Dostupni linkovi

Šta sledi nakon što je Skupština Srbije ispunila medijski zahtev studenata?


Studenti ispred zgrade RTS-a 19. april 2025.
Studenti ispred zgrade RTS-a 19. april 2025.

Srbija od 4. novembra prošle godine nema Savet Regulatornog tela za elektronske medije. Tada je, po novousvojenom Zakonu o elektronskim medijima, istekao mandat svih devet članova.

Narodna skupština, tačnije Odbor za kulturu i informisanje, trebalo je raspiše konkurs 4. avgusta 2024, ali se to nije desilo.

Konkurs je raspisan u jeku studentskih protesta u kojima zahtevaju odgovornost za pad betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, koja je usmrtila 16 osoba.

Taj konkurs, međutim, praktično je obustavljen, jer je sedam od ukupno 18 kandidata povuklo svoju kandidaturu, tvrdeći da je proces obilovao nepravilnostima i nezakonitostima.

Odbor za informisanje Skupštine Srbije raspisao je 28. aprila novi konkurs za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

Time je ispunjen zahtev studenata koji protekle dve sedmice blokiraju zgradu Radio-televizije Srbije (RTS).

Procedura za izbor

Zakon o elektornskim medijima reguliše izbor članova Regulatornog tela za elektronske medije. Prema Zakonu, članove Saveta predlažu ovlašćeni predlagači.

Prema zakonu to su Zaštitnik građana, poverenik za ravnopravnost, poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti; Univerziteti akreditovani u Republici Srbiji; Udruženja izdavača elektronskih medija; Udruženja novinara u Republici Srbiji; Udruženja filmskih, scenskih i dramskih umetnika i udruženja kompozitora; Udruženja čiji su ciljevi ostvarivanje slobode izražavanja; Udruženja čiji su ciljevi zaštita dece; Nacionalni saveti nacionalnih manjina, Crkve i verske zajednice.

Svako od njih predlaže po dva kandidata Odboru skupštine koji je nadležan za informisanje. Za to imaju 15 dana od raspisivanja konkursa. Posle toga počinje rok od sedam dana u kom Odbor objavljuje listu kandidata, a u roko od dve nedelje nakon objavljivanja liste organizuju se javni razgovori sa kandidatima.

Nakon toga, Narodna skupština bira članove Saveta REM-a većinom glasova ukupnog broja narodnih poslanika.

Nevladina organizacija Građanske inicijative koja detaljno analizira proceduru izbora članova saveta REM, napominje da je ovaj izbor važan, jer se prilikom izbora prvog saziva Saveta, tri člana biraju na dve, tri člana na četiri, a tri člana na šest godina.

"Ovo je jedinstvena prilika, koja se dešava jednom u 20 godina, da se izaberu svi članovi Saveta. Naredni izbori će dozvoliti samo promenu jedne trećine članova, što neće biti dovoljno za osvajanje nezavisnosti ovog tela ako je sada ne osvojimo. Zato je vlastima važno da se niko ne bavi ovim izborima", stoji u analizi Građanskih inicijativa.

Zašto je važan REM u Srbiji

REM je zadužen da prati da li elektronski mediji izveštavaju istinito, potpuno i u javnom interesu. Ima ključnu ulogu tokom izbornih kampanja - mora da obezbedi ravnopravnu zastupljenost političkih aktera u medijima.

Ova institucija imenuje Upravni odbor RTS-a i RTV-a, što direktno utiče na rad i uređivačku politiku javnih servisa.

Takođe, obaveza REM je da štiti pluralizam i sprečava cenzuru ili zloupotrebu medijskog prostora.

XS
SM
MD
LG