Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željko Komšić i Denis Bećirović, poručili su 15. aprila u Briselu da je rukovodstvo entiteta Republika Srpska (RS) "napalo ustavni poredak te da "godinama podriva Dejtonski mirovni sporazum i radi protiv euroatlantskih intergracija BiH".
Na poziv generalnog sekretara NATO-a Marka Ruttea, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, te članovi Komšić i Bećirović, sudjeluju u Briselu na sastanku Sjevernoatlantskog vijeća, koje je glavno tijelo za donošenje političkih odluka u NATO-u.
Bećirović je kazao da je na putu ka članstvu u NATO-u BiH postigla konkretne rezultate koji bi bili bolji da, kako je kazao, nije bilo "destruktivnog djelovanja proruskih političara u BiH", saopćio je Bećirovićev kabinet.
"Imajući u vidu činjenice, čelnici bh. entiteta RS više nisu relevantni sagovornici, oni su predmet pravosuđa", kazao je.
Vlast RS-a pokrenula je krajem februara usvajanje niza neustavnih propisa, nakon što je Dodik prvostepeno osuđen pred Sudom BiH na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika.
Dan nakon presude, Narodna skupština RS-a donijela je neustavni zakon o zabrani rada četiri državne pravosudne i policijske institucije na teritoriji RS, koji je Ustavni sud BiH privremeno stavio van snage do donošenja konačne odluke.
Protiv Dodika je bh. pravosuđe u martu raspisalo potjernicu, zajedno s predsjednicima Skupštine i Vlade RS-a, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, jer se nisu odazvali pozivu na saslušanje Tužilaštva BiH koje ih sumnjiči za napad na ustavni poredak. Oni do danas nisu privedeni.
Bećirović je podsjetio da su Dodiku, zbog kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma , uvedene sankcije Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije Njemačke i Austrije, dok su "antidejtonsku politiku osudile su gotovo sve članice NATO-a".
Poziv za asistenciju EUFOR-a i NATO-a
Obraćajući se članovima Sjevernoatlantskog vijeća, Komšić je rekao da je politička situacija u BiH, nakon izricanja prvostepene presude Dodiku, veoma složena i da "može predstavljati direktnu prijetnju sigurnosti te zemlje i regije".
"Imamo pravosudni postupak s jedne strane, koji vode domaće pravosudne institucije, što se s druge strane pokušava pretvoriti u političko pitanje iako to ono u svojoj suštini nije. Tu se ne radi o političkom nego o sigurnosnom problemu", kazao je Komšić.
Ističući da je svjestan da je ovo pitanje za domaće pravosudne i policijske institucije, Komšić je kazao da im u tome "eventualnu asistenciju mogu pružiti snage EUFOR-a, pa čak i NATO-a", kao jednaki pravni sljednici nekadašnjeg SFOR-a.
"U BiH je trenutno udar na vladavinu prava od onih političkih aktera koji koriste sadašnji loš politički sistem za ostvarivanje niza blokada", kazao je Komšić.
Komšić je kazao i da su "snage nekadašnjeg SFOR-a brzo reagovale 2001. godine u slučaju 'Hercegovačka banka' i spriječile tadašnji udar na ustavni poredak koji se dešavao pod nazivom hrvatska samouprava".
Komšić je kazao da u BiH postoji pozitivno raspoloženje oko 70 posto građana koji žele članstvo u NATO-u, ali to "politički može zakočiti samo jedan član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, ili samo tri delegata u Domu naroda Paralementa BiH".
NATO: Neće biti tolerirano ugrožavanje mira
U uvodnom obraćanju, pred početak sastanka, zamjenica generalnog sekretara NATO-a Radmila Šekerinska izjavila je da neće biti tolerirano potencijalni sigurnosni vakuum i ugrožavanje mira u BiH.
Šekerinska je kazala da je NATO zabrinut događajima u posljednje vrijeme u BiH, ističući da ustavni poredak države mora biti poštovan.
"Podržavamo teritorijalni integritet i suverenitet BiH, u skladu s Dejtonskim mirovnim sporazumom. Dejtonski sporazum mora biti poštovan i kament temeljac stabilnosti BiH", kazala je Šekerinska, bivša potpredsjednica Vlade Sjeverne Makedonije, koja je krajem prošle godine imenovana za zamjenicu generalnog sekretara NATO-a.
Naglasila je da je stabilna i sigurna BiH u interesu svih i važan partner NATO-u, te da se očekuje njen daljnji napredak na euroatlantskom putu BiH.
Do posjete članova Predsjedništva BiH Briselu dolazi mjesec nakon što je generalni sekretar NATO-a boravio u službenoj posjeti BiH.