Bosna i Hercegovina ne zna na koji bi račun mogla da isplati dug od preko 56 miliona evra slovenačkoj kompaniji "Viaduct".
To je izjavila Jelena Cvijetić, pravobraniteljka BiH, na javnom saslušanju pred Komisijom za borbu protiv korupcije i Komisijom za finansije i budžet Parlamenta BiH.
Radi se o dugu po presudu Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) u Vašingtonu, pred kojim je slovenačka firma tužila BiH zbog toga što je Vlada entiteta Republika Srpska jednostrano raskinula ugovor o koncesiji, koji se odnosio na izgradnju hidroenergetskog sistema na rijeci Vrbas.
Cvijetić je navela kako tužioci u svom prijedlog za izvršenje presude nisu stavili broj računa na koji se može izvršiti uplata duga BiH prema Viaductu. Istakla je i kako je "Viaduct" u stečaju, te kako su advokati u dopisima "stavljali račun nekog fonda, skraćenice, strane riječi".
"Sad i da se krene na isplatu, nema podataka na koji račun", navela je Cvijetić na saslušanju pred parlamentarnom komisijom.
Ona ističe da se Pravobranilaštvo još 2018. više puta obratilo i Vladi RS i Savjetu ministara BiH, tražeći da se isplata "Viaductu" izvrši.
"Nismo dobili odgovor od Vlade RS, a prijedlozi koje smo dostavljali Savjetu ministara BiH nisu bili usvojeni na način kako smo to mi predložili", kazala je Cvijetić.
Pred Komisijom je saslušan i bivši pravobranilac BiH, Mlađen Mandić, prethodnik Cvijetić, jer se u vrijeme njegovog mandata i vodila međunarodna arbitraža.
On je, tokom javnog saslušanja, naveo kako su vlasti Republike Srpske isključivale iz toka arbitraže, te ignorisali i njegova upozorenja da se treba postići nagodba za tužiocima u slučaju "Viaduct", čiji je prijedlog za poravnanje bio više desetina puta manji u odnosu na dosuđene novce.
"Postoji stotinu načina kako se može platiti, ali to isključivo zavisi od Savjeta ministara koji je to dužan da riješi. Pravobranilaštvo zastupa Bosnu i Hercegovinu kao stranku. Učinili smo sve što smo mogli. Pravobranilaštvo ne može ništa uraditi, osim pravnih lijekova koji dolaze do Savjeta ministara i tu staje", izjavio je Mandić.
Šta je poznato o slučaju 'Viaduct'?
"Viaduct" je maju prošle godine zatražio zapljenu tri zgrade Centralne banke BiH u Banjaluci, Brčkom i Mostaru pred lokalnim sudovima, što je Opštinski sud u Mostaru i prihvatio sredinom marta ove godine, dok se čekaju presude ostalih sudova.
Ova slovenačka firma je zapljenu tražila nakon što je sud u Vašingtonu presudio u njenu korist u tužbi protiv BiH, jer je RS prekršila ugovor sa ovom firmom.
ICSID je naložio BIH 2022. godine da isplati odštetu koja je tad procijenjena na oko 39 miliona evra. Od tada rastu kamate, pa se dug povećao na više od 56 miliona evra, jer BiH još nije našla rješenje kako da isplati dug, koji je svaki dan veći za devet hiljada evra.
Iako se prije nekoliko godina entitet RS obavezala da će platiti dug u slučaju "Viaduct", danas entitetske vlasti odbijaju to da učine, tvrdeći da je dug obaveza države Bosne i Hercegovine, a da entitet ne može biti predmet međunarodne arbitraže.
Pred sarajevskim sudom je "Viaduct" dodatno zatražio izvršenje nad novcem države na računima banaka u zemlji, a pred sudovima u Luksemburgu i Belgiji nad imovinom i računima BiH u inostranstvu.
Zbog duga su i Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) zamrznute redovne isplate evropske agencije EUROCONTROL, što je ugrozilo rad ove agencije.
"Viaduct" je preko lokalne tvrtke HES Vrbas dobio 2004. godine koncesiju od Vlade Republike Srpske za izgradnju hidroelektrana Krupa i Banja Luka, ukupne snage 85,7 MW.
Međutim, projekt nikad nije zaživio.
Investitor, koji nije imao prethodne reference u izgradnji ovakvih objekata, tvrdio je u tužbi da mu vlast nije osigurala dozvole ni podršku, kao i da je Vlada RS-a jednostrano raskinula koncesiju 2015. godine nakon što je uzvodno na rijeci Vrbas dala koncesiju vlastitom preduzeću Elektroprivreda RS.
U slučaj se uključio i treći igrač iz sjene, strani fond koji je financirao "Viaductovu" tužbu. Slovenska firma je nakon dobivene presude krenula u zapljenu i zamrzavanje imovine države BiH u zemlji i inostranstvu.