Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан оголосив 10 лютого, що Тирасполь відмовився від гранту Європейського Союзу в розмірі 60 мільйонів євро на продовження поставок газу після 10 лютого. Про це повідомляє молдовська служба Радіо Свобода.
«Росія не дозволяє їм прийняти європейську допомогу, побоюючись втратити контроль над регіоном», – заявив Речан, додавши, що Тирасполь відмовився підвищити тарифи в регіоні до ринкових, що було однією з головних умов отримання 60 мільйонів євро допомоги від ЄС.
Натомість уряд у Кишиневі схвалив альтернативне рішення. Угорська компанія (MET Gas and Energy Marketing AG) доставлятиме газ до західного кордону Республіки Молдова, а витрати покриватиме компанія з Дубаю (JNX General Trading L.L.C.).
Речан заявив, що «обидві компанії були перевірені», і що «не було виявлено жодних громадян Молдови» або інших «невідповідностей», що стоять за ними.
«Рішення, обране тираспольським режимом, означає, що жителі придністровського регіону продовжуватимуть жити в стані непередбачуваності і занепокоєння щодо постачання газу», – стверджує Речан, який не уточнив, скільки газу отримуватиме сепаратистський регіон.
Влада Кишинева раніше заявляла, що хоче забезпечити, щоб газ, який постачається на лівий берег Дністра за рахунок допомоги ЄС або іншим чином, надходив лише домогосподарствам і життєво важливим державним установам, але не підтримував важку промисловість або майнінг криптовалют у придністровському регіоні.
Читайте також: Каллас: Євросоюз перерахував Молдові 30 мільйонів євро для закупівлі газу
Вперше за час свого існування сепаратистський регіон залишився без російського газу 1 січня, коли російський «Газпром» припинив поставки після закінчення терміну дії угоди про транзит через Україну. Через місяць ЄС і уряд у Кишиневі спільно взяли на себе відповідальність за постачання газу на лівий берег Дністра, щоб уникнути гуманітарної кризи.
З 1 по 10 лютого ЄС заплатив 20 мільйонів євро за закупівлю газу, призначеного для сепаратистського регіону Молдови.
Угорська компанія доставлятиме газ до кордону з Молдовою відповідно до контракту, підписаного з «Молдовагаз», а Кишинів дозволить транзит газу через територію Республіки Молдова.
Тирасполь сплачуватиме авансом транзитні витрати за газ, що транспортується від кордону з Молдовою до регіону, відповідно до угоди між Молдовагаз і Тираспольтрансгаз.
Влада Молдови очікує від сепаратистів звільнення політв'язнів, вирішення питання середньої школи в Рабниці, збереження в сітці мовлення телеканалу «Moldova 1», а також демонтажу так званих контрольно-пропускних пунктів, встановлених у 2022 році.
Тирасполь не відразу прокоментував це рішення.
Придністров’я – сепаратистський регіон Молдови, який фактично не підконтрольний Кишиневу з 1992 року. Росія вже понад 20 років тримає в Придністров’ї близько 1700 військових.
Форум