Доступність посилання

«Російське командування сатаніє». РФ прагне прорвати оборону, щоб блокувати Запоріжжя


Підбита техніка на колишніх російських позиціях неподалік Роботиного
Підбита техніка на колишніх російських позиціях неподалік Роботиного

«Російські військові уповільнилися на лінії оборони, яку українські сили будували півтора року тому»

«Хочуть проводити штурмові дії на інші укріплення, поступово захоплюючи траншею за траншею»

«Вони вже протягом двох років не можуть захопити декілька населених пунктів вздовж лінії бойового зіткнення».

Українська влада думає, що у квітні чи травні російські війська можуть активізувати наступ поблизу Запоріжжя. Про це заявив в інтерв'ю агентству Reuters заступник голови Офісу президента України Павло Паліса. Головний удар, за його словами, імовірно, буде спрямований на Покровськ Донецької області.

Посадовець зазначив, що для оборони цих напрямків потрібне значне підсилення, зокрема, артилерією та боєприпасами. Він також наголосив, що українська армія вже зміцнює оборону.

  • Які підстави вважати, що Росія готує великий наступ поблизу Запоріжжя?
  • Наскільки здатні стримувати загарбників українські лінії оборони?
  • Чому на тлі переговорів зі США про мир Росія не припиняє нарощувати активність на фронті?

Про це розповідає проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Російська армія перекидає резерви на Запорізький напрямок. Найбільш напружена ситуація спостерігається поблизу сіл Степове, Малі Щербаки та Лобкове Запорізької області, повідомив речник Сил оборони Півдня Владислав Волошин.

За його словами, російські військові уповільнилися на лінії оборони, яку українські сили будували півтора року тому. Також окупанти намагаються перейти на правий берег річки Янчекрак, щоб звідти розвинути свій наступ на село Кам'янське. Проте зазнають невдач.

Російський загарбник під Запоріжжям. Кадр з відео, поширеного російським державним агенством ТАСС
Російський загарбник під Запоріжжям. Кадр з відео, поширеного російським державним агенством ТАСС

«Накопичують особовий склад»

Речник Сил оборони півдня зазначив, що українські військові на Гуляйпільському та Оріхівському напрямках щодня знищують понад 100 військових російської армії та близько 30 одиниць. Через втрати окупанти змушені перекидати резерви на Запорізький напрямок.

У коментарі «Новинам Приазов’я» Владислав Волошин розповів, що у цьому регіоні російські військові накопичують особовий склад, озброєння і техніку для проведення штурмових дій малими групами. За його словами, ця тактика «приносить військовим РФ певний успіх» на багатьох напрямках.

Владислав Волошин
Владислав Волошин
Проводити штурмові дії на укріплення, поступово захоплюючи траншею за траншею. Для цього не потрібно зосередження великої кількості сил і засобів
Волошин

«Як кажуть, бити в одному місці, проходити тими штурмовими групами і далі вже вирівнювати цю лінію бойового зіткнення на флангах, проводити штурмові дії на інші укріплення, поступово захоплюючи траншею за траншею. Для цього не потрібно зосередження великої кількості сил і засобів», – каже він.

Військові РФ концентрують певний набір сил та засобів і намагаються просуватися на Запорізькому напрямку, пояснює речник.

«Треба мати декілька десятків підготовлених штурмових груп, декілька одиниць бойової броньованої техніки, а також зосереджувати на ці місця прориву вогонь артилерії, удари авіації і прикривати саме цей коридор для прориву засобами радіоелектронної боротьби, а також БПЛА», – зазначив Волошин.

«Прорив неможливий»

Прорвати лінію оборони, побудовану українськими силами півтора року тому, окупанти наразі не здатні, каже речник Сил оборони Півдня.

Знищена військова техніка неподалік с. Роботине Запорізької області
Знищена військова техніка неподалік с. Роботине Запорізької області

Волошин наголошує, довгий час армія РФ не може досягнути своїх цілей на цьому напрямку попри те, що окупанти знищують українські укріплення авіаударами, артилерією та БПЛА.

Протягом двох років не можуть захопити декілька населених пунктів на лінії фронту
Владислав Волошин

«Вони вже протягом двох років не можуть захопити декілька населених пунктів, які знаходяться вздовж лінії бойового зіткнення. Російське командування буквально сатаніє. Тому що за даними нашої розвідки, це командування жене на ці штурми все більше нових сил і засобів.

Крім того, за даними нашої розвідки, російське командування формує батальйон з хворих на гепатит та солдатів з іншими невиліковними хворобами на кшталт СНІДУ. Це будуть штурмові підрозділи. І командування розуміє, що це буде утилізація цих підрозділів в буквальному розумінні цього слова», – зазначив він.

Запорізька область залишається у фокусі геополітичних інтересів Росії, тож атаки на цьому напрямку не припинятимуться, додав Волошин.

Він підкреслює, що російська армія на півдні намагається захопити якнайбільше території Запорізької області.

Село Роботине Запорізької області, грудень 2023 року
Село Роботине Запорізької області, грудень 2023 року
Блокувати Запоріжжя від України на сході – це одне з завдань російського угруповання військ

«Армія РФ прагне вийти на адміністративні кордони з Дніпропетровською областю, а також намагається блокувати зі сходу, перерізати логістичні шляхи, які йдуть із Запоріжжя на схід. Вони будуть намагатися погіршити становище українських сил і засобів, які знаходяться і на сході, щоб блокувати Запоріжжя від України на сході – це одне з завдань того російського угруповання, яке знаходиться на ТОТ Запорізької області. Це угрупування рухається на північ, а також намагається охопити зі сходу обласний центр Запоріжжя. Сил і засобів для цього в російської армії, я думаю, замало», – вважає Волошин.

«Стратегія РФ – істерія, паніка, хаос»

Речник Української добровольчої армії «Південь» Сергій Братчук розповів «Новинам Приазов’я», що бойові дії на Запорізькому напрямку активізувалися протягом останніх кількох тижнів.

Наслідки російської атаки на Запоріжжя. 28 лютого, 2025 року
Наслідки російської атаки на Запоріжжя. 28 лютого, 2025 року
Це терор, від якого потерпає, преш за все, цивільне населення
Сергій Братчук

«Зараз ворог пробує нарощувати вогневу активність, вона збільшилася протягом цих кількох крайніх днів. На сьогодні і Гуляйпільський, і Оріхівській напрямки є доволі активними. Особливо Гуляйпільський напрямок, де ворог, як і на Оріхівському, і по обласному центру використовує дуже активно авіаційне озброєння.

Звичайно, мова йде також про використання різних дронів. Це терор, від якого потерпає, преш за все, цивільне населення, це така стратегія ворога. РФ намагатися створити серед цивільних людей істерію, паніку, хаос для відповідної реакції на те, що відбувається», – вважає він.

Уламки «шахеда» збитого бійцями 38-го зенітно-ракетного полку, Херсонщина
Уламки «шахеда» збитого бійцями 38-го зенітно-ракетного полку, Херсонщина

Дефіциту особового складу російська армія наразі не має попри великі втрати, зазначив Братчук. Він припускає, що найближчими днями не варто очікувати на зменшення активності окупаційних військ на Запорізькому напрямку.

«Є оперативно-тактичні резерви ворога, можливо, якраз до активізації бойових дій, готувалися. Прихована мобілізація в Росії продовжується. Вона має різні форми, різні формати», – зауважив Братчук.

Поки триває переговорний процес за участі Сполучених Штатів Америки, Росія буде намагатися захопити якомога більше українських територій, додав він.

Покровський напрямок, Донецька область, жовтень 2024 року
Покровський напрямок, Донецька область, жовтень 2024 року
Активність буде спостерігатися, окупанти нарощують вогневий вплив
Сергій Братчук

«Дійсно це пов'язано в тому числі із комунікацією між Росією та Сполученими Штатами і тим, що сьогодні означає можливе припинення вогню. Саме припинення вогню, а не перемир'я й інші форми зупинки цієї війни. Так що, звичайно, це впливає суттєвим чином. Ця активність буде спостерігатися, окупанти навіть вогневий вплив намагаються нарощувати, щоб тиснути на Сили оборони для подальшого просування», – сказав Братчук.

«Трамп не буде тиснути на РФ»

Останніми тижнями відбулося кілька зустрічей, телефонних дзвінків між Україною і США, також окремо між Росією і США щодо припинення вогню у війні.

Зокрема минулого тижня відбулися переговори між спеціальним посланцем президента США Стівом Віткоффом і російським президентом Володимиром Путіним.

Американський політик назвав їх «переконливими» і зазначив, що мирна угода включатиме врегулювання питання п’яти територій. Він не пояснив, що має на увазі.

Президент Росії Володимир Путін тисне руку представникові президента США Дональда Трампа Стіву Віткоффу під час зустрічі в Санкт-Петербурзі, 11 квітня 2025 року
Президент Росії Володимир Путін тисне руку представникові президента США Дональда Трампа Стіву Віткоффу під час зустрічі в Санкт-Петербурзі, 11 квітня 2025 року

Росія наполягає на визнанні свого контролю над окупованим Кримом, а також Донеччиною, Луганщиною, Запорізькою і Херсонською областями, включно з тими територіями, які російська війська не контролюють. Українська влада неодноразово наголошувала, що ніколи не визнає окуповані території російськими.

Чому на тлі переговорів Росія не припиняє нарощувати активність на фронті і продовжує вимагати визнання українських територій своїми?

Колишній міністр закордонних справ України, керівник Центру досліджень Росії Володимир Огризко вважає, що наразі немає ознак того, що президент США Дональд Трамп має намір тиснути на Росію.

Володимир Огризко
Володимир Огризко

«У нього, скоріш за все, в голові зовсім інша концепція. Концепція того, що йому треба Росія як союзник боротьби з Китаєм. Він просто не розуміє, що таке Росія. Він не розуміє сутності Росії, не розуміє, що для росіян Америка це найлютіший ворог. Ситуація в цьому контексті для нас може бути справді негативною, тому що Трамп буде шукати способи так чи інакше, але виправдовувати Путіна», – вважає він.

  • Президент України Володимир Зеленський прокоментував заяву спецпосланця президента США Стіва Віткоффа щодо мирної угоди, яка стосується п’яти територій. Він наголосив, що «Україна – суверенна держава, і всі території належать унітарній державі Україна. Тому знов таки про території нашої держави може говорити тільки народ України».
Російські зарабники у Запорізькій області України. 17 серпня 2023 року (Фото ТАСС)
Російські зарабники у Запорізькій області України. 17 серпня 2023 року (Фото ТАСС)

«Дипломатія не працює»

Врегулювати російсько-українську війну у дипломатичний спосіб неможливо, каже Огризко.

«Путіну ніяка дипломатія насправді не потрібні. Йому потрібно отримати, вибачте за це недипломатичне слово, по зубах. От лише тоді можуть відбутися якісь певні зміни в позиції.

Допоки на Заході ми чуємо, Путін повинен припинити війну, нарешті треба змусити Путіна, щоб він перестав стріляти і так далі, це йому як, ну знаєте, мед на рани. Тому що це означає, що ніхто нічого практично робити не буде», – зазначив він.

Президент США Дональд Трамп, президента Росії Володимира Путіна на саміту «Групи двадцяти», 30 листопада 2018 року
Президент США Дональд Трамп, президента Росії Володимира Путіна на саміту «Групи двадцяти», 30 листопада 2018 року
Найкраща дипломатія сьогодні – це український солдат, який б'є російського загарбника
Володимир Огризко

Поки будуть заклики, але не буде жорстких дій, до тих пір ситуація буде залишатися абсолютно незмінною, каже дипломат.

«Тоді жодні дипломатії не буде. Найкраща дипломатія сьогодні, це я вам кажу як професійний дипломат, це український солдат, який б'є російського загарбника. Оце найкраща дипломатія станом на зараз», – наголосив він.

На думку Огризка, головна мета Путіна не обмежується окупацією п’яти українських регіонів, тому Росія на цьому зупинятися не буде.

«Не лише чотири області і Крим, його мета – знищення української держави як такої. Це ключова тема. І те, що зараз відбувається за лаштунками цих переговорів – розмови про можливі контингенти іноземних військ на території України, для нього це справді катастрофа. Тому що раз і назавжди тема про ліквідацію України закривається», – переконаний він.

Україні треба активніше звертати увагу і спонукати до дій західних партнерів щодо унеможливлення зростання мілітаризації Росії, наголошує Огризко. Інакше, через кілька років країни НАТО дійсно воюватимуть з РФ, додав він.

Текст до публікації підготувала Наталка Кошелєва


Повномасштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

  • Зображення 16x9

    Олена Бадюк

    Із червня 2019 року була редактором вечірнього шоу на Радіо Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода). Із осені 2021 року працюю в команді проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Форум

XS
SM
MD
LG