Predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović izjavila je da su na sjednici, posvećenoj potezima insitucija Republike Srpske (RS) s ciljem rušenja državnog ustavnog poretka, njene kolege u Predsjedništvu, Željko Komšić i Denis Bećirović, podržali zaključak da od EUFOR-a bude zatražen angažman u hapšenju funkcionera RS.
Cvijanović je na konferenciji za novinare 8. aprila kazala da je vanredna sjednica Predsjedništva BiH održana na inicijativu Bećirovića i Komšića, ističući da je glasala protiv zaključka koji se odnosi na EUFOR, ali i drugih koji su bili na dnevnom redu, ne precizirajući na šta se konkretno odnose.
Zbog činjenice da za usvajanje nije bilo konsenzusa, najavila je da će zaključci biti upućeni u drugi krug glasanja, nakon čega je spremna iskorisiti mehanizam zaštite vitalnog interesa entiteta iz koga dolazi.
"To su zaključci koji su rezultat razmišljanja dvojice članova Predsjedništva, a pokušavaju se predstaviti kao stav institucije. Stvari se ne mogu lomiti preko koljena", kazala je Cