Доступність посилання

«Ми – Європа, не Росія!». У Словаччині наростає спротив проросійській політиці Фіцо


Демонстрант тримає плакат із зображенням прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо під час антиурядового протесту в Братиславі, Словаччина, 21 березня 2025 року
Демонстрант тримає плакат із зображенням прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо під час антиурядового протесту в Братиславі, Словаччина, 21 березня 2025 року
(Рубрика «Точка зору»)

Вже кілька місяців невпинно виходять словаки на площі й вулиці міст, щоб висловити свою незгоду з проросійською політикою прем’єра Роберта Фіцо і його уряду. Як повідомляють ЗМІ, на одній з таких акцій протесту у Братиславі зійшлось понад 40 тисяч демонстрантів. Головне гасло, яке лунало, чітко вказує на прозахідну політику Словаччини, якої прагнуть її громадяни: «Словаччина – це Європа».

Серед тих, хто виступив із гострою критикою підтримки лідера РФ Володимира Путіна урядом Роберта Фіцо, є, зокрема, депутат від опозиційного політичного руху «Словаччина» (hnutie Slovensko) Роман Мікулец. В опублікованому відео він, занурений у холодну воду, заявив: «Навіть за такого охолодження мені в жодному випадку не прийшло б у голову поїхати до Москви віддати честь якомусь масовому вбивці, який понад три роки веде війну в Україні».

Протистояння опозиції з політикою уряду Роберта Фіцо триває вже тривалий час. Перші великі хвилі демонстрацій під гаслом «Словаччина – це Європа» охопили країну відразу після зустрічі прем'єра з Володимиром Путіним в Кремлі у грудні минулого року.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо і керівник Росії Володимир Путін (праворуч). Москва, 22 грудня 2024 року
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо і керівник Росії Володимир Путін (праворуч). Москва, 22 грудня 2024 року

Своїм співгромадянам Роберт Фіцо намагався пояснити, що головною метою цієї зустрічі з російським президентом була потреба вирішити проблему транзиту російського газу через Україну. Але не тільки це, адже тоді ж Роберт Фіцо взяв участь у програмі Ольги Скабєєвої на державному телеканалі «Россия 1», де вперше голосно заявив, що готується завітати до Москви знову, а саме у травні 2025 року.

«Я вважатиму за честь приїхати до Москви для участі у святкуванні 80-річчя завершення Другої світової війни і насамперед перемоги над фашизмом. Я відчуваю, що це мій особистий обов'язок», – наголосив словацький прем’єр.

У березні 2022 року українські правоохоронці заочно повідомили про підозру в посяганні на територіальну цілісність України співробітникам російських державних медіа – ведучій каналу «Росія-1» Ользі Скабєєвій та директору державного агентства «Росія сьогодні» Дмитру Кисельову. На початку квітня 2025 року СБУ заочно повідомила Скабєєвій про підозри за новими статтями. СБУ зазначає, що телеведуча належить до медійного пулу Кремля, який «використовує її для масового поширення інформаційно-психологічних маніпуляцій в інтересах Москви».

Плакат із зображенням керівника РФ Володимира Путіна (ліворуч) і прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо (праворуч) на мітингу протесту в Братиславі, 23 грудня 2024 року
Плакат із зображенням керівника РФ Володимира Путіна (ліворуч) і прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо (праворуч) на мітингу протесту в Братиславі, 23 грудня 2024 року

Відтак велике свято відзначатиме Роберт Фіцо не в Братиславі, не в Празі чи Києві, а в Москві, ігноруючи при цьому заклик Європейського союзу утриматись від участі в заходах до 9 травня в Росії, включно з військовим парадом у Москві.

Не допустити приїзд Роберта Фіцо до Москви намагались країни Балтії – Литва, Латвія й Естонія, закривши його літаку свій повітряний простір. Польща переліт словацького урядового літака її повітряним простором не заперечила, водночас, як повідомляють ЗМІ, на візит прем'єр-міністра Словаччини до Москви «дивиться критично». Повітряну дорогу до Москви врешті відкрили Фіцо Угорщина і Румунія.

Транспортні проблеми ускладнили програму візиту, зокрема, політ Фіцо тривав 5 годин замість 2,5, як раніше. Проте пізно ввечері 8 травня словацький прем'єр таки дістався Москви.

Вдома, на батьківщині, відзначатимуть 80-ліття закінчення Другої світової війни президенти Емманюель Макрон, Анджей Дуда, Петр Павел, лише Роберт Фіцо – єдиний представник країни – члена ЄС відзначатиме «свято перемоги» з Путіним на Красній площі в Москві.

На запитання, чи може його зупинити російська агресія проти України, що триває вже понад три роки, Роберт Фіцо відповів: «Не будемо змішувати сучасну добу з тим, що сталось в період 1941-1945 рр. Я просто їду відзначати 80-ті роковини. Крапка».

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо після прибуття в аеропорт Москви, Росія, 8 травня 2025 року
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо після прибуття в аеропорт Москви, Росія, 8 травня 2025 року

Посольство України у Словаччині щодо цієї позиції Фіцо наголосило, що «серед російських військових на Красній площі будуть і ті, хто причетний до воєнних злочинів проти українців». Не зупинили словацького прем'єра і застереження українського президента Володимира Зеленського щодо можливої загрози протягом святкувань у Москві 9 травня. Тим часом на демонстраціях у всій країні все гучніше лунає заклик до Фіцо піти у відставку: «Досить Фіцо», «Російський агент», «Словаччина не Росія», «Ми Європа».

Антиурядовий протест під гаслом «Словаччина – це Європа, досить Росії», 24 січня 2025 року, Братислава, Словаччина
Антиурядовий протест під гаслом «Словаччина – це Європа, досить Росії», 24 січня 2025 року, Братислава, Словаччина

На тлі протестів проти проросійської політики Роберта Фіцо та його уряду, що тривають особливо активно останні місяці, владна коаліція на чолі з прем’єром може втратити в парламенті більшість.

До того ж значно посилила антиурядові настрої в суспільстві нова потужна хвиля демонстрацій, яку викликала нещодавніми гастролями в Братиславі російська вокалістка Анна Нетребко. «Не треба нам Нетребко!» скандували словаки, висловлюючи свій протест проти проросійської політики уряду Роберта Фіцо.

Тоді як в Нью Йорку, Мілані чи в Празі виступи російської співачки були скасовані, Національний театр у Братиславі надав їй свою сцену. Зала театру була заповнена, тоді як на вулицях столиці кілька сотень демонстрантів протестуючи гукали «Не треба нам Нетребко!». Акцію серед інших підтримала відома словацька актриса і кінорежисерка Зузана Фіалова, яка зачитала імена українських мистців, які загинули захищаючи батьківщину у війні з Росією.

Також у Фейсбуці організатори акції «Не треба нам Нетребко!» застерегли, що виступ російської співачки на сцені Національного театру «є символічним культурним проявом закордонної політики Словаччини, яка змінюється... Адже її виступ може бути зловжитий для створення позитивного образу Росії в словацькому суспільстві».

Теж відомий політик, депутат парламенту Словаччини, лідер політичного руху «Словаччина» Ігор Матовіч закликав всі опозиційні партії «разом 9 травня вирушити до Києва». Адже своїм візитом до Москви 9 травня, наголосив Матовіч, Фіцо внесе цей день до історії країни як «День московської зради...Він дослівно підтвердив, що 9 травня вирушає зрадити батьківщину. Від імені Словаччини він стане учасником акції масового убивці Володимира Путіна... Він їде, щоб завдати Словаччині величезної міжнародної ганьби».

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Колишня співробітниця Радіо Свобода, фрілансерка, дослідниця історії української еміграції і мистецтва у міжвоєнній Чехословаччині, авторка Енциклопедичного словника «Україна поза Україною». Пише на теми культури і політики

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG