Доступність посилання

Російське ГРУ займалося проєктом з вербування в’язнів «Шторм Z» – розслідування


Обкладинка тактичної методички, розробленої у Центрі підготовки штурмовиків
Обкладинка тактичної методички, розробленої у Центрі підготовки штурмовиків

Російська військова розвідка, відома як ГРУ, курувала штурмові роти із в’язнів «Шторм Z», включаючи їхнє фінансування і збір відомостей про загиблих бійців, повідомляє розслідувальний проєкт «Система» (проєкт розслідувань телеканалу «Настоящее время», що створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки, та російської служби Радіо Свобода).

У фільмі «Бійня примар. Як російські в’язні воюють в Україні» «Система» розповідає, що проєкт із вербування ув’язнених на війну в Україні розпочався влітку 2022 року – тоді ПВК «Вагнер» розпочала набір в’язнів до своїх лав. А вже у лютому 2023-го монополістом із залучення засуджених на фронт стало Міноборони Росії.

Частину оперативного керівництва проєктом «Шторм Z» здійснювали структури Південного військового округу: за підготовку бійців і ведення документації (у тому числі фінансової) відповідали дві військові частини 8-ї гвардійської загальновійськової армії, а також «Центр підготовки, застосування штурмових підрозділів і підрозділів посилення», який відповідав ще й за тактику.

Центр був створений всередині Об’єднаного угруповання військ. По суті, це «мозковий центр» так званої «СВО», який спочатку очолював генерал Сергій Суровікін, а зараз голова Генштабу РФ Валерій Герасимов.

Ще один орган управління «Шторм Z» розташований у Москві – це військова розвідка, ГРУ. У розпорядженні «Системи» є документи, які вказують на те, що контракти ув’язнених мають особливий гриф секретності і зберігаються у спеціальному архіві ГРУ. А відомості про загиблих в’язнів керівництво згаданої раніше 8-ї армії направляє секретною поштою до офісу розвідки – Головне управління Генштабу (сучасне позначення ГРУ).

Офіційно проєкт «Шторм Z» був запущений указом голови Генштабу РФ від 24 лютого 2023 року, йдеться у фільмі. Тоді ж, у лютому 2023-го, Міноборони РФ і ГРУ об’єднали розрізнені найманські формування в єдину структуру – «Добровольчий корпус». До нього увійшли ті загони, де бійці служили у статусі так званих «добровольців»: деякі підрозділи БАРС («Бойовий армійський резерв країни») і десяток загонів «ПВК «Редут».

Колишні ув’язнені зі «Шторм Z» воювали в Україні у тому ж статусі – підписували «добровольчі» контракти. Це накладало низку обмежень, наприклад, ув’язнені не могли розірвати контракт за власним бажанням, отримували нижчі зарплати і менше пільг.

У лютому 2023 року ГРУ закріпило за собою статус куратора практично всіх «добровольчих» підрозділів, і «Шторм Z», зважаючи на все, не став винятком, йдеться в розслідуванні.

Форум

XS
SM
MD
LG