Європейський союз, схоже, вже цього року посилить свій механізм призупинення безвізового режиму, що полегшить Брюсселю можливість скасування безвізу для громадян 61 країни, які наразі ним користуються – зокрема всіх країн Західних Балкан, а також Грузії, Молдови та України. Радіо Свобода пояснює, що це може означати.
Пропозицію розширити підстави для призупинення безвізового режиму Європейська комісія висунула ще у 2023 році, а Рада ЄС – яка представляє 27 країн-членів – уже рік тому затвердила позицію з цього питання. Втім, через вибори до Європейського парламенту в червні 2024 року та велику кількість законодавчих ініціатив парламент лише нещодавно отримав мандат на переговори.
Минулого тижня відбувся перший тристоронній діалог між трьома інституціями щодо запропонованого законодавства, метою якого є досягти угоди під час головування Польщі в Раді ЄС, яке триватиме до кінця червня 2025 року. Якщо все піде за планом, нове законодавство набуде чинності вже на початку осені.
Чому це відбувається зараз?
По суті, ЄС стає набагато жорсткішим у питанні візової лібералізації, що відображає ширшу зміну політики: по-перше, для боротьби з будь-якою формою незаконної міграції до ЄС і, по-друге, для потенційного використання візової політики як політичного інструменту тиску на треті країни.
Візова лібералізація – яка включає всі країни ЄС, окрім Ірландії, а також не членів ЄС: Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію та Швейцарію – давно є одним з головних «пряників» Брюсселя, особливо для країн-сусідів.
Вона дозволяє громадянам третіх країн відвідувати ЄС до 90 днів у будь-який 180-денний період без візи. Косово включили до списку на початку 2024 року, а Грузію та Україну – ще у 2017 році. У цих державах це стало великим досягненням.
Тож сама загроза відкликання такого привілею вже є вагомим «батогом».
Чинний механізм призупинення безвізу, який діє з 2018 року, можна задіяти у випадках явного зловживання – наприклад, різкого збільшення кількості громадян третіх країн, які перевищують 90-денний термін перебування, або використовують безвіз з метою подання клопотання про надання притулку в ЄС.
Дотепер ЄС скористався механізмом лише один раз: спочатку тимчасово, а потім – постійно, для держави Вануату в Південній частині Тихого океану.
Що зміниться? Загалом очікується чотири основні напрямки змін, які мають зробити механізм призупинення безвізу більш ефективним інструментом стримування.
Безвізовий режим можуть призупинити, якщо країна, що має безвіз, веде візову політику, неузгоджену з політикою ЄС. Наприклад, у 2022 році Сербія дозволила безвізовий в’їзд громадянам таких країн, як Бурунді, Індія та Куба. ЄС вважав, що багато хто з них використовував Сербію як «чорний хід» до ЄС. Після тиску з боку Єврокомісії Белград відмовився від деяких із цих угод. Згідно з новим законом – за такі дії буде легше карати.
Гібридні загрози
Ще один пункт – так звані гібридні загрози. Хоча це поки доволі теоретичне положення, воно ґрунтується на попередній ситуації з Росією та Білоруссю, яких ЄС звинуватив у спрямованому перевезенні мігрантів з Африки та Азії до кордонів ЄС – зокрема, до Польщі та Литви.
Візові угоди з Москвою та Мінськом вже давно призупинили через вторгнення Росії в Україну та репресії режиму Лукашенка. Але якщо інша безвізова країна спробує вчинити щось подібне, новий механізм дозволить реагувати на це оперативно.
По-третє, якщо країна запровадить схему, за якою іноземці можуть купити громадянство без справжнього зв’язку з цією країною, то безвіз з ЄС може бути призупинений.
Проте четверта нова підстава для призупинення, мабуть, є найцікавішою, оскільки вона стосується політичних відносин ЄС з третіми країнами.
У проєкті зазначено, що механізм призупинення може бути задіяний у випадках «серйозних порушень прав людини та зловживань» або «серйозних порушень міжнародного права та стандартів, враховуючи право в галузі прав людини та невиконання рішень і постанов міжнародних судів».
«Критерій демократії»
За словами чиновників ЄС, так званий «критерій демократії» завжди був частиною політики візової лібералізації – хоча й не був чітко визначений.
У випадках, пов’язаних із зовнішньою політикою, запуск механізму буде виключною прерогативою Єврокомісії, після консультацій з країнами-членами. Але остаточне рішення ухвалюється все одно країнами-членами, кваліфікованою більшістю голосів.
Як кажуть самі представники ЄС, це «ядерний варіант», коли всі інші вичерпані, оскільки загалом Брюссель неохоче карає все населення країни замість її уряду.
Тому раніше цього року ЄС обрав м’якший підхід – призупинив безвіз лише для власників дипломатичних паспортів Грузії, на тлі згортання демократії в цій країні. Втім, можливість застосування механізму до всього населення залишається, і з новими змінами ЄС явно посилює свій інструментарій.
Форум