Dostupni linkovi

Srpski mediji na Kosovu 'na udaru' portala iz Srbije


Radio Goraždevac studio
Radio Goraždevac studio

"Targetiranje je cena profesionalizma, ali nas ništa neće pokolebati".

Tako glavni i odgovorni urednik Radija Goraždevac - kosovskog medija na srpskom jeziku u pećkom regionu, Darko Dimitrijević, komentariše navode portala iz Srbije, Srpski glas, da njegov medij "radi u korist nezavisnog Kosova".

"Mi se trudimo da radimo u okviru profesionalnih standarda. Naše priče i rezultati u poslednjih 25 godina govore u prilog tome", kaže Dimitrijević u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Nedavno osnovani portal Srpski glas je 27. marta objavio vest da pokreće seriju objava u kojima će izdvajati medije "koji deo teritorije Republike Srbije, AP Kosovo i Metohiju, predstavljaju nezavisnom državom". Prva takva vest se ticala upravo Radio Goraždevca.

"Jedan od tih medija je Radio Goraždevac, koji preko svog portala gorazdevac.com, svakodnevno plasira objave, u kojima koristi termine poput "predsednik Kosova", "kosovski predsednik", "kosovski premijer" i sl., čime daje puni legitimitet albanskim separatistima odnosno lažnoj državi "Kosovo", piše u vesti Srpskog glasa, koja se završava pozivom na bojkot tog radija zato što "promoviše nezavisno Kosovo".

Dimitrijević navodi da je slučaj prijavio odeljenju za Visokotehnološki kriminal u Srbiji, dodajući da targetiranje medija dovodi u bezbednosni rizik same novinare. Na objavu Srpskog glasa reagovala su novinarska udruženja kako na Kosovu tako i u Srbiji.

Darko Dimitrijević
Darko Dimitrijević

Radio Goraždevac je počeo sa emitovanjem programa oktobra 1999. godine. Danas imaju još svoj portal i TV produkciju.

Na svojoj web stranici ima jasan impresum i preciziranu misiju da promoviše medijske slobode, informiše srpsku i ostale manjinske zajednice na Kosovu sa fokusom na region Peći, te promoviše poštovanje ljudskih i građanskih prava, interkulturalnost i suživot.

Glavni i odgovorni urednik, Darko Dimitrijević, kaže da se Radio Goraždevac i ranije suočavao sa raznim pretnjama ili pritiscima jer ima kritički stav i nezavisnu uređivačku politiku.

Srbi južno od Ibra čekaju da ih neko nešto pita
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:06:51 0:00

Šta se zna o "Srpskom glasu"?

Domen srpskiglas.rs registrovan je 7. januara 2025. godine, a registrovalo ga je fizičko lice, podaci su koji se mogu naći na sajtu Registra nacionalnih internet domena Srbije.

Domen je registrovan kod Superhosting međunarodne hosting kompanije koja od 2019. godine posluje u Srbiji.

Za sada se tačno ne zna ko stoji iza ovog portala. Do 2. aprila nije imao objavljen impresum – zakonom obavezne podatke o odgovornom uredniku, adresu, registracioni broj i slično.

Ono šta stoji u opisu tog portala jeste da je njihova uređivačka politika "nezavisna, što omogućava istinito i tačno izveštavanje".

Ovaj portal je 28. marta na svom profilu društvene mreže Facebook naveo kako je Srpski Glas u procesu registracije, te da će pokrenuti prijave i pravne postupke protiv Radija Goraždevac koji je "putem brojnih antisrpskih udruženja i portala pokrenuo kampanju protiv Srpskog glasa".

U Agenciji za privredni registar Srbije, Srpski glas do 2. aprila nije bio registrovan kao medij kako je predviđeno zakonom o javnom informisanju.

Srpski glas je na svom profilu na Facebook-u ponovio da će javnost upoznati sa medijima, koji u svom radu "krše zakone i Ustav Republike Srbije i ne snose za to nikakvu odgovornost", te zahtevati od "nadležnih organa da reaguju".

RSE se obratio Srpskom glasu putem email adrese dostupne na njihovom portalu sa upitom da li je registrovan kao medij u Srbiji, zašto nema javno objavljeni impresum, kako se finansira, šta je njihova misija. Međutim, odgovor do objavljivanja ovog teksta nije stigao. Nisu odgovorili ni na pitanje na koji način se konkretno upotrebom terminologije "predsednik Kosova", "premijer Kosova" i slično, Radio Goraždevac zalaže za nezavisno Kosovo.

Profil na Facebooku 12 puta menjao naziv

Kako se može videti na njihovoj Fejsbuk stranici, ovaj portal ima kanale na društvenim mrežama Instagram, platformi X (nekadašnji Twitter), TikTok i Telegram kanalu.

Na osnovu Facebook podataka koji se objavljuju radi transparentnosti ove stranice, može se videti da je ovaj profil osnovan 3. septembra 2020. Od tada je menjan naziv 12 puta. Podaci pokazuju i da se stranicom upravlja iz Nemačke i Srbije.

