Dostupni linkovi

Kojim se institucijama obraćaju i šta od njih očekuju studenti u blokadi?


Jedan od protesta na koji su pozvali studenti koji blokiraju desetine fakulteta u zemlji, Beograd 24. januara 2025. godine.
Jedan od protesta na koji su pozvali studenti koji blokiraju desetine fakulteta u zemlji, Beograd 24. januara 2025. godine.

"Studenti pre svega traže da se Železnička stanica u Novom Sadu ne ponovi, da se tako nešto nikada više nikada ne dogodi".

Ovako Nađa Šolaja, sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, odgovara na pitanje Radija Slobodna Evropa (RSE) u vezi sa zahtevima koje pred institucije postavljaju studenti koji blokiraju fakultete u Srbiji.

Duže od dva meseca, u blokadi je preko 60 državnih fakulteta i visokih škola.

U tome imaju podršku više od 5.000 univerzitetskih profesora.

Istovremeno, studenti predvode i proteste širom zemlje, koje su podržale desetine hiljada građana, među kojima su i prosvetni radnici, umetnici, poljoprivrednici, advokati, zdravstveni radnici.

U centru studentskih zahteva jeste rad institucija i odgovornost za obrušavanje nedavno rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu pri čemu je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.

Kojim institucijama se studenti obraćaju?

Pre svega pravosudnim.

Od njih očekuju da rade u skladu sa svojim nadležnostima i obavezama.

"Tražimo da tužilaštvo obavlja svoj posao pravovremeno i onako kako bi trebalo po svim procedurama, isto kao i vrhovna javna tužiteljka, Zagorka Dolovac, da sudovi obave svoj posao", kaže studentkinja Nađa Šolaja.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi, pod sumnjom na propuste u rekonstrukciji nadstrešnice.

Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.

U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.

Novosadsko Više javno tužilaštvo je 3. februara saopštilo i da vrši provere da li je bilo korupcije tokom rekonstrukcije Železničke stanice.

Nađa Šolaja kaže da to za studente nije dovoljan odgovor na njihove zahteve, naročito s obzirom na to da je prošlo više od tri meseca od pada nadstrešnice.

Dodaje da se studenti obraćaju i policiji od kojih traže zaštitu.

U prethodna tri meseca, zabeleženo je više fizičkih napada na studente i učesnike protesta koji su usledili nakon nesreće u Novom Sadu.

Istovremeno, na masovnim protestima koje organizuju studenti nije bilo incidenata i nasilja. U najvećem broju slučajeva, umesto policije, o bezbednosti se staraju studentski redari.

"Ne možemo dopustiti da takve stvari nastave da se dešavaju, da se studenti i građani napadaju i tuku. Mi u suštini želimo da ljudi koji su na pozicijama, u institucijama, obavljaju svoj posao", ističe Šolaja.

Kome se studenti ne obraćaju?

"Nisi nadležan", rečenica je kojom studenti odgovaraju na višestruke pozive na dijalog predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Ističu da spram svojih nadležnosti kao predsednik države, Vučić ne može da odgovori na njihove zahteve.

"On nije nadležan da bilo koga uhapsi ili procesuira, on nije zaposlen u sudu, niti je vrhovni javni tužilac, on je predsednik republike", kaže novosadska studentkinja Nađa Šolaja.

"Kao što mi tražimo od pomenutih institucija da rade svoj posao, bilo bi super da onda i se svi ostali drže svog posla", ističe i napominje da "nema kompromisa" kada je reč o studentskim zahtevima.

Predsednik Srbije na razgovor je zvao i profesore beogradskog Univerziteta.

I oni su odbili dijalog sa Vučićem.

Svoju odluku obrazložili su time što ih "niz nedoslednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uverava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahteva moguć, a ni delotvoran, ako se organizuje između dve strane koje nemaju mandat da o zahtevima raspravljaju i kojima zahtevi nisu ni upućeni".

Šta su sve zahtevi studenata?

Prvi zahtev studenata u blokadi je da se objavi kompletna dokumentacija o rekonstrukciji novosadske Železničke stanice, kako bi se utvrdila odgovornost za nesreću.

Iako vlast tvrdi da je objavljena sva dostupna dokumentacija, studenti poručuju da će to utvrditi ekspertske grupe.

Traže i sankcionisanje napadača na studente na protestima koji su usledili nakon nesreće u Novom Sadu i obustavljanje postupaka protiv uhapšenih demonstranata.

Studenti zahtevaju i povećanje budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto.

Vlada Srbije objavila je 6. februara da je usvojila rešenje kojim je, kako kažu, taj zahtev ispunjen.

Zahtevi novosadskih studenata

Nađa Šolaja, objašnjava da postoji određena razlika između zahteva beogradskih i novosadskih studenata.

"Mi njih podržavamo apsolutno, kao i obrnuto", ističe ona.

"Poslednji njihov zahtev se odnosi na budžet, međutim, beogradski Univerzitet, na primer, i novosadski Univerzitet nemaju iste načine finansiranja, jer je Novi Sad u sklopu Autonomne pokrajine Vojvodine. Iz logističkih razloga ne može taj zahtev da nam se poklopi", dodaje.

Pod pritiskom masovnih protesta, premijer Srbije Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podneli su ostavke 28. januara.

Jedan od zahteva novosadskih studenata upravo su njihove ostavke, ali i utvrđivanje eventualne krivične odgovornosti dvojice funkcionera u nesreći na Železničkoj stanici, 1. novembra prošle godine.

"Tako da ni taj naš zahtev nije u potpunosti ispunjeni", kaže Nađa Šolaja.

Dalje, ukazuje ona, novosadski studenti traže i procesuiranje policajaca koji su pretukli sedamdesetčetvorogodišnjeg Novosađanina Iliju Kostića, uhapšenog tokom jedne od blokada suda i tužilaštva u tom gradu.

Kostić je priveden 21. novembra tokom blokade, zbog sumnje da je sprečavao policajce u svom poslu. Posle toga, nanete su mu teške telesne povrede i imao je hitnu operaciju prilikom koje mu je odstranjen deo tela.

'Mi smo pokretači': Dan sa studentima blokiranog Filozofskog fakulteta u Novom Sadu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:05:06 0:00

Na pitanje veruju li studenti da će institucije kojima se obraćaju poslušati odgovoriti na njihove zahteve, Nađa Šolaja kaže:

"Kad biste pitali svakog studenta pojedinačno, svako bi u odnosu na to koliko je optimističan rekao da ili ne, ali mislim da je neka generalna atmosfera i generalni stav taj da mi zaista verujemo da će se naši zahtevi ispuniti".

Predstavnici vlasti su u više navrata govorili da su zahtevi već ispunjeni i pozivali na prestanak blokada fakulteta.

Međutim, studenti se sa tim nisu saglasni i poručuju da se blokade i protesti nastavljaju do daljeg.

XS
SM
MD
LG