Zajednički konsultativni odbor civilnog društva Evropska Unija-Srbija (JCC) je 7. aprila u Briselu usvojio Deklaraciju u kojoj izražava punu podršku zahtevima studenata koji protestuju u Srbiji.
U fokusu zahteva studenata, koji četiri meseca blokiraju fakultete u Srbiji, jeste utvrđivanje političke i pravne odgovornosti da pogibiju 16 ljudi u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine.
Takođe, Odbor izražava zabrinutost zbog nedostatka medijskog pluralizma u Srbiji i osuđuje poteze protiv demonstranata, aktivista, novinara, organizacija civilnog društva i zaposlenih u javnom sektoru, prenosi Beta.
Povodom višemesečnih protesta u Srbiji, u Deklaraciji, objavljenoj na sajtu Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESC), stoji da Odbor izražava podršku "pozivima omladine Srbije na pravdu, odgovornost i funkcionalne institucije".
Odbor, uspostavljen unutar institucionalnog okvira Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između EU i Srbije, takođe poziva druge institucije i visoke zvaničnike Unije da zauzmu "jasan i odlučan stav o aktuelnim događajima u Srbiji i da izbegavaju preduzimanje radnji koje bi mogle da ostave utisak da se ta situacija ignoriše ili da se njen značaj umanjuje".
U Deklaraciji se poziva Evropsko javno tužilaštvo da temeljno istraži potencijalnu zloupotrebu sredstava EU za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu i za druge velike investicione projekte koje Unija finansira u Srbiji.
Povodom moguće upotrebe zvučnog oružja protiv građana na mirnom protestu u Beogradu 15. marta, Odbor poziva na potpuno obelodanjivanje informacija o korišćenim uređajima i zahteva detaljnu istragu o njihovom mogućem razmeštanju.
Tokom odavanja počasti poginulima u nesreći u Novom Sadu kada, demonstranti koji su se nalazili u Ulici kralja Milana naglo su se razbežali sa kolovoza pred naletom, kako su kasnije opisali, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.
Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo takvu reakciju, a vlasti su odbacile optužbu da je korišćen zvučni top.
Odbor osuđuje svaku upotrebu sile protiv mirnih demonstranata i njihovo zadržavanje u pritvoru i poziva vlasti Srbije da prestanu da podstiču nasilje zapaljivim izjavama i da pokrenu sudske postupke da bi odgovorni bili privedeni pravdi.
U Deklaraciji se osuđuje davanje otkaza ili zastrašivanje pojedinaca zaposlenih u javnom sektoru zbog učešća njih ili članova njihovih porodica na studentskim protestima.
"Takvi postupci predstavljaju jasno kršenje osnovnih prava, uključujući slobodu izražavanja i slobodu okupljanja", navodi se u Deklaraciji.
U Deklaraciji, koja je usvojena sa jednim glasom protiv, Evropska komisija se poziva da odloži označavanje projekta iskopavanja litijuma "Jadar" kao strateškog prioriteta za Evropsku uniju (EU).
Upozoravaju da bi to moglo dodatno da naruši ionako krhko poverenje javnosti u proces evropskih integracija među građanima Srbije i da predstavlja značajne rizike za EU, s obzirom na stalne nedostatke u vladavini prava i nezavisnosti pravosuđa Srbije.
Zahteva se i hitna procena ustavnosti pojedinih članova posebnog zakona koji omogućava državnim preduzećima da zaobiđu Zakon o javnim nabavkama u vezi s međunarodnom izložbom "Ekspo 2027" u Beogradu.
Odbor smatra da dodela ugovora po tom zakonu može da dovede do diskriminacije, nepoštene konkurencije, nepotizma, netransparentnog podugovaranja, slabih mehanizama nadzora i neregularnosti u procesu vanrednih nabavki, piše u Deklaraciji.
U Deklaraciji se ponavlja poziv vlastima Srbije da preduzmu konkretne i efikasne mere u vezi s političkim pritiscima na pravosuđe i tužilaštvo, sa nedostacima u funkcionisanju demokratskih institucija, uključujući izborni okvir i funkcionisanje Skupštine Srbije.
Odbor osuđuje i "nedavne racije bez presedana protiv organizacija civilnog društva koje imaju ključnu ulogu u izgradnji demokratskog društva", i poziva Više javno tužilaštvo da razjasni pravni osnov te istrage, stoji u Deklaraciji.
Policija je krajem februara bez najave ušla u prostorije nevladinih organizacija i izvršila pretres u okviru istrage Višeg javnog tužilaštva o navodnoj zloupotrebi novca dobijenog od Američke agencije za međunarodnu pomoć (USAID).
Bili su u prostorijama Centara za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Građanske inicijative, Centar za praktičnu politiku, Trag fondacija i Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS).
Ove organizacije se dugi niz godina bave ljudskim pravima, vladavinom prava, unapređenjem izbornog procesa, regionalnom saradnjom i sličnim pitanjima.
U Deklaraciji Odbor oštro osuđuje to što Srbija koristi napredni špijunski softver za praćenje novinara, aktivista i organizacija civilnog društva i poziva njene vlasti da obustave nezakoniti nadzor, da sprovode transparentne istrage i da omoguće civilnom društvu da deluje bez straha od prismotre.
Odbor još jednom, kako se navodi, najoštrije osuđuje sve kampanje blaćenja, pravljenje "crnih lista", neopravdano određivanje pritvora i svaki drugi pokušaj da se ućutkaju glasovi civilnog društva u Srbiji i akademske zajednice.
Odbor izražava zabrinutost zbog nedostatka medijskog pluralizma u Srbiji i apeluje na njene vlasti da preduzmu hitne i efikasne mere za uklanjanje prepreka slobodi medija i za borbu protiv dezinformacija i da omoguće novinarima da rade bez straha od zastrašivanja ili cenzure.
Odbor, kako se navodi, nalaže svojim kopredsedavajućim da Deklaraciju proslede Savetu za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija, Parlamentarnom odboru EU-Srbija za stabilizaciju i pridruživanje (SAPC), Evropskoj službi za spoljne poslove (EEAS), Evropskoj komisiji i Vladi Srbije, kao i svim relevantnim ministarstvima i Međunarodnom birou za izložbe (BIE).
Odbor omogućava organizacijama civilnog društva i iz Srbije i iz EU da prate napredak Srbije ka Evropskoj uniji i da usvoje preporuke za Vladu Srbije i institucije Unije.
Pojmom civilnog društva, Odbor obuhvata organizacije poslodavaca, sindikata i drugih ekonomskih, društvenih i građanskih interesa.
Odbor se sastoji od 18 članova, po devet sa strane Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta i civilnog društva Srbije.