Promene u nazivu Facebook stranice Srpski glas
Promene u nazivu Facebook stranice Srpski glas

Naziv profila je prvo bio Nacionalni, te je u 2021. godini promenjen u Glas Srba, pa u Srpski Glas, te u 2022. godini menja u identitet.rs, pa Glas Rusije, te Nacionalni.rs i u 2023. godini na Srpski Glas.

Njihov Telegram kanal kreiran je u avgustu 2022. godine, ima 2.127 članova, a prvi vidljivi post na ovom kanalu vodi ka sajtu Nacional koji je ugašen.

Na kanalu su vidljive objave koje su proruske, anti-EU, anti-NATO, kao i narativi da je Kosovo sastavni deo Srbije. Takođe, redovno objavljuju informacije o aktuelnim protestima u Srbiji.

Sličan sadržaj se može videti i na Instagram nalogu koji je pokrenut 2022. godine i njime se upravlja iz Nemačke. Do sada je dva puta menjan naziv stranice.

Nalog na društvenoj mreži X kreiran je takođe 2022. godine i njime se upravlja iz Srbije, a objave su slične onima sa Telegrama i Instagrama.

Prva objava na TikToku je od 24. novembra prošle godine i većina sadržaja se odnosi na trenutne proteste u Srbiji.

Na osnovu analize društvenih mreža, može se videti povezanost sajta Srpskog glasa sa sajtovima - identitet.rs, srpskagazeta.wordpress.com, srpskiglas.wordpress.com i ugašenim - nacionalni.rs.

Svi ovi sajtovi nisu dozvolili da registri objave podatke o vlasnicima domena.

Dimitrijević se nada istrazi

Glavni i odgovorni urednik Radio Goraždevca, Darko Dimitrijević, za RSE kaže da je slučaj targetiranja prijavio odeljenju za Visokotehnološki kriminal koje funkcioniše u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, te da se nada da će biti istraženi glavni motivi "jednog ovakvog postupka".

Slučaj targetiranja je, dodaje Dimitrijević, prijavljen i strukovnim udruženjima na Kosovu i u Srbiji, te Savetu za štampu u Srbiji zbog sumnje da je Srpski glas povezan sa vlastima u Srbiji.

Dimitrijević podvlači i da targetiranje medija dovodi u bezbednosni rizik same novinare.

"Bez obzira da li se radi o pretnjama iz Prištine ili Beograda, kao što je ova poslednja od strane Srpskog glasa, nije naivna. To su stvari koje novinare moraju da prijavljuju, mi smo imali slična iskustva u poslednje dve i po decenije. Videćemo da li će oni koji su nadležni rešiti ovakve slučajeve", kaže Dimitrijević.

Bojazan od targetiranja iznosi i Danijela Tomašević, novinarka lokalnog Radija Kontakt plus na srpskom jeziku iz Severne Mitrovice. Ona dodaje da je jako opasno kada se novinari etiketiraju kao "izdajnici" ili "saradnici separatista", te da tako nešto nije samo napad na njihovo profesionalno izveštavanje, već i na ličnu bezbednost.

Ona smatra da korišćenje legitimne terminologije u svakodnevnom izveštavanju srpskih lokalnih medija na Kosovu, ne sme biti deo "političkih obračunavanja ili pokušaja diskreditacije novinara".

"Ovakvi napadi, ja to doživljavam kao napad, svakako stvara atmosferu straha, vodi ka cenzuri i autocenzuri a krajnji cilj je da se uguši sloboda govora i pravo građana na tačne i pouzdane informacije", kaže Tomašević za RSE.

Ona napominje da su lokalni mediji koji na Kosovu izveštavaju na srpskom jeziku "ključni kada je reč o izveštavanju tokom kritičnih situacija".

"To su mediji koji postoje od 2000. godine, koji su bili tu u najkritičnijim trenucima da građane blagovremeno obaveste o dešavanjima, situacijama ili odlukama koje su se donosile", smatra Tomašević.

Reakcije udruženja novinara

Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) osudili su označavanja medija i novinara kao "izdajnika" i "saradnika separatista", zbog načina na koji izveštavaju o političkoj i institucionalnoj realnosti na Kosovu.

Ukazuju da je portal Srpski glas optužio Radio Goraždevac za "izdaju zemlje i naroda", pozvao na njegov bojkot i procesuiranje urednika, uz insinuaciju da bi trebalo da snose krivičnu odgovornost kada Srbija postane "pravna država".

"Ovo je nedvosmislen poziv na linč, koji direktno ugrožava bezbednost novinara i ozbiljno narušava osnovna prava na slobodu izražavanja i medijske slobode".

Udruženje novinara Srbije (UNS) takođe je zatražilo da se hitno prestane sa optužbama Srpskog glasa na račun Radija Goraždevac, te napomenulo da je targetiranje i "obračun sa novinarima i medijskim kućama neprihvatljivo, jer bi ovakvo obeležavanje moglo ugroziti bezbednost novinara i medijskih radnika".

Oglasilo se i Udruženje novinara Kosova navodeći da targetiranje i pretnje upućene Radio Goraždevcu mogu ugroziti fizičku bezbednost novinara tog medija, te da im se mora omogućiti nesmetani rad, bez straha i pritisaka.

XS
SM
MD
LG