й прибрали. Струмом вони катували до того, поки я знепритомніла. Пізніше на підлозі я й прокинулася. Вони за шкірку мене підняли, і почався допит.

Після пережитої контузії жінка почала заїкатися, а наслідками тортур стали декілька операцій. Вона каже, що пропозиції окупантів по співпраці звучали повторно, але знов отримали відмову. Тож тортури тривали.

– Вони знали, що у мене пластина залізна є. Знали й просто знущалися. Я якось прокинулася, як я зрозуміла тоді, на конюшні, тому що було чути тварин і коней. Це, звичайно, було жахіття – запах крові, нелюдські крики.

«Від смерті врятувало радянське минуле дідуся»

Від смерті жительку Херсонщини врятувала згадка про дідуся, який був військовим радянської армії й свого часу отримав грамоту за службу, розповіла жінка.

СБУ продемонструвала ще одне місце, де катували херсонців під час російської окупації
СБУ продемонструвала ще одне місце, де катували херсонців під час російської окупації
Коли окупанти казали: «за кут» – значить розстріляти

– Почула, як він [окупант] іншому каже: «Давай її за кут і пішли їсти». І тут поруч чоловічий голос простогнав: «За кут – розстрілювати». Він мені дав знак. І тут я зрозуміла, що у мене просто останні хвилини. У мене, звісно, все пробігло [перед очима], на кого ж залишаться мої батьки, моя дитина. Тут в мене з’являється думка, що окупанти ж всі повернуті на СРСР. А мій дідусь був військовим – в нього медалі, грамоти від Конєва (Конєв Іван Степанович, радянський воєначальник – ред.).

Я ледве розмовляла, але сказала: «Як вам не соромно? Мій дід воював, йому сам Конєв грамоту вручав на Красній площі, у нього медаль в архіві». І видно, що старшого [з-поміж тих окупантів, які утримували в застінках жінку] це зачепило.

Жінка назвала прізвище свого діда, після чого один із тих, хто її утримував в катівні, пішов, а коли повернувся наказав її відпустити.

– Я не знаю, скільки часу минуло, тому що там кожна хвилина тягнулася довго. Він повернувся і дав команду: «Ніякого кутка, відвезти її й біля поліції висадити». Мене затягли в машину, привезли й викинули, навіть мішка з голови не зняли й скотч з рук не зрізали.

Повінь, загроза фільтрації, евакуація

Евакуюватися з Олешок вдалося після руйнації греблі Каховської ГЕС та через тиждень після того, як окупанти «на підвал» забрали неповнолітню дочку, розповідає жителька Лівобережжя.

– Було чотири доноси від сусідів похилого віку. За те, що ми не пішли в російську школу, хоча ми її [дочку] переховували й на дачі, і в підвалах, і у сусідів переховували, на вулицю ми її не випускали. Після того, як я потрапила під обстріл і в мене була контузія, моя сімʼя подумала, що я загинула. І в дитини через стрес сталися проблеми з серцем.

За словами жінки, виїхати легально змоги не було, адже для цього був потрібен російський паспорт. У сімʼї не було російських документів, і вони не оформлювали гуманітарну допомогу від окупантів, адже знали, що в такому разі їхні дані одразу підуть на паспортизацію.

З початком окупації на захоплених територіях проводиться примусова паспортизація
З початком окупації на захоплених територіях проводиться примусова паспортизація
Ми тікали, щоб нас не роз'єднали й не забрали

– Після затоплення ми намагалися вивезти дитину, але в нас нічого не виходило, бо випускали тільки з паспортами. І останній раз, коли ми спробували з сусідами виїхати, приїхали військові. Вони окремо забирали людей похилого віку й окремо дітей. А нас, решту сімʼї, забирали на фільтрацію. Куди на фільтрацію – ми так і не дізналися. Ми після цього втекли. Ми тікали, щоб нас не роз'єднали й не забрали.

Люди потім розказували, що забирали на фільтрацію в Залізний Порт, когось в Скадовськ, і вони були закриті там приблизно півтора-два місяці. Ходили чутки, що їх там тримали як живий щит, якщо раптом після затоплення (внаслідок руйнації Каховської ГЕС – ред.) почнеться контрнаступ.

Затоплені Олешки у червні 2023 року після руйнації греблі Каховської ГЕС
Затоплені Олешки у червні 2023 року після руйнації греблі Каховської ГЕС

Жителька Олешок пригадує, що перед катастрофою на Каховській ГЕС окупанти розстріляли звичайні та моторні човни, які були у місцевих. Найкращий водний транспорт службовці РФ забирали собі.

Окупанти вирили великий котлован і всіх скидали туди. І тварин, і людей – всі в тому котловані

– За дві хвилини накривало хвилею до четвертого поверху включно. Дуже багато людей загинуло. Наші хлопці, хто зміг заховати звичайний човен – випливали й рятували, кого могли. Також збивали плоти з дощок – і теж, кого могли, знаходили й пливли до суші. Щоб ви зрозуміли, це просто пливеш як по морю, ні берегів, нічого не видно. Десь за два дні ми познаходили й поховали близько 600-700 людей.

Є такий пустир (в Олешках) і там окупанти вирили великий котлован і всіх скидали туди. І тварин, і людей – всі в тому котловані. Також вони вивозили загиблих десь біля Радинського, там теж – велика братська могила. Вивозили всіх грейдером чи трактором. Ми знаємо, що там точно є дві братські могили.

На світанку 6 червня 2023 року стало відомо про часткове руйнування греблі Каховської ГЕС. Українська влада звинуватила у підриві греблі російські окупаційні сили, які захопили, замінували і контролювали гідроелектростанцію від 24 лютого 2022 року. Російська окупаційна адміністрація натомість стверджувала, що це ЗСУ вночі обстріляли і пошкодили греблю Каховської ГЕС. Численні експерти заявляли, що руйнування греблі відбулося, найімовірніше, через закладення великої кількості вибухівки на ГЕС, яку контролювали війська РФ.

Зараз, каже співрозмовниця, її рідні Олешки на 90% розбомблені, там немає, ні води, ні світла, ні газу. Її два будинки так само зруйновані. Після всього пережитого, жінка більше не складає далекоглядних планів на життя, адже поки триває війна, воно стоїть на паузі.

Повномасштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG