Ратифікована українським парламентом угода між Україною та США про утворення спільного інвестиційного фонду – угода про надра – не пов’язана з переговорами про припинення вогню. Так принаймні стверджують в Держдепартаменті США. Його речниця Теммі Брюс назвала під час брифінгу ці процеси «окремими».
Але як тоді пояснити твердження представників української влади, що угода наближає мир?
Як голосували депутати?
Український парламент 338 голосами «за» ратифікував угоду між США та Україною про надра. Перед голосуванням перша віцепрем'єр-міністерка - міністерка економіки України Юлія Свириденко, підпис якої і стоїть на документі, зустрічалася з кількома парламентськими фракціями, щоб відповісти на запитання депутатів. А вже у залі парламенту наголосила, що цей документ – нова модель взаємодії зі стратегічним партнером. Власність і контроль за надрами разом з цим залишаються у народу України.
«Безпека має йти пліч-о-пліч з економікою. Саме так побудована і наша угода про економічне партнерство з Америкою. Щоб були всі можливості для безпекової співпраці. США зацікавлені у довгостроковій співпраці з Україною, готові відкрито і масштабно інвестувати в економіку України, наші надра, промисловість, інфраструктуру. В угоді немає згадок про борги, лише нові інвестиції. Угода забезпечує можливість отримання нової оборонної та іншої допомоги від адміністрації США і створює необхідний фундамент для довгострокових відносин», – зазначила Свириденко.
Угода забезпечує можливість отримання нової оборонної та іншої допомоги від адміністрації СШАЮлія Свириденко
Після її виступу слово взяли керівники депутатських фракцій і груп. Голова депутатської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія розповів про економічні переваги від такої співпраці, зокрема, освітні технології та можливість створення тисяч робочих місць.
Набагато емоційнішим під час виступу був Анатолій Бурміч, народний депутат із групи «Відновлення України». Він заявив, що це угода про НАТО – через американські технології та інвестиції.
«Звичайно, будуть і такі, я думаю, не тільки у цьому залі, а й поза, які будуть проти. Це ті, хто хоче, щоб була далі війна. Це ті, які заробляють гроші на війні. Це ті, хто набиває кишені на корупційних схемах. Це ті, хто вже бачив себе на цих родовищах, які хотів взяти безоплатно», – сказав Бурміч.
«Цей фонд потрібен нашим воїнам. Тому що він відкриває можливість продовження одержання американської військової допомоги», – навів аргумент, чому важливо голосувати «за», народний депутат від «Голосу» Володимир Цабаль.
А от народний депутат від «ЄС» Петро Порошенко з трибуни Ради розкритикував українську владу. Він заявив, що угода – тест на зрілість влади та її спроможність укладати стратегічні союзи відповідально, прозоро, з повагою до національного інтересу і до партнерів – відповідно влада цей тест не пройшла.
Перемови провели так, ніби обмінювали не ресурси на безпеку, а суверенітет – на ресурси. Влада це розуміє, тому президента в залі Верховної Ради сьогодні немаєПетро Порошенко
«Мова йде точно не про копалини. Йдеться про довіру – довіру Сполучених Штатів Америки. Держави, яка надає нам зброю, санкції та дипломатичний щит. Вже п’ять місяців, як цю довіру поставлено під загрозу. Недбало, по-дилетантськи, похапцем. Бо перемови провели так, ніби обмінювали не ресурси на безпеку, а суверенітет – на ресурси. Влада це розуміє, тому президента в залі Верховної Ради сьогодні немає. І тому не він подав цю угоду. На ратифікацію винесено документ не з високими державницькими візіями, а продукт пʼяти-шести знаменитих менеджерів, яких ніхто не знає. Та які так і не спромоглися навіть пояснити ні народу України, ні «Європейській солідарності», що ми взагалі підписали. Не буває стратегічного партнерства без стратегічної поваги. Не буває прозорості, якщо існують таємничі додатки. Додатки та таємниці від парламенту, від народу, що воює, та від суспільства, яке одинадцять років захищає суверенітет. Народ запитує: «Де в угоді слова про безпеку? Коли буде припинення війни? Коли буде мир? Чи хоча б перемир’я?» – заявив Порошенко.
Угода (не) наближає мир?
Депутат від «Слуги народу» і член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський розповів Радіо Свобода, що є два аспекти, від яких він бачить особливу користь при підписанні і ратифікації цієї угоди.
«Є згадка про те, що США будуть продовжувати військове співробітництво. І це може бути зараховано як внесок їхній у фонд. Це створює підґрунтя, щоб ми мали переконання, що США будуть нас підтримувати у воєнному плані.
Вона є основою для того, щоб між Україною і США продовжувалась співпраця у сфері безпеки УкраїниФедір Веніславський
І це те, що в угоді в кількох місцях є вказівка на те, що вона є основою для того, щоб між Україною і США продовжувалась співпраця у сфері, у тому числі, безпеки України. Зокрема, стаття 3 частина 4 говорить про те, що сторони підтверджують, що ця угода є вираженням широкого довгострокового співробітництва у сфері безпеки», – вважає Веніславський.
Радник уряду Юрій Сак в ефірі BBC Radio 4 заявив, що угода є частиною ширшого переговорного формату, який «ми сподіваємося, приведе до встановлення тривалого, стійкого й справедливого миру».
Депутатка від «ЄС» Іванна Климпуш-Цинцадзе вважає, що наблизити шлях до миру можливо лише примушуванням до миру Росії. Щодо ратифікованої угоди, то, зазначає народна обраниця, вона «має більше питань, ніж відповідей».
«Я не погоджуюся з усіма тими, хто розповідав, що ця угода – шлях до миру. Було багато таких пафосних виступів у Верховній Раді. Я вважаю, що шлях до миру – це примушення Росії до миру, а не угода про копалини зі США.
Я не погоджуюся з усіма тими, хто розповідав, що ця угода – шлях до миру. Я вважаю, що шлях до миру – це примушення Росії до мируІванна Климпуш-Цинцадзе
Але це шанс і можливість зацікавити чинну адміністрацію США до більш конструктивного діалогу з Україною, перебування на добрій стороні історії. І врешті-решт, сподіваємося, використання тиску на Російську Федерацію. Американська адміністрація вважає, що навіть ця угода є сигналом для Російської Федерації. Я думаю, що сигналом для Російської Федерації якраз є передача зброї для України. Є додаткові санкції, є вторинні санкції», – наголошує депутатка.
Український дипломат, міністр закордонних справ України у 2007-2009 роках Володимир Огризко, коментуючи в ефірі Радіо Свобода можливість наближення миру після ратифікації угоди про надра, зазначив, що слід розрізняти домовленість про припинення вогню і мирну угоду.
«Якщо ми говоримо про мирну угоду, то я не бачу жодних перспектив для її укладення. Немає підстав сподіватися, що якась висока політична особа з боку Росії і України поставлять підпис під угодою, яка фактично означитиме, що ми з агресором про щось домовилися. Тому моє бачення полягає у тому, що може бути справді угода, підписана на рівні військових про припинення вогню. І це все, що ми можемо сьогодні мати як якийсь результат. Але саме цей результат дасть можливість Трампу сказати, що активної фази війни немає, і він може через цей спільний фонд починати працювати з українськими надрами.
Це до певної міри справді буде гарантією того, що Росія туди не полізеВолодимир Огризко
Якщо це відбудеться – це до певної міри справді буде гарантією того, що Росія туди не полізе. До певної міри це може стати для Путіна стримуючим фактором, бо йому ж не захочеться потім мати справу з американською стороною, яка йому дуже швидко, я сподіваюсь, пояснить, що таке знищення американських інвестицій. Отже, це може бути певним елементом загальної системи гарантій, але далеко не повним і не головним», – підсумовує Огризко.
Реакції влади
Під час ратифікації угоди про надра в парламенті була присутня тимчасова повірена у справах США в Україні Джулі Девіс. Згодом посольство опублікувало її коментар.
«Щойно була свідком схвалення Верховною Радою американсько-українського інвестиційного фонду відбудови – історичної віхи у нашому партнерстві та чіткого сигналу сильної підтримки цієї важливої ініціативи. Пишаюся тим, що була частиною цього моменту. За такого рівня підтримки сподіваюсь на швидкий розгляд і ухвалення імплементаційного законодавства, аби якнайшвидше перейти до реалізації угоди», – зазначила Девіс.
А президент України Володимир Зеленський після ратифікації парламентом угоди провів телефонну розмову з американським колегою Дональдом Трампом.
«Президенти України та США також привітали ратифікацію Верховною Радою угоди про економічне партнерство між двома державами. Лідери погодилися з важливістю цієї історичної угоди, яка відкриває багато можливостей для України та США. Володимир Зеленський і Дональд Трамп обговорили подальші зусилля, необхідні для досягнення миру, і конкретні кроки, які можуть бути зроблені в цьому напрямі. Президент США поцікавився ситуацією на полі бою. Президент України коротко його поінформував. Володимир Зеленський наголосив, що Україна готова до негайного 30-денного припинення вогню та очікує на згоду Росії із цією пропозицією. Після цього Україна готова перейти до переговорів у будь-якому форматі. Погодившись на повне й безумовне припинення вогню, Росія повинна продемонструвати свою готовність закінчити війну. Президент Трамп підтвердив, що хоче завершення війни й готовий допомагати. Він також наголосив на тому, що підтримує припинення вогню», – повідомили деталі цієї розмови у Офісі українського президента.
Думки експертів
Почесний член «Атлантичної ради», посол США в Україні у 2006-2009 і 2019-2020 роках Вільям Тейлор під час 17-го щорічного Київського безпекового форуму наголосив, що Вашингтон і Київ демонструють новий рівень стратегічної співпраці, зокрема у сфері енергетики та оборони, а підписана між державами угода про надра стала важливим кроком у зміцненні цього партнерства.
Угода про корисні копалини між Україною та США узгоджується з тим, як американський президент Дональд Трамп бачить світ, вважає позаштатний старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики (СЕРА), заступник помічника державного секретаря США з політико-військових справ у 2016-2017 роках Вільям Монаган. Таку думку він висловив під час 17-го щорічного Київського безпекового форуму.
Український економіст та президент Київської школи економіки Тимофій Милованов, який наразі перебуває у США, опублікував допис, у якому стверджує, що майбутнє України залежить від можливості забезпечити економічне зростання.
«Вчора спілкувався з досить серйозною групою республіканців. Закрито. Все, що їх цікавить – це мінеральна угода. Не війна, не Путін, не Зеленський і наші стосунки з Трампом, а ця угода. Їх цікавить, чи там дійсно є мінерали і чи дійсно можна інвестувати, і як це зробити практично. Їм також подобається, що в угоді написано про зарахування майбутньої військової допомоги в цей фонд як внесок США. Сьогодні я також зустрічався з МВФ, приватно, з деякими людьми. Вони вірять, що майбутнє України залежить від можливості забезпечити економічне зростання. І ця угода зі США один з інструментів, ключових інструментів для цього», – написавМилованов.
Критика угоди
Попри ратифікацію угоди конституційною більшістю у стінах Верховної Ради і позитивні складові майбутньої економічної і політичної співпраці, народні депутати і експерти досі залишаються скептично налаштованими щодо додатків до цієї угоди, які публічно представлені не були.
Крім того, завдяки наполяганню опозиції в угоді з’явився важливий запобіжник – формулювання, що на момент ратифікації інших угод не існує. А також додано пункт, що угода поширюється на всю територію України в межах міжнародно визнаних кордонів, включно з тимчасово окупованими територіями.
Історія з ратифікованою парламентом і підписаною США та Україною угодою лише розпочинається, вважає дипломат, надзвичайний і повноважний посол України у США у 2015–2019 роках Валерій Чалий. У своїх соцмережах він закликав «отямитися» тих, хто називає її «перемогою та історичним проривом».
«Угода про привілеї іншої країни в користуванні національними природними ресурсами, та ще й укладена з порушеннями Конституції та закону України «Про міжнародні договори України», віднині – «перемога та історичний прорив!» Отямтеся!!! Дякуємо професіоналам, зокрема, найнятим за народні гроші американським правникам, які витягли те, що було можливо, й допомогли уникнути найгіршого. Але при чому тут бравурні промови та лікування?! Ми розуміємо, що це вимушений крок. Розуміємо, що Україна не в найкращій переговорній позиції. Поклавши руку на серце, визнайте, що це перший міжнародний договір, який Верховна Рада ратифікувала одностайно, не уявляючи, що реально за цією «рамковою» угодою стоїть. Бо документи, на які там кількадесят посилань або ніхто не бачив, або вони не існують, або їх тепер зроблять так, як захочуть», – вважає Валерій Чалий.
Народний депутат Роман Лозинський звертає увагу на незалученість парламенту в переговорний процес, тож ухвалення цього важливого рішення про ратифікацію угоди, за яке він також проголосував, називає інституційним провалом.
«Жодного залучення парламенту на етапі переговорів, жодних консультацій депутатів із МЗС, мінімум зустрічей із урядовцями лише перед самим голосуванням. Вишенька на торті – слова заступника голови монобільшості, що, мовляв, для того, аби фракції могли спілкуватися з віцепрем’єром, потрібно «залишити заявку» – це вже відверте знецінення парламентаризму та Конституції», – пише Лозинський.
Про що угода?
1 травня українська та американська сторони домовилися про створення фонду у формі обмеженого партнерства, з американською стороною, яку представляє Агентство з фінансування міжнародного розвитку, та українською – державною Агенцією з державно-приватного партнерства.
Кілька положень з документа:
- 50% роялті та прибутків від використання українських надр скеровуються до державного бюджету через механізм «Узгодженого з Україною доходу»;
- відсутність «права першої руки» для американських компаній на видобуток: але їм гарантується участь у перемовинах і аукціонах на рівних умовах, з можливістю вести переговори про закупівлю продукції на ринкових умовах, без отримання гірших фінансових пропозицій, ніж інші інвестори;
- пріоритет дії угоди над українським законодавством у разі суперечностей;
- пільгове оподаткування: держава зобов’язується звільнити партнерство від будь-яких зборів, податків або утримань;
- захист інвестора: Україна зобов’язується відшкодовувати збитки у разі затримок чи обмежень переказу валют.
Україна зберігає повний контроль над своїми природними ресурсами, враховуючи надра та інфраструктуру. Фінансування відбудови: зібрані кошти будуть інвестуватися виключно в проєкти відбудови України, без створення боргових зобов’язань для української сторони.
Форум