Poslovi se plaćaju iz budžeta Srbije, a ugovori su sklopljeni nakon napada u Banjskoj, vidi se prema javno dostupnim podacima na Portalu javnih nabavki.
Reč je o 65 tendera, koje su firmi Rad 028 iz Zvečana u periodu nakon napada u Banjskoj dodelili srpski Privremeni opštinski organi. Poslovi su uglavnom vezani za infrastrukturne i druge projekte u srpskim sredinama na Kosovu.
Privremeni opštinski organi funkcionisali su na Kosovu do 2024. godine, a nakon toga kosovski organi zatvorili su ih uz obrazloženje da su ilegalni. Oni su, međutim, nastavili svoj rad sa alternativnih lokacija u pograničnim gradovima u Srbiji.
Prema dokumentu na 158 stranica do kojeg je došao Radija Slobodna Evropa, Milan Radoičić se tereti i za omogućavanje i finansiranje izvršenja terorizma i pranja novca, dok su Radule Stević i pravno lice RAD D.O.O. optuženi samo za pranje novca.
U optužnici podignutoj protiv 45 lica septembra 2024. godine, navodi se da je Stević svesno preko svojih privrednih subjekata i ekonomskih aktivnosti pomagao Milanu Radoičiću – koji je preuzeo odgovornost za oružani napad u Banjskoj – učestvovao u pranju novca tako što je nepokretnu i pokretnu imovinu prenosio na treća lica, sa ciljem da se prikrije poreklo imovine.
Krivično delo "pranje novca", koje se Steviću stavlja na teret, na Kosovu je kažnjivo do deset godina zatvora Zakonom o sprečavanju pranja novca i borbi protiv finansiranja terorizma.
Šta se desilo u Banjskoj?
Oružana grupa Srba je 24. septembra 2023. napala Policiju Kosova u Banjskoj kod Zvečana i ubila policajca Afrima Bunjakua. Potom su u razmeni vatre ubijena i trojica srpskih napadača - Stefan Nedeljković, Igor Milenković, Bojan Mijailović. Odgovornost za ovaj napad je preuzeo Milan Radoičić – tada potpredsednik Srpske liste, najveće partije Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda.
Optužnica Specijalnog tužilaštva Kosova protiv 45 osoba za ovaj oružani napad tereti većinu njih za terorizam i teška krivična dela protiv ustavnog poretka i bezbednosti Republike Kosovo.
Milan Radoičić se tereti i za omogućavanje i finansiranje izvršenja terorizma i pranja novca, dok su Radule Stević i pravno lice RAD DOO optuženi samo za pranje novca.
U optužnici se navodi da je ova grupa, upotrebom nasilja uz korišćenje teškog naoružanja, pokušala da "odvoji severni deo teritorije Republike Kosovo, odnosno opštine naseljene srpskom većinom, i da ih pripoji teritoriji Republike Srbije".
Inače, Radule Stević i na Kosovu ima registrovane kompanije - RAD D.O.O. i RAD P.T.P., ali od 2021. godine ne dobija poslove jer se, zajedno sa Milanom Radoičićem, nalazi pod američkim sankcijama zbog umešanosti u međunarodni kriminal i korupciju.
Pod ovim sankcijama je i njegova kompanija registrovana u Srbiji, Rad 028, ali to nije prepreka da dobija unosne poslove koji su plaćeni iz budžeta Srbije, a na raspisanim tenderima uglavnom je jedini ponuđač.
"Milionski podsticajni ugovori"
Dva dana nakon napada u selu Banjska, firmi Rad 028 Privremeni organ Zvečan dodelio je javnu nabavku vrednu 358 miliona dinara, odnosno više od 3 miliona evra.
Nabavka se odnosi na građevinsku opremu - mašine, alate i građevinsku mehanizaciju koja je kroz program raspodele za privredni i ekonomski razvoj za 2023. godinu trebalo da bude dodeljena drugim firmama i preduzetnicima iz srpskih sredina na Kosovu.
Sama dokumentacija sa srpskog portala javnih nabavki jasno definiše firme koje bi trebalo da dobiju opremu, kao i opremu koja im je dodeljena kroz ovaj vid podsticaja.
Oprema i mehanizacija namenjena je srpskom stanovništvu koje živi u desetak srpskih sredina na Kosovu - Leposaviću, Prizrenu, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku. Dokumentacijom se navode na desetine srpskih firmi, ali i pojedinaca kojima je navodno namenjena oprema.
U dokumentima se pominje nekoliko firmi koje se u kosovskoj optužnici dovode u vezu sa optuženom kompanijom RAD i Radulom Stevićem.
Tako se može videti da je firma SEVER KOP D.O.O. iz Leposavića dobila bager, a Samostalna trgovinska radnja Santos preduzetnika Dragana Nedeljkovića, viljuškaru.
Ove firme pominju se optužnicom u slučaju Banjska u kontekstu da su "fiktivno prijavljivali nabavku opreme koja je, u većini slučajeva, već postojala, a novac je zadržavan", te da su povezani sa aktivnostima Milana Radoičića.
Takođe, u optužnici se navodi da je preduzetnik Dragan Nedeljković otac jednog od ubijenih napadača u Banjskoj, Stefana Nedeljkovića.
U istom periodu, nekoliko dana nakon napada u selu Banjska, firma Rad 028 iz Zvečana angažovana je i na nabavci poljoprivrednih mašina i opreme, a u okviru programa raspodele i korišćenja podsticajnih sredstava za razvoj poljoprivrede na teritoriji Kosova za 2023. na ime finansiranja projekata po Konkursu za podsticaj razvoja prerađivačkih delatnosti, navodi se na portalu javnih nabavki u Srbiji.
Na ovaj način, preko Rada iz Zvečana nabavljene su mašine za poljoprivredu vredne više od 142 miliona dinara, odnosno više od 1,2 miliona evra.
U dokumentaciji koja se odnosi na ovu nabavku pominje se Danijel Đukić kome je navodno dodeljena opremu za destileriju.
Đukić je na Kosovu optužen kao član oružane grupe koja je izvršila napad u Banjskoj.
Osoba pod imenom Marija Jakšić, koja je u optužnici označena kao supruga Bojana Jakšića – koji je navodno bio zadužen za bezbednost Milana Radoičića – pominje se u dokumentacijom nabavke kao korisnik bačvi, buradi i pumpi za pretakanje vina, dok je firma MDJ Konstrukt, koju kosovsko tužilaštvo povezuje sa ubijenim Igorom Milenkovićem u Banjskoj, dobila kutije za čuvanje i skladištenje voća.
Ista firma dobila tender i opremu iz istog programa podrške nakon septembra 2023.
Privremeni opštinski organ iz Zvečana firmi Rad 028 dodelio je još četiri nabavke različite robe, mašina i opreme za potrebe podsticaja privrede u srpskim sredinama na Kosovu.
Na tri od četiri pomenute nabavke, firma Rad 028 iz Zvečana učestvovala je zajedno sa firmom NV 028 DOO Kosovska Mitrovica, koja se takođe pominje u optužnici u slučaju Banjska.
Ova firma je osnovana je 3. aprila 2024. godine sa hiljadu dinara osnivačkog kapitala a vlasnik i direktor je Nemanja Vujadinović iz Severne Mitrovice, pokazuju javno dostupni podaci Agencije za privredne registre u Srbiji.
Nakon mesec dana od osnivanja, firma dobija prvi tender vredan više od 1,7 miliona evra zajedno sa firmom RAD 028. U pitanju je nabavka robe u okviru programa podsticaja privredi, pokazuju podaci sa portala javnih nabavki.
Tako je kroz različite programe podsticaja tokom poslednje tri godine nabavka robe vredne više od 8,5 miliona evra poverena firmi Rad 028 iz Zvečana i kasnije NV 028 iz Severne Mitrovice.
Međutim, u nabavci od oktobra prošle godine, firma NV 028 je zajedno sa Radom 028 dobila tender za program podrške privredi i ekonomiji u srpskim sredinama na Kosovu, da bi u dokumentaciji nabavke bila navedena kao korisnik jednog bagera.
U dokumentaciji nabavke za podsticaj privredi tokom 2024. godine, građevinsku mašinu (kašika drobilica) dobila je firma TIME GR 028, još jedna firma koja se pominje u optužnici u slučaju Banjska.
Takođe, neke firme koje se pominju u optužnici u slučaju Banjska i pojedinačno su dobijale poslove plaćene iz budžeta Republike Srbije, pokazuje portal javnih nabavki u Srbiji.
Na primer, I&M STILL DOO čija je vlasnica Irena Stević, za koju se u optužnici kaže da je ćerka Radula Stevića - vlasnika kompanije Rad 028 iz Zvečana, angažovana je na nizu unosnih poslova.
Tendere počinje da beleži od oktobra 2020. godine, a do 15. januara 2025. godine ima više sklopljenih ugovora sa privremenim opštinskim organima na Kosovu vrednim više od 807 miliona dinara, odnosno 6,8 miliona evra.
Firma TIME GR 028 doo, koja se pominje u optužnici za Banjsku, u periodu od 21. maja 2021. do 05. maja 2025. godine sklopila je nabavke vredne više od 598 miliona dinara, odnosno 5,1 miliona evra.
Trgovinska radnja Santos je u periodu od oktobra 2021. do februara 2025. dobila nabavke za hranu i piće koje je naručivala Predškolska ustanova Lane, u vrednosti od oko 90.000 evra.
Ostali poslovi Rada iz Zvečana
Kada ne nabavlja mašine i opremu za srpsko stanovništvo na Kosovu, firma Rad 028 angažovana je i na građevinskim poslovima.
Među najvrednijim poslovima je dogradnja i izgradnje novih objekata Kliničko bolničkog centra u Severnoj Mitrovici, koji radi u sistemu Srbije. Posao je vredan više od 3,9 miliona evra, pokazuje portal javnih nabavki, a ugovor je potpisan početkom 2024. godine.
Tokom septembra 2024. godine firma Rad iz Zvečana zajedno sa Beta gradnjom iz Severne Mitrovice, kompanijom koja se takođe pominje u optužnici u slučaju Banjska, angažovane su na nabavci građevinskog materijala za izgradnju, rekonstrukciju, sanaciju i adaptaciju porodičnih stambenih objekata za dvadeset opština na teritoriji Kosova.
Ovaj posao vredan je više od 3,4 miliona evra.
Među poslednjim nabavkama od 30. juna 2025, Privremeni organ opštine Zvečan angažovao je firmu Rad 028 na poslovima izgradnje etno sela u neposrednoj blizini manastira "Draganac", koji se nalazi u blizini Novog Brda južno od Ibra. Posao je vredan više od 1,2 miliona evra.
Može li firma Rad da gradi na Kosovu?
Kosovske vlasti su u prethodne tri godine obustavile gradnju u srpskim sredinama na Kosovu koju finansira Srbija uz obrazloženje da nemaju dozvole kosovskih institucija, već samo one koje su izdali srpski organi a koje zvanična Priština ne priznaje.
Pored ostalog, blokirana je izgradnja zgrada Univerziteta, čije je radove inače izvodila firma Rad 028 Radula Stevića.
RSE se obratio Vladi Kosova, Agenciji za registraciju biznisa i organu za tendere sa upitom da li imaju saznanja da Radule Stević sa svojom firmom iz Srbije ili onih registrovanih na Kosovu, gradi po projektima koji se finansiraju iz budžeta Beograda.
Odgovor do objavljivanja ovog teksta nije stigao.
Ranije je Organ za tendere za RSE rekao da se Stevićeve firme na Kosovu ne nalaze na "crnoj listi" jer nije bilo žalbi kupca, niti je utvrđeno da je preduzetnik dostavio lažne podatke ili falsifikovana dokumenta.
Zakon o javnim nabavkama na Kosovu predviđa da se mere oko stavljanja na "crnu listu" preduzimaju kada naručilac poslova tvrdi da su predstavljeni lažni podaci ili falsifikovana dokumenta.
Na osnovu podataka koji se objavljuju na kosovskom portalu "Otvorena nabavka", na kome se mogu pronaći informacije o javnim ugovorima na Kosovu od 2018, Stevićeve kompanije su iz budžeta Kosova do 2021. godine dobili oko pet miliona evra.
Usluge njegove firme su koristile uglavnom opštine sa srpskom većinom na severu Kosova koje rade po kosovskom sistemu - Severna Mitrovica, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok.