Skupština Srbije većinom glasova nije prihvatila opozicioni Predlog o izmenama i dopunama Zakona o rudarenju i geološkim istaživanjima, kojim je opozicija tražila zabranu istraživanja i eksploatacije litijuma i bora.
Od prisutna 214 poslanika, njih 84 je glasalo za, 128 protiv, uzdržanih nije bilo, dok dvoje poslanika nije glasalo.
Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović je na kraju rasprave pozvala poslanike da ne glasaju za zakon, koji je opozicija podnela povodom projekta kompanije Rio Tinto "Jadar" za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice na zapadu Srbije.
Ona je rekla da bi Srbija bila prva zemlja koja bi zabranila istraživanje mineralnih sirovina koje je dozvoljeno u Evropskoj uniji.
"Uvođenje zabrane istraživanja i eksploatacije litijuma i drugih mineralnih sirovina dovelo bi do višestrukih posledica, ne samo po ekonomiju, već i po geopolički položaj Srbije", rekla je ministarka.
Aktivisti koji se protive iskopavanju litijuma su u prvim reakcijama osudili odluku Skupštine Srbije.
Poslanici Skupštine Srbije raspravljali su četiri dana o Predlogu izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji su predložila 86 poslanika opozicije.
Vlada Srbije je ovog leta oživela plan međunarodnog rudarskog giganta Rio Tinta za otvaranje rudnika litijuma u dolini Jadra na zapadu Srbije, iako je pre dve godine, pod pritiskom ekoloških protesta, projekat bio stopiran.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je u raspravi prethodnih dana rekla da nije čula argumente zašto opozicija unapred traži zabranu istraživanja i eksploatacije litijuma i bora kada kompanija nije završila studiju o uticaju tog rudnika na životnu sredinu.
Ona tvrdi da rudnik neće biti otvoren dok studija ne pokaže da li je opasan po okolinu i optužila je opoziciju da je "ispolitizovala" taj projekat.
Opozicioni poslanici, koji traže zabranu kopanja litijuma, ukazivali su na negativne posledice po životnu sredinu ako se rudnik otvori, a predstavnike vlasti optuživali da su "promoteri" Rio Tinta.
Prethodnih meseci su u više desetina gradova širom Srbije organizovani protesti protiv otvaranja rudnika litijuma.
Deo građana i ekološki aktivisti protive se eksploataciji litijuma i bora zbog, kako su naveli, velikog rizika po životnu sredinu.
Rio Tinto je ranije u odgovoru za Radio Slobodna Evropa naveo da su "domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat Jadar može realizovati bezbedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine".
Međutim, brojni stručnjaci iz zemlje i inostranstva ukazuju da u procesu eksploatacije litijuma neizbežno dolazi do ekoloških posledica, pre svega do zagađenja rečnog sliva i zemljišta.
Aktivisti u Srbiji takođe podsećaju da se kompanija Rio Tinto tokom svoje duge istorije suočila sa više optužbi da uništava životnu sredinu ili krši ljudska prava.