Skupština Crne Gore i njen predsjednik Andrija Mandić duže od nedjelju dana "ćute" o hapšenju njegovog bratanića i telohranitelja zbog sumnje da je - koristeći službeni automobil parlamenta - pokušao da ubije dvije osobe.
Brataniću Danilu Mandiću određen je jednomjesečni pritvor zbog sumnje da je u noći između 19. i 20. aprila u centru Podgorice počinio krivična djela teško ubistvo u pokušaju i nedozvoljeno nošenje oružja.
To proizilazi iz saopštenja policije i tužilaštva.
Da li je ovaj 35-godišnjak imao radni status u crnogorskom parlamentu i kako je dobio pristup službenom vozilu?
Da li je obavljen uviđaj nakon dvostrukog ranjavanja?
Ovo je samo dio nepoznanica u ovom slučaju.
Zbog težine krivičnog djela i veza osumnjičenog sa političkim vrhom, slučaj je izazvao veliku pažnju javnosti.
Mandić Mandiću jedan od "najbližih saradnika"
Ovo nije prvi put da se Danilo Mandić nalazi pod lupom institucija.
Naime, crnogorskoj javnosti poznat je duže od deceniju zbog problema sa zakonom - od napada na policijskog službenika do nedozvoljenog držanja oružja.
Važi za bezbjednosno interesantno lice.
U medijima se navodi da je više puta osuđivan.
Iz Ministarstva pravde su za Radio Slobodna Evropa(RSE) kazali da ne mogu saopštiti podatke iz njegove kaznene evidencije jer oni spadaju u kategoriju zaštićenih podataka.
Sa stricem, koji je u međuvremenu oktobra 2023. izabran za predsjednika Skupštine, ide i na službena putovanja.
Iz dokumenata Vlade o korištenju državnog aviona može se vidjeti da je u svojstvu ličnog obezbjeđenja pratio šefa parlamenta marta prošle godine na putovanju u Srbiju.
Predsjednik Skupštine ima stalno policijsko obezbjeđenje kao štićena ličnost.
Da je Danilo Mandić jedan od "dugogodišnjih najbližih saradnika" Andrije Mandića, kazali su iz kabineta predsjednika Skupštine "Vijestima" avgusta 2024.
Hronologija događaja
Policija je saopštila da je 20. aprila u 03:40 dobila inforormaciju od građana da je u centru Podgorice došlo do sukoba više osoba, od kojih je jedna upotrijebila vatreno oružje.
Tom prilikom je pronašla jednog od ranjenih, koji je, prema saopštenju, pokušao da napusti mjesto zločina ali je - pod uticajajem alkohola i kokaina - automobilom izazvao saobraćajnu nezgodu.
Gotovo sat i po kasnije - u 05:00 - policija je o tome obavijestila dežurnu tužiteljku Osnovnog tužilaštva, koja je u komunikaciji sa policijom "koordinirala aktivnostima a koju su blagovremeno obavještavali o novim okolnostima".
Policija je četiri sata od dobijanja prve informacije sa slučajem upoznala i dežurnu tužiteljku Višeg tužilaštva, koja se, prema saopštenju policije, izjasnila da postupanje nastavi niže Osnovno tužilaštvo.
"Policajci su u ranim jutarnjim i, kasnije, u dnevnim časovima tri puta izvršili pregled i pretragu užeg i šireg lica mjesta u cilju pronalaska predmeta i tragova o čemu su sačinjeni spisi sa foto dokumentacijom", navodi se saopštenju policije.
Dodaje se da je izuzet i veći broj nadzornih kamera.
Drugog ranjenog muškarca su identifikovali i našli kod kuće.
Iz policije dodaju da su tragali za Mandićem, ali da se onda - gotovo 20 sati kasnije - sam pojavio u policiji. Predato je i vozilo Skupštine - range rover.
"I tom prilikom je izvršena kriminalistička obrada lica, izuzimanje i uzorkovanje tragova."
Policija je sjutradan ujutro izvršila pretres njegovog doma ali i doma osobe sa kojom je sporne noći bio u jednom ugostiteljskom objektu.
Dvoje ranjenih su nekoliko dana kasnije negirali da je Mandić odgovoran za napad.
I Mandićev advokat je negirao da je on počinio ranjavanje.
Iz Višeg tužilaštva su za RSE kazali da je do sada saslušano više osoba u svojstvu svjedoka, kao i da su date naredbe za vještačenja.
Iz Osnovnog su kazali da su formirali predmet koji se tiče sumnje u zloupotrebu službenog automobila.
Šta se ne zna
Jedna od glavnih nepoznanica je da li i kakav radni status, član obezbjeđenja Andrije Mandića Danilo Mandić, ima u Skupštini Crne Gore.
Na ova pitanja danima ne odgovaraju i pored upita medija, uključujući i RSE.
Iz Uprave policije poručuju da nemaju "saznanja o radno-pravnom statusu niti o njegovom radnom angažovanju u javnom ili privatnom sektoru". Dodaju da ga oni nisu angažovali kao obezbjeđenje šefu Skupštine.
Na značaju dobija pitanje kako je policija zadužena za obezbjeđenje Andrije Mandića kao štićene ličnosti, dozvolila da sa njenim službenicima šefa palamenta čuva i bezbjednosno interesantno lice.
Nepoznanica je i da li je Danilo Mandić imao službeni pištolj.
Takođe se ne zna ko je naložio da se brataniću Mandića odobri korištenje službenog automobila parlamenta.
Ostaje nepoznanica zašto je policija jedno tužilaštvo o slučaju obavijestila sat i po, a drugo četiri sata od dobijanja informacije o slučaju.
Pitanje je zbog čega nije urađen uviđaj nakon dvostrukog ranjavanja, kako to ističe advokat osumnjičenog Mandića, Miroje Jovanović.
Političke posljedice i institucionalni propusti?
Zbog sumnji u postupanje policije i tužilaštva u ovom slučaju, opozicija je zatražila da se pred skupštinskim Odborom za bezbjednost saslušaju ključni ljudi ovih institucija.
"Postoji ozbiljna sprega državnih organa da zataškaju cijeli slučaj", tvrdi predsjednik opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković.
A zbog kontradiktornih informacija iz dva tužilaštva - Osnovnog i Višeg, Centar za demokratsku tranziciju zatražio je od Tužilačkog savjeta da se što prije preispita njihovo postupanje u ovom slučaju.
"U kontekstu izraženog nepovjerenja javnosti u postupanje pravosudnih organa i ozbiljnosti optužbi – uključujući i sumnje da se favorizuje osumnjičeni zbog njegovih političkih veza – smatramo da je hitna i transparentna reakcija Tužilačkog savjeta neophodna", poručio je direktor Centra Dragan Koprivica.
Tužilački savjet - 11-člano tijelo koje čine tužioci i ugledni pravnici - između ostalog odlučuje o odgovornosti tužilaca.
Iz Vrhovnog tužilaštva - koje je nadređeno Višem i Osnovnom - su za RSE kazali da prate postupanje tužilaštava koja se bave ovim slučajem.
Komentarišući slučaj Mandića, i predsjednik države Jakov Milatović kazao je da ima utisak da institucije daju oprečne informacije i da to nije dobro u kontekstu povjerenja građana u njih.
Pozvao je nadležne da daju jasne odgovore na pitanja koja postoje u datom slučaju.
Poslanici opozicije najavili su da će zbog ovog slučaja inicirati smjenu predsjednika Skupštine Crne Gore Andrije Mandića.
Mandić je ispred vladajuće većine krajem oktoba 2023. izabran za šefa parlamenta.