Доступність посилання

Війна РФ проти України. У команді Трампа розкол?


Президент США Дональд Трамп розмовляє зі своїм спецпосланцем Стівом Віткоффом
Президент США Дональд Трамп розмовляє зі своїм спецпосланцем Стівом Віткоффом

Президент США Дональд Трамп назвав українського президента Володимира Зеленського та 46-го президента США Джо Байдена некомпетентними через те, що вони дозволили російському керманичу Володимиру Путіну розпочати війну. Що саме він сказав? І чи справді у команді Трампа розкол щодо війни РФ проти України? Пояснює телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки».

«Помилка полягала в тому, що допустили початок війни. Якби Байден був компетентним, і якби Зеленський був компетентним – а я не впевнений, що він таким є, у нас була важка зустріч із цим хлопцем, він просив і просив усе більше – цієї війни взагалі не мало бути. Я був президентом чотири роки, і Путін навіть не порушував це питання», – сказав президент США Дональд Трамп.

Трамп вважає, що попередній президент США Джо Байден мав знизити ціни на нафту, і тоді Росія не змогла б дозволити собі повномасштабне вторгнення.

Дональд Трамп також дав зрозуміти, що не збирається запроваджувати додаткові санкції проти Росії через удар по Сумах, внаслідок якого загинули 35 людей.

Американський президент заявив, що «з’являться хороші пропозиції» щодо припинення війни РФ проти України.

Президент США Дональд Трамп та держсекретар Марко Рубіо у Білому домі у Вашингтоні, 10 квітня 2025 року
Президент США Дональд Трамп та держсекретар Марко Рубіо у Білому домі у Вашингтоні, 10 квітня 2025 року

На цьому тлі американська газета Wall Street Journal пише, що через питання відносин з Росією в команді Трампа – розкол. За даними видання, держсекретар США Марко Рубіо та спецпредставник Кіт Келлог закликають американського президента бути скептичнішим до Москви. Вони переконані, що Росія не виявила інтересу до реального припинення війни в Україні.

Президент України Володимир Зеленський і спецпредставник США з питань України і Росії Кіт Келлог (праворуч). Київ, 20 лютого 2025 року
Президент України Володимир Зеленський і спецпредставник США з питань України і Росії Кіт Келлог (праворуч). Київ, 20 лютого 2025 року

А спецпосланець Стів Віткофф, який літав на переговори з Путіним, упевнений, що Росія готова до миру. І, за даними Wall Street Journal, Трамп поділяє його думку.

В інтерв’ю американським ЗМІ Стів Віткофф заявив, що угода з Росією близька і враховуватиме питання про п’ять українських територій, ймовірно, маючи на увазі окуповані Росією частини Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, а також Крим.

Президент України Володимир Зеленський прокоментував заяву спецпосланця президента США Стіва Віткоффа щодо мирної угоди, яка стосується п’яти територій. «Щодо території. Україна – суверенна держава, і всі території належать унітарній державі Україна. Тому, знов-таки, про території нашої держави може говорити тільки народ України. І ви знаєте, що для нас – це червоні лінії – визнавати будь-які території тимчасово окуповані як не українські, а російські. Тому, знов-таки, відповідні представники обговорюють питання поза своєю компетентністю».

А міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров в інтерв’ю газеті «Комерсант» сказав, що Росія та США ще не домовилися про ключові параметри угоди щодо врегулювання війни в Україні. Також, незважаючи на численні свідчення, що російська армія атакувала цивільні об’єкти міста Суми, через що загинули десятки мирних українців, Лавров продовжив стверджувати, що удар був завданий по об’єкту, де була «сходка українських воєначальників з військовослужбовцями НАТО». Російський міністр також заявив, що у новій американській адміністрації з’явилися «розумні люди».

Розкол у команді Трампа через питання відносин із Росією і до чого він може призвести – прокоментувала в етері телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», політологиня-американістка Олександра Філіппенко.

Вона підтвердила, що держсекретар США Марко Рубіо є найпослідовнішим із тих, хто підтримує Україну.

«Неодноразово, будучи ще сенатором США від штату Флорида, Марко Рубіо називав Володимира Путіна воєнним злочинцем, вбивцею, гангстером тощо. І в цілому він здавався фігурою несподіваною в адміністрації Дональда Трампа, тому що Марко Рубіо – це представник так званих неконсерваторів, тобто не радикально правої частини Республіканської партії, – пояснює вона. – Тому він спочатку здавався дещо чужорідним об’єктом в адміністрації Трампа, і зараз це все більше і більше проявляється – і в його реакції на удар російською балістикою по Сумах, і в тому, як він говорить про необхідність підтримувати, зокрема, Україну або принаймні бути скептичнішим Дональду Трампу».

Олександра Філіппенко пояснила, чому, якщо вірити Wall Street Journal, Трамп більше схильний довіряти Стіву Віткоффу в питаннях відносин з Росією. Вона посилається на політолога Аббаса Галлямова, який, спираючись на дані власних джерел, пише, що під час останнього візиту до Москви Віткофф домовився з російською владою про входження американських компаній до проєкту «Роснафти» «Схід Ойл».

Суть угоди, за словами Галлямова, полягає в тому, що кілька американських компаній поставлять якусь кількість обладнання, а «Роснафта», що володіє «Схід Ойл», буде розраховуватися з ними своєю нафтою. Вказана нафта вважатиметься американською, відповідно, не підпаде під якісь санкції. Курс обміну обладнання на нафту буде встановлений такий, яким його побажають встановити американці, пише політолог.

Самі конгресмени не можуть вплинути в тій мірі на Дональда Трампа, в якій мірі можуть вплинути самі американці
Олександра Філіппенко

«Якщо тут є дійсно фінансова угода, яка, як вважатиме Дональд Трамп, дуже вигідна США для того, щоб знижувати американський держборг, тоді, звичайно ж, можна говорити про те, що фінансова сторона справи переважуватиме, і Трамп буде швидше на боці Стіва Віткоффа», – вважає Олександра Філіппенко.

Американістка вважає, що на думку Трампа щодо підтримки України можуть вплинути не так сенатори, як американські виборці.

«Зараз, за різними опитуваннями, половина американців вважають, що потрібно продовжувати підтримувати Україну, і за деякими опитуваннями, аж до повернення всіх територій Україні. Відповідно, самі конгресмени не можуть вплинути в тій мірі на Дональда Трампа, в якій мірі можуть вплинути самі американці, – пояснює вона. – Зараз у Республіканській партії є побоювання щодо того, що Дональд Трамп не підтримає того чи іншого кандидата-республіканця на наступних виборах, якщо вони суперечитимуть йому».

Також про розкол в адміністрації Трампа раніше в ефірі телеканалу «Настоящее время» говорив український політолог Олег Саакян.

«Якщо говорити про переговорників, то Віткофф і Келлог – з одного боку, з другого боку, того, що ближчий до Трампа – Венс і Ко і Рубіо та інша частина команди, – пояснює він. – Взагалі якщо говорити про команду Трампа, оскільки там дуже різношерста публіка, у контексті російсько-української війни їх поєднує лише одне – це питання припинення вогню. Будь-які інші теми їх роз’єднують, і з точки зору політики щодо України, і політики щодо Росії. Вже не кажучи про цінності та певні інтереси, які також пов'язані з темою Росії чи України».


ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG