Представники Угорщини і Словаччини не поспішають підписувати спільне звернення країн Євросоюзу щодо невизнання виборів президента Білорусі, які відбудуться 26 січня – про це Радіо Свобода стало відомо від обізнаних джерел у Брюсселі.
У початковому варіанті проєкту заяви, який має у своєму розпорядженні Білоруська служба Радіо Свобода, йдеться про «недемократичні президентські вибори» в Білорусі.
«Невблаганний і безпрецедентний рівень репресій, порушення прав людини, обмеження участі в політичному житті й доступу до незалежних ЗМІ в Білорусі позбавили виборчий процес будь-якої легітимності», – йдеться в проєкті заяви, яку готує Європейська служба зовнішніх справ.
Документ також наголошує на подальшій підтримці білоруського народу, демократичних сил і громадянського суспільства, закликає до проведення вільних виборів і звільнення всіх політичних в’язнів у Білорусі.
За даними Радіо Свобода, Угорщина і Словаччина відмовилися підписувати цю версію проєкту заяви від імені 27 країн ЄС. Не виключено, що вони відмовляться підписувати й остаточний варіант.
Ці дві країни неодноразово разом висловлювалися, зокрема, проти розширення санкцій проти Росії, збільшення європейської допомоги Україні.
22 січня представник Міністерства закордонних справ Білорусі Анатолій Глаз назвав проєкт заяви Європейської служби зовнішніх справ, яку вона планує зробити за підсумками виборів 26 січня, «найгрубішим втручанням у виборчі процеси суверенної держави».
- Вибори президента Білорусі заплановані на 26 січня. Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі з 1994 року і є близьким соратником президента Росії Володимира Путіна, на початку минулого року заявив про намір знову балотуватися на президентських виборах.
- Низка західних країн й інституцій вже зробили заяви про те, що не мають наміру визнавати їхні результати. На засіданні 22 січня Європарламент ухвалив резолюцію щодо репресій і нелегітимних виборів у Білорусі.
- Вибори в Білорусі проходять в умовах політичної кризи, масштабних репресій і, на думку міжнародних організацій, є невільними і недемократичними.
- У Білорусі не залишилося офіційно зареєстрованих опозиційних партій чи незалежних громадських організацій.
- З 2001 року міжнародна спільнота і незалежні спостерігачі не визнають результати виборів у Білорусі.
Форум