Nastavak eventualnog zadržavanja suprotstavljenih i tvrdih političkih stavova pokreta Samoopredeljenje s jedne strane, i tri stranke koje su do sada bile u opoziciji, Demokratske partije Kosova (PDK), Demokratskog saveza Kosova (LDK) i Alijanse za budućnost Kosova (AAK) s druge strane, mogao bi blokirati proces konstituisanja Skupštine Kosova, kažu poznavaoci političkih dešavanja na Kosovu.
Skupština Kosova nije uspela u utorak da konstituiše sastav novog zakonodavnog tela, nastalog na parlamentarnim izborima održanim 9. februara.
Nastavak sednice biće održan 17. aprila.
Sednica, prekinuta 16. aprila, trebalo je da se nastavi u roku od 48 časova od prekida, a usledila je nakon što je predsednica Kosova Vjosa Osmani zatražila da se nastavi u skladu sa zakonima.
Na sednici 16. aprila poslanici nisu uspeli da usvoje prvu tačku dnevnog reda, usvajanje izveštaja Privremene komisije za verifikaciju mandata i kvoruma.
PDK, LDK i AAK su glasali protiv izveštaja, jer, prema njihovim rečima, članovi Vlade u ostavci – koji su izabrani za poslanike – nisu na vreme podneli ostavke na svoje izvršne funkcije, kako je predviđeno Zakonom o Vladi.
Član 26 ovog zakona određuje da članovi izvršne vlasti, koji su izabrani za poslanike, moraju podneti ostavke na svoje izvršne funkcije dan pre nego što ih Centralna izborna komisija (CIK) potvrdi.
Albin Kurti, lider pokreta Samoopredeljenje, koji je pobedio na izborima, 15. aprila je poslao pismo predsedniku prethodnog saziva Skupštine, Glauku Konjufci, sa obaveštenjem o ostavci, koje je, prema njegovim rečima, stupilo na snagu 27. marta, kada je obavestio CIK da je "izvršna vlast u ostavci".
CIK je potvrdio izborni rezultat 27. marta.
Da li se ide ka institucionalnoj krizi?
Vullnet Bugaqku iz Kosovskog demokratskog instituta (KDI) rekao je za Radio Slobodna Evropa da je reakcija stranaka koje su do sada bile u opoziciji bila legitimna, jer izabrani poslanici, koji su bili članovi izvršne vlasti, nisu podneli ostavke u skladu sa zakonom.
"Postavlja se pitanje u kojem svojstvu su došli u Skupštinu Kosova, s obzirom na to da mandat poslanika, prema važećem zakonu na Kosovu, počinje od dana potvrđivanja izbora", naglašava Bugaqku, dodajući da su svi ti izabrani poslanici morali na vreme da podnesu javne ostavke na izvršne funkcije.
Pravilnik Skupštine Kosova naglašava da, u slučaju prekida sednice za konstituisanje zakonodavnog tela, prekidi "ne mogu biti duži od 48 sati".
Bugaqku kaže da se nastavak konstitutivne sednice očekuje u okviru ovog roka i ostaje da se vidi da li će političke stranke proći fazu verifikacije mandata, kako bi se došlo do zakletve poslanika ili će, u suprotnom, ostati na trenutnim pozicijama.
"Tada slobodno možemo konstatovati da idemo ka nekoj vrsti krize, jer ako ne prođe u ovoj fazi izveštaj Komisije za verifikaciju mandata, nećemo stići ni do dana predlaganja kandidata za predsednika Skupštine, a prethodno nećemo biti ni u situaciji davanja zakletve poslanika", naglašava Bugaqku.
Dodaje da je KDI pozvao poslanike političkih stranaka, posebno one iz najveće parlamentarne stranke, pokreta Samoopredeljenje, da preduzmu sve potrebne korake za što brže konstituisanje Skupštine.
Besar Gërgi iz Grupe za pravne i političke studije ističe za Radio Slobodna Evropa da nedostatak volje izabranih poslanika pokreta Samoopredeljenje, koji su bili deo izvršne vlasti, da ispune zakonske zahteve, kao i nedostatak volje stranaka koje su do sada bile u opoziciji da nastave sa tehničkim procedurama, doveli su proces konstituisanja Skupštine u zastoj.
"Dakle, sada smo ušli u proces koji može trajati nekoliko nedelja, jer nažalost ni Ustav ni zakon ne preciziraju detaljno procedure koje treba slediti u slučaju da se ovi ceremonijalni rokovi (ne duže od 48 sati prekida sednice) ne ispune. Ne postoji ograničenje koliko rokova od 48 sati može biti. Hipotetički, moglo bi biti beskonačno", ističe Gërgi.
Prema njegovim rečima, parlamentarne stranke treba da obezbede političko razumevanje kako bi se proces konstituisanja Skupštine završio.
Pogodnost za političke kalkulacije
Ministarka spoljnih poslova Kosova u ostavci, Donika Gërvalla, koja je takođe osvojila mandat poslanice na izborima 9. februara, upozorila je na institucionalnu krizu.
U gostovanju na lokalnoj televiziji TëVë1, Gërvalla je istakla da ponavljanje glasanja o izveštaju Privremene komisije za verifikaciju mandata i kvoruma nije predviđeno dokumentima i Pravilnikom Skupštine Kosova i da su se procedure sada zakomplikovale.
"Došli smo do tačke gde može biti potpuno nemoguće nastaviti konstituisanje ove Skupštine", rekla je Gërvalla.
Međutim, Gërgi smatra da zastoj u procesu konstituisanja Skupštine stvara pogodnost i pokretu Samoopredeljenje, ali i strankama koje su do sada bile u opoziciji, da proračunaju mogućnosti za stvaranje parlamentarne većine.
Trenutno, prema njegovim rečima, ni pokret Samoopredeljenje ni stranke koje su do sada bile u opoziciji nemaju tu većinu, koja bi otvorila put ne samo za konstituisanje Skupštine, već i za formiranje nove Vlade.
"To je tačno kupovina vremena sa obe strane, jer ako bi se zakonodavno telo formiralo, tada bi hronometar počeo da broji i pokret Samoopredeljenje bi imao 15 dana za formiranje vlade", ističe Gërgi.
On dodaje da stranke koje su u prethodnom mandatu bile u opoziciji takođe kupuju vreme kako bi međusobno izračunale moguće opcije za formiranje parlamentarne većine.
To je zbog činjenice da, ako pokret Samoopredeljenje ne uspe da formira Vladu u roku od 15 dana, tada predsednica zemlje, Vjosa Osmani, može ovlastiti drugu stranku sa najviše glasova - u ovom slučaju PDK - da zajedno sa drugim strankama obezbedi 61 poslanika za glasanje o formiranju nove Vlade.
Međutim, Bugaqku smatra da je jedini izlaz za izbegavanje blokade procesa konstituisanja Skupštine da članovi aktuelne Vlade, koji su osvojili mandat poslanika, javno, ali i pred predsedavajućim konstitutivne sednice Skupštine, podnesu ostavke na izvršne funkcije.
"Tada se vraćamo na sednicu i tamo sve može ići po redovnim procedurama, jer neće biti dileme ili sumnje da li neki poslanik obavlja dvostruku funkciju kao član Vlade i kao član Skupštine Kosova. To je jedino rešenje, inače ćemo ostati u ovoj situaciji", kaže Bugaqku.
Dodaje da, u slučaju zastoja u procesu konstituisanja Skupštine, ne stvara se nikakav drugi prostor za političko delovanje političkih subjekata, pa čak ni za nove prevremene parlamentarne izbore.
Nastavak konstitutivne sednice zakonodavnog tela, prema Pravilniku Skupštine, mora se održati najkasnije u sredu, kada ističe rok od 48 sati prekida.