Više hiljada ljudi okupilo se ispred Ministarstva prosvete u Beogradu na protestu prosvetnih radnika pod nazivom "Vi ste odgovorni! Od vas zavisi!".
Na protestu su se okupili i srednjoškolci i studenti, a okupili su se i prosvetni radnici iz drugih gradova Srbije.
Pojedini okupljeni nosili su zastave fakulteta i Univerziteta u Beogradu, kao i transparente sa oznakama škola.
Učesnici protesta su tokom protesta dočekali zaposlene na Univerzitetu u Novom Sadu koji su trčali štafetni maraton do Beograda.
Oni su doneli deklaraciju koju je, kako navode, potpisalo do sada više od 800 zaposlenih na Univerzitetu u Novom Sadu.
U Deklaraciji se navodi da će profesori studente u njihovim zahtevima podržati "do kraja", odnosno "do ispunjenja svih studentskih zahteva".
Nakon toga, održana je 15-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Jedan broj učesnika upalio je svetla na telefonima za vreme trajanje tišine.
Okupljenima je ranije pročitano zajedničko saopštenje u kojem su organizatori naveli da smatraju da najveću odgovornost za trenutno stanje u toj oblasti snosi resorno ministarstvo koje, prema njihovoj oceni, ni na koji način nije doprinelo da zahtevi studenata, đaka i nastavnika budu ispunjeni.
Đorđe Marković, glumac i docent na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, obratio se okupljenima navodeći da se ispred zgrade Ministarstva nalaze predstavnici više od 100 škola i fakulteta iz više gradova Srbije.
"Želimo da poručimo zaposlenim u ovom ministarstvu - Vi ste odgovorni i od vas zavisi", rekao je Marković.
Miljana Stepanoski, nastavnica srpskog jezika u Osnovnoj školi "Zmaj Jova Jovanović", rekla je za RSE da su prosvetni radnici "pozvali sve svoje kolege da se pridruže u totalnoj obustavi (nastave) tokom čitave nedelje".
Đorđe, student Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu, za RSE je rekao da je ovaj protest veoma važan jer je prvi "na kome se nalaze profesori i nastavnici i srednje i osnovne škole, kao i predstavnici visokog obrazovanja".
Ana sa istog fakulteta istakla je za RSE da je "jako važna podrška profesora i same prosvete".
"Zato što mislimo da je prosveta taj koren društva koji nas kasnije gradi u akademske građane", rekla je ona.
Vaspitači i vaspitačice su tokom protesta ostavili poruke ispred Ministarstva, a na nekim je pisalo "Nobelovci neki novi klinci" i "Vaspitamo".
Tokom protesta nastupio je i hor srednjih muzičkih škola.
Na protest su pozvale neformalne asocijacije Puls beogradskih osnovnih škola, Puls beogradskih srednjih škola i Pobunjeni univerzitet, a najavljeno je da će trajati četiri sata.
Kako se bilo navedeno u najavi skupa, protest prvi put zajedno organizuju predstavnici tri nivoa obrazovanja, uz podršku studenata.
Protest je održan u nedelji totalne obustave nastave dela prosvetnih radnika, koja je počela 24. februara.
Prosvetni radnici koji su se okupili na protestu zahtevaju prestanak represivnih mera prema zaposlenima koji štrajkuju, kao i izmene i dopune posebnog kolektivnog ugovora koji su sindikati potpisali sa Ministarstvom.
Zahtevaju i poboljšanje materijalnog položaja svih zaposlenih u prosveti i utvrđivanje reprezentativnosti sindikata.
Traže smanjenje administrativnog dela posla i mogućnost da direktore škola biraju školski odbori, a ne ministri prosvete.
Pored toga, oni pružaju podršku studentima u blokadi i traže i ispunjenje svih njihovih zahteva.
Studenti u blokadi, koji blokiraju više od 60 fakulteta širom zemlje, zahtevaju političku i krivičnu odgovornost zbog pada betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu kada je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Koliko škola je u štrajku?
Deo prosvetnih radnika od početka školske godine protestuje. Zahtevaju bolje plate i uslove rada. Njihov protest i štrajk je intenziviran u talasu studentskih protesta koji traju gotovo tri meseca.
Četiri reprezentativna sindikata potpisala su krajem januara kolektivni ugovor sa Ministarstvom prosvete, ali time nije okončan štrajk.
Ministarstvo prosvete Srbije je u odgovoru na upit Radija Slobodna Evropa navelo 25. februara da se nastava odvija u 93 odsto osnovnih i srednjih škola, dok je u sedam odsto škola nastava u potpunosti obustavljena.
"Među školama u kojima s odvija nastava su škole koje rade u redovnom režimu, u kojima časovi traju 30 minuta, kao i škole u kojima radi deo nastavnika", naveli su u Ministarstvu.
Nisu precizirali u kojem procentu su škole u kojima je nastava delimično obustavljena.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović je 21. februara u izjavi za RSE najavila da će svako biti plaćen "onoliko koliko radi".
To je još jednom potvrđeno 24. februara, kada je Ministarstvo prosvete uputilo dopis svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji, u kome se precizira na koji način će biti obračunate zarade za februar, čime će biti smanjene plate nastavnicima u štrajku.