Dostupni linkovi

Usred zastoja u pregovorima, Rusija pojačala zračne napade na Ukrajinu


Dok višemjesečni pregovori predvođeni Sjedinjenim Američkim Državama propadaju u pokušaju postizanja primirja između Rusije i Ukrajine, Kremlj je iskoristio to vrijeme da značajno poveća zračne napade na Kijev i druge ukrajinske gradove.

Prema podacima koje je prikupio Projekat za evidenciju lokacija i događaja oružanih sukoba (ACLED), Rusija je gotovo udvostručila mjesečni broj ispaljenih raketa i dronova na Ukrajinu između decembra 2024. i maja 2025.

Brojevi su rasli svakog mjeseca – sa 1.269 u decembru na 2.436 u maju.

Američki ACLED je zabilježio 2.110 napada između 1. i 27. juna, ali taj broj ne uključuje zračne udare tokom prošlog vikenda, za koje je Kijev rekao da su bili najveći od početka rata.

Zvanični podaci koje je dostavilo Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo pokazuju još veće brojke. Navode da je Rusija u junu ispalila rekordnih 5.438 dronova.

Šesnaesterostruko povećanje napada dronovima

To predstavlja otprilike 25 posto više u odnosu na maj 2024. godine i čak 16 puta više u odnosu na juni 2024. Podaci također pokazuju da su se i raketni napadi gotovo udvostručili u istom periodu.

Trenutni ruski zračni napadi uzrokuju stotine smrtnih slučajeva svakog mjeseca, uključujući i veliki broj civilnih žrtava.

Jedan od razloga za ovako nagli porast napada jeste to što je Rusija značajno povećala proizvodnju dronova. Ukrajinska vlada procjenjuje da Rusija sada može proizvesti oko 5.000 dronova mjesečno.

To uključuje modernizirane verzije iranskih dronova Šahed, koji su efikasniji u izbjegavanju ukrajinske protuzračne odbrane.

"[Ruski dronovi] sada koriste snažniju bojevu glavu. Vidimo da su promijenili dizajn i određenu elektroniku zbog nove vrste bojeve glave", ističe Oleksandr Visikan iz Kijevskog instituta za forenzička ispitivanja.

Kako ruski dronovi Šahed razaraju Ukrajinu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:30 0:00

Sve više napada prolazi kroz protuzračnu odbranu

Kako se povećao broj ruskih dronova i raketa, tako je opao postotak uspješnog presretanja u Ukrajini.

Prema podacima koje je objavilo Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo, koje je zaduženo za protuzračnu odbranu, stopa presretanja pala je sa 95 posto u junu 2024. na 79 posto u junu ove godine za dronove, te sa 74 posto na 50 posto za rakete.

Veliki rojevi dronova, uključujući mamce bez bojevih glava, dodatno opterećuju ukrajinske odbrambene kapacitete.

Ukrajinski vojni analitičar Vladislav Seleznjov izjavio je za Ruski servis Radija Slobodna Evropa da se protuzračna odbrana u Kijevu ne može nositi s napadima u kojima sudjeluje 300 ili više dronova.

Seleznjov smatra da najbolja odbrana za Ukrajinu može biti napad, pozivajući se na nedavne ukrajinske udare dronovima duboko unutar Rusije.

"Prema mom mišljenju, napadi na ruski vojno-industrijski kompleks mogu imati najveći učinak", rekao je.

"To već daje dobre rezultate. Ali ti udari moraju biti pojačani", dodao je Seleznjov, bivši portparol ukrajinske vojske.

Loš trenutak za Washington da obustavi isporuku Patriota

Zabrinutost zbog porasta napada dodatno je pojačana nakon što je Washington objavio da obustavlja dio isporuka oružja Kijevu.

To uključuje i rakete za protuzračni sistem Patriot, prema izvještajima američkih medija.

Njemački vojnici ispaljuju iz sistema Patriot na NATO-ovoj vježbi u Grčkoj, u novembru 2017.
Njemački vojnici ispaljuju iz sistema Patriot na NATO-ovoj vježbi u Grčkoj, u novembru 2017.

Administracija Donalda Trumpa navela je da je revizija Pentagona o američkoj vojnoj pomoći drugim zemljama pokazala da su zalihe određenog naoružanja u SAD-u previše smanjene.

Nakon te revizije, donesena je odluka da se "američki interesi stave na prvo mjesto", saopćila je glasnogovornica Bijele kuće Anna Kelly.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je rekao da je ovo pitanje pokrenuo tokom telefonskog razgovora s Trumpom 4. jula.

"Razgovarali smo o mogućnostima protuzračne odbrane i dogovorili se da ćemo raditi na jačanju zaštite neba", napisao je na Telegramu.

"Dogovorili smo i sastanak naših timova", dodao je.

Iz Washingtona komentar nije odmah uslijedio.

Dan ranije, Zelenski je najavio dogovor o zajedničkoj proizvodnji dronova, uključujući i presretače, s jednom američkom kompanijom.

Nekoliko evropskih zemalja također je isporučilo sisteme protuzračne odbrane, uključujući njemačke sisteme IRIS-T i Gepard.

Veliki dio ukrajinske odbrane od dronova ne oslanja se na sofisticirane raketne sisteme, već na vojnike koji koriste mitraljeze montirane na vozilima.

Njihovo oružje može pogoditi ciljeve na udaljenosti od oko 2.500 metara, dok ruski dronovi sada često lete na visini od 3.000 metara ili više.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

Još jedan element ukrajinske protuzračne odbrane su borbeni avioni. Vjeruje se da Ukrajina raspolaže s oko 85 američkih F-16 aviona, kao i sovjetskim avionima tipa Suhoj.

Tokom velikog napada 29. juna, Ukrajinsko ratno zrakoplovstvo je saopćilo da su američki F-16 oborili "desetke" dolazećih ciljeva.

Jedan pilot, Maksim Ustimenko, navodno je oborio sedam ciljeva prije nego što je njegov avion oštećen. Ustimenko je poginuo kada se avion srušio jer nije imao vremena da se katapultira.

XS
SM
MD
LG