Доступність посилання

ТОП новини

У Білорусі режим Лукашенка карає критиків, забираючи у них дітей


Ілюстраційне фото. Біля однієї із шкіл Мінська. Білорусь
Ілюстраційне фото. Біля однієї із шкіл Мінська. Білорусь
Білоруська служба Радіо Свобода

Фарангіз Наджібулла

У Білорусі з 21 січня розпочалосядострокове голосування на виборах президента. Центральна виборча комісія країни вже оголосила про рекордну явку у 7,81%, пише Білоруська служба Радіо Свобода. Ці вибори за оцінокою на міжнародних організацій, є невільними і недемократичними. І проходять вони в умовах політичної кризи та масштабних репресій.

Так, зокорема, рорстокий режим у Олександра Лукашенка у Білорусі дедалі частіше, як у сталінські часи в СРСР, відбирає дітей у опозиційних активістів. Правозахисники стверджують, що ці методи використовують для залякування.

Як і чому це відбувається? Інформацію про це зібрало Радіо Свобода.

Василя та його сім’ю нещодавно внесли до офіційного списку сімей у «соціально небезпечному становищі». Цей статус може призвести до позбавлення його та його дружини батьківських прав, а їхніх дітей можуть відправити у державні сиротинці.

Василь – один із білоруських активістів, ім'я якого змінили з міркувань безпеки, – каже, що він потрапив до цього списку після того, як торік його визнали винним у «поширенні екстремістських матеріалів».

Очільник Білорусі Олександр Лукашенко
Очільник Білорусі Олександр Лукашенко

Лайкнув чи поширив пост і потрапив у список

Обвинувачення у «поширенні екстремістських матеріалів», яке є цивільним правопорушенням за законом, часто висувають у Білорусі проти тих, хто ділиться або лайкає публікації в соціальних мережах, де критикують режим Лукашенка.

Список «екстремістських матеріалів», який регулярно оновлюється Міністерством внутрішніх справ Білорусі, включає безліч вебсайтів незалежних ЗМІ, заборонених у Білорусі. Проста підписка на такі медіа, коментування або поширення їхніх матеріалів може стати підставою для звинувачення в екстремізмі.

Соціальний працівник повідомив Василю, що спеціальна комісія місцевої влади витрачає всього 15 хвилин на обговорення кожної сім’ї, щоб вирішити, чи вносити її до списку сімей у «соціально небезпечному становищі».

Василь зазначив, що у нього є «відмінні» характеристики від школи його дітей та численних місцевих органів влади, які оцінювали ситуацію в його сім’ї.

Проте ці хороші характеристики не вплинули на рішення комісії, яке, на думку Василя, було політично мотивованим, щоб покарати його за антиурядові погляди.

Архівне фото. Поліція застосовує водомет проти демонстрантів під час мітингу в Мінську, 4 жовтня 2020 року
Архівне фото. Поліція застосовує водомет проти демонстрантів під час мітингу в Мінську, 4 жовтня 2020 року

Залякують перед виборами?

Раніше режим Лукашенка правозахисні організації критикували за те, що влада забирала дітей у політичних в'язнів або лише погрожувала це зробити, додаючи сім'ї до списку так званих «сімей, що перебувають у небезпеці».

Уряд наполягає, що в Білорусі немає політичних в’язнів. Однак правозахисні організації стверджують, що таких у країні до 1300 осіб, багато з яких утримуються без доступу до медичної допомоги та зв'язку з родичами.

Зараз влада розширює практику, яку раніше застосовували до політичних в’язнів, на батьків, звинувачених у поширенні екстремістських матеріалів, стверджують Василь та кілька інших білоруських батьків, які спілкувалися з Радіо Свобода на умовах анонімності.

Батьки вважають, що ці заходи спрямовані на те, щоб змусити мовчати всіх критиків уряду напередодні президентських виборів 26 січня, на яких Лукашенко, як очікується, здобуде сьомий термін.

Олександр Лукашенко перебуває при владі в Білорусі понад 30 років. Фото за жовтень 2024 року
Олександр Лукашенко перебуває при владі в Білорусі понад 30 років. Фото за жовтень 2024 року

Вибори широко засудили у світі як фальсифіковані та розглядають лише як інструмент для зміцнення влади Лукашенка. 17 січня тодішній державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що «репресивне середовище» в Білорусі унеможливлює проведення легітимних демократичних виборів.

Життя під постійною загрозою


Після внесення до списку батьки, які спілкувалися з Радіо Свобода, стикаються з постійною загрозою втрати опіки над своїми дітьми.

Сім’ї, що потрапили до чорного списку, перебувають під суворим контролем. Батьки повідомляють, що місцеві чиновники та лікарі без попередження відвідують їхні домівки до шести разів на тиждень, посилаючись на перевірку добробуту дітей.

Ця ситуація важко позначається на сім'ях, зазначив Василь, але його більше хвилюють наслідки для дітей, які вже піддаються постійній державній пропаганді у школах.

«Статус «неблагополучної сім’ї» негативно впливає на дітей і може налаштувати їх проти батьків», – каже Василь. «Діти думають: «У мене проблеми через батька чи матір, тому краще відсторонитися від них і не наслідувати їхній приклад у нічому»

Василю дали три місяці, щоб, як він каже, «стати на шлях виправлення», або втратити своїх дітей. Натомість він вирішив покинути Білорусь.

Невідомо, скільки батьків постраждали від кампанії влади із використання позбавлення батьківських прав як засобу тиску на критиків.

За словами Світлани Ілюшиної, судді Брестської області, білоруські суди у 2023 році позбавили батьківських прав 1225 чоловіків, 595 жінок і 467 подружніх пар.

Неясно, скільки з цих справ були політично мотивованими.

Тисячі людей затримали під час і після масових антиурядових протестів, які спалахнули після спірних президентських виборів 2020 року, що забезпечили Лукашенкові шостий термін при владі.

Протест за чесні вибори. Мінськ, 23 серпня 2020 року
Протест за чесні вибори. Мінськ, 23 серпня 2020 року
  • Колись названий «останнім диктатором Європи», Олександр Лукашенко перебуває при владі з 1994 року. Він відомий тим, що знищив своїх опонентів і жорстоко придушив громадянські протести, коли у 2020 році люди вийшли на вулиці, не визнаючи оголошені результати виборів.
  • Очільник Білорусі є близьким союзником Путіна. На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ракети летіли на Києв та інші українські міста з території Білорусі. Окрім того Росія надала режиму Лукашенка ядерну зброю.
  • Міжнародні організації неодноразово звинувачували Лукашенка у фальсифікації виборів, систематичному придушенні інакодумства та жорстких обмеженнях щодо ЗМІ та громадянського суспільства.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG