В Європейському союзі назвали президентські вибори в Білорусі, що відбуваються 26 січня, нелегітимними і пригрозили новими санкціями.
«Сьогоднішні фіктивні вибори в Білорусі не були ані вільними, ані чесними. Народ Білорусі заслуговує на реальне право голосу щодо того, хто керує їхньою країною. Безжальні й безпрецедентні репресії щодо прав людини, обмеження участі в політичному житті й доступу до незалежних ЗМІ в Білорусі позбавили виборчий процес будь-якої легітимності», – йдеться у спільній заяві верховної представниці ЄС із закордонних справ Каї Каллас і єврокомісарки з питань розширення Марти Кос.
Вони закликали білоруський уряд звільнити політичних в’язнів, оцінюючи їх кількість у понад тисячу, в тому числі співробітника представництва ЄС у столиці Білорусі Мінську.
Каллас і Кос наголосили, що рішення влади Білорусі запросити спостерігачів від Організації з безпеки і співпраці в Європі лише за 10 днів до виборів завадило групі спостерігати за всім виборчим процесом.
«Це ще один доказ повної відсутності довіри до цих виборів», – йдеться в заяві.
«З цих причин, а також через участь білоруського режиму в агресивній війні Росії проти України та її гібридних атаках на її сусідів, ЄС продовжуватиме вводити обмежувальні заходи проти режиму, одночасно фінансово підтримуючи громадянське суспільство, білоруські демократичні сили в еміграції і білоруську культуру», – зазначили в ЄС.
Каллас і Кос не уточнили, чого стосуватимуться нові санкції і не вказали часові рамки їх запровадження.
У Білорусі 26 січня проходить основний день виборів президента. До цього від 21 січня відбувалося дострокове голосування. Як повідомила Білоруська служба Радіо Свобода, загалом було утворено 5325 дільниць для голосування. Їх відкрили о 8:00 за місцевим часом і заинять о 20:00 (19:00 за київським часом).
Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі з 1994 року і є близьким соратником президента Росії Володимира Путіна, на початку минулого року заявив про намір знову балотуватися на президентських виборах.
Низка західних країн й інституцій вже зробили заяви про те, що не мають наміру визнавати їхні результати. У МЗС України 23 січня наголосили, що результати голосування в Білорусі – відомі наперед. Речник міністерства Георгій Тихий заявив, що голосування «хотілося б назвати президентськими виборами, якби на це були підстави».
На засіданні 22 січня Європарламент ухвалив резолюцію щодо репресій і нелегітимних виборів у Білорусі.
Вибори в Білорусі проходять в умовах політичної кризи, масштабних репресій і, на думку міжнародних організацій, є невільними і недемократичними.
У Білорусі не залишилося офіційно зареєстрованих опозиційних партій чи незалежних громадських організацій. З 2001 року міжнародна спільнота і незалежні спостерігачі не визнають результати виборів у Білорусі.
Форум