U jednom trenutku tokom iscrpljujuće 110-dnevne misije u uništenom ukrajinskom gradu Toretsku, Dmitro, vojnik 100. odvojene mehanizirane brigade Ukrajine, prisluškivao je radio razgovore među ruskim vojnicima.
"Više puta smo čuli naredbe komandanata jurišnicima: 'Ne uzimajte nikoga živog'" rekao je u intervjuu prošlog mjeseca u Kramatorsku, oko sat vremena vožnje sjeverozapadno.
Govorio je pod uslovom da se koristi samo njegovo ime.
"Borbe ovdje su bile žestoke, kao što razumijete."
Dok ruska sveopšta invazija ulazi u četvrto ljeto, ukrajinske jedinice koje su pod opsadom i iscrpljene, poput 100. brigade, nastavljaju polako bivati savladavane od veće vojske, s više ljudi, više oružja, više municije i Kremlja odlučnog da prisili Kijev na kapitulaciju.
Rusija je posljednjih sedmica ubrzala tempo operacija na ratištu. Da li se radi o njenoj očekivanoj ljetnoj ofanzivi ili će taj napor tek uslijediti, otvoreno je pitanje.
U svakom slučaju, očekuje se da će Moskva u narednim mjesecima dostići stravičnu prekretnicu: milion vlastitih vojnika ubijenih ili ranjenih. To je znatno više od svih žrtava koje su Rusija i Sovjetski Savez pretrpjeli u svim sukobima od Drugog svjetskog rata zajedno.
Ljetna ofanziva još nije u toku, rekao je Ivan Torres, penzionisani major američke vojske koji je sada viši analitičar ruskih oružanih snaga za Rochan Consulting, poljsku istraživačku grupu.
"Rusi trenutno prelaze na ljetnu kampanju, konsolidujući nedavne dobitke, rekonstituirajući svoje snage i dovodeći rezervne snage i opremu, a sve to uz održavanje pritiska i ofanzivnog zamaha", rekao je.
"Ono što (Rusi) žele do kraja ljetne ofanzive jeste da zauzmu cijelu Donjecku (regiju). Ostvarili su spor postepeni napredak, ali uz vrlo, vrlo visoku stopu žrtava", rekao je Rajan Menon, direktor Programa velike strategije u Defense Priorities, washingtonskom think tanku.
Evo pregleda stanja nakon više od 40 mjeseci najvećeg kopnenog rata u Evropi od 1945. godine.
Sumi
Linija fronta duga 1.100 kilometara, gdje se Ukrajina bori da zadrži ruske snage, proteže se otprilike od donjeg toka rijeke Dnjepar u blizini južnog grada Hersona do sjeveroistoka u blizini gradova Pokrovsk i Toretsk, a zatim sjeverno do Časiv Jara i Kupjanska u blizini ruske pogranične regije Belgorod.
Ali 300 kilometara sjeverozapadno od Kupjanska ruske trupe pritiskaju Sumi, grad s prijeratnim stanovništvom od 255.000 stanovnika.
Sumi se nalazi na glavnom autoputu koji vodi sjeverno do ruske granice i Kurske regije, koju je Ukrajina napala prošlog avgusta, posramivši Kremlj. Krajem aprila, ruske trupe, pojačane s oko 11.000 Sjevernokorejaca, konačno su potisnule posljednje ukrajinske jedinice iz Kurska.
Posljednjih sedmica ruski komandanti su pokrenuli fokusiranu ofanzivu malih razmjera sa sjevera ciljajući Sumi. Od 3. jula, ruske snage su bile oko 20 kilometara izvan grada.
Ruski zvaničnici su opravdali prodor prema Sumiju kao pokušaj stvaranja "duboke tampon zone" duž granice. Upitan o ofanzivi tokom investicione konferencije u Sankt Peterburgu sredinom juna, predsjednik Vladimir Putin je iznio jedva prikrivenu prijetnju da će zauzeti grad.
"Nemamo cilj zauzeti Sumi. Ali u principu, ne isključujem to", rekao je.
Nekoliko dana kasnije, 26. juna, vrhovni komandant Ukrajine tvrdio je da je rusko napredovanje na Sumi zaustavljeno.
"Na osnovu rezultata iz maja i juna, možemo reći da je talas pokušaja 'ljetne ofanzive' koju je neprijatelj pokrenuo sa ruske teritorije ugušen", rekao je general Oleksandr Sirski. "Od ove sedmice, napredovanje ruskih trupa u pograničnom području Sumske regije je zaustavljeno, a linija borbenog kontakta je stabilizovana."
Sumi "je podrška, iako važna", rekao je Torres. "Ona drži značajne ukrajinske snage vezane u nekritičnom operativnom pravcu, a istovremeno omogućava Rusima da steknu kontrolu nad bitnim dijelom terena."
Časiv Jar
Ruske trupe prodiru u grad Časiv Jar u Donjeckoj regiji od proljeća 2024. godine, nakon što su u februaru iste godine zauzele veći grad Avdijivku.
Ukrajinske snage su veći dio 2024. godine držale ruske vojnike na distanci, oslanjajući se na kanal za navodnjavanje kao prirodnu odbranu. Međutim, od ove sedmice ruske jedinice su okupirale oko 90 posto grada, prema podacima analitičke grupe DeepState.
Posljednjih dana, ruske snage su takođe napredovale prema Kostantinovki s juga, rekao je Viktor Kevljuk, rezervni pukovnik ukrajinske vojske i analitičar u Centru za odbrambene strategije, kijevskom think tanku.
"Situacija je teška, neprijatelj ima minimalan napredak, ne može čak ni postići taktički uspjeh u području Časiv Jar, što bi doprinijelo proboju", naveo je u e-mail poruci.
Ako bi Ukrajina u potpunosti izgubila Časiv Jar, to bi ruskim snagama dalo prednost u visini s koje bi mogle prijetiti i bombardirati Kostantinivku, grad na jugozapadu koji se nalazi na raskrsnici željezničkih i autoputeva. To bi ugrozilo i ukrajinske linije snabdijevanja i gradove Slavjansk i Kramatorsk, koji su glavna mjesta za prikupljanje ukrajinskih snaga.
"Ukrajinski problem je problem da ne mogu biti svugdje u isto vrijeme, a Rusi su masovno povećali napade dronovima po cijelom istočnom frontu", rekao je Menon. "Aktivni su u toliko područja da Ukrajinci jednostavno ne mogu sve pokriti."
Pokrovsk
Oko 55 kilometara jugozapadno od Časiv Jara nalazi se Pokrovsk, još jedan veći grad gdje su Ukrajinci izgradili moćne odbrambene položaje. To je prisililo ruske trupe da prodiru na jug i zapad, zauzimajući jedan sporedni put kod sela Kotilne.
Veći autoput, E50, ide zapadno od Pokrovska prema glavnom gradu Dnjepru. Gubitak tog puta bi ugrozio Pokrovsk. A gubitak Pokrovska bi doveo u opasnost cijeli pojas prve linije za Ukrajinu, niz industrijskih gradova i rudnika koje stručnjaci nazivaju "aglomeracijom".
"Glavni cilj ljetne ofanzive je potpuna okupacija Donjecke regije, odnosno zauzimanje aglomeracije Slavjansk-Kramatorsk", rekao je Kevljuk.
"Ako bih morao imenovati dva mjesta koja su pod napadom i koja bi, ako bi ih Rusi zauzeli, bila napadnuta, ne znam da li bi to promijenilo pravila igre, ali bi zaista bio ozbiljan udarac, to bi bili Pokrovsk i Kostjantinivka jer Kostjantinivka ostavlja otkrivenim tu veliku, urbanu površinu, od Izjuma sve do Kramatorska", rekao je Menon.
"Rusi su daleko od toga da ih mogu osvojiti", rekao je. "Pitanje je: koliko dugo? Imamo mnogo vremena prije nego što ljetna ofanziva propadne."
U izjavama od 28. juna, Sirski, ukrajinski vrhovni komandant, takođe je upozorio na ruske napore da prodru sjeveroistočno od Pokrovska, prema gradu Dobropilja.
Više od četiri jula
Kako se sukob razvijao u rat iscrpljivanja, i Ukrajina i Rusija su požurile da uvedu novu tehnologiju i nove taktike. Dok su se ruske snage uveliko oslanjale na samu masu i vatrenu moć kako bi iscrpile Ukrajince, Kijev su mnogi stručnjaci smatrali okretnijim i inovativnijim, posebno kada su u pitanju dronovi.
U međuvremenu, širenje dronova pomaklo je taktike od teških oklopnih vozila ka brzim motociklističkim jedinicama kako bi se savladala odbrana.
Za Rusiju je ovo pokazatelj njenih vlastitih velikih neuspjeha, rekao je Menon: "Izgubili su toliko tenkova i oklopnih transportera zbog ukrajinskih dronova i artiljerije da su odustali od velikih oklopnih napada i okrenuli se motociklima, pa čak i neoklopnim putničkim kombijima".
Sa većom populacijom i unosnijim taktikama regrutacije, ruski komandanti su se mogli osloniti na taktike "mljevenje mesa": krvave, frontalne, pješadijske napade koji rezultiraju ogromnim žrtvama, ali savladavaju ukrajinsku odbranu.
"Govorimo o dronovima, napadima motociklima, novim sistemima (elektronskog ratovanja), poboljšanoj (vještačkoj inteligenciji) sistema komandovanja i komunikacije na bojnom polju i dronovima, ali svi su oni dio većeg organskog sistema, kompleksa za izviđanje i vatrene napade", rekao je Torres.
"Upravo ti pristupi dominiranju ratištem kroz brzi lanac ubijanja povezan sa poboljšanim senzorima za sisteme pucanja, analizom obavještajnih podataka i izvršavanjem komandi učinili ukrajinsko ratište tako smrtonosnim", rekao je.
"Zato se ratište pretvorilo u iscrpljujuću muku."
"Ipak, Rusija ima prednost u ljudstvu i opremi i može zadržati inicijativu i ostvariti napredak", dodao je.
I dok su ukrajinske inovacije u ratovanju dronovima izazvale pohvale, njene borbe s ljudstvom i regrutovanjem nisu. Uprkos reviziji zakona o mobilizaciji i propisa o vojnoj službi, ukrajinski komandanti se i dalje bore da mnoge jedinice budu u potpunosti popunjene, a da ne spominjemo da su dobro odmorne i snabdijene.
"Postoji značajna kriza u regrutovanju, mobilizaciji, obuci i raspodjeli opreme u ukrajinskim oružanim snagama", rekao je Torres. "Međutim, čak i ako bi se sva ova pitanja riješila, to ne bi riješilo veći problem lošeg upravljanja ratištem, loše komande i kontrole, neefikasnog rukovodstva i krajnje neadekvatne organizacijske strukture za Ukrajince."
"Vrijeme radi protiv Ukrajinaca", rekao je.
Prošle jeseni, ukrajinski komandanti su predstavili velike planove restrukturiranja organizacije svoje vojske, prelazeći sa strukture brigade na veću strukturu korpusa.
"Imaju vrlo značajne probleme, ali za mene je ono što je izvanredno to što su uspjeli ostati u igri", rekao je Menon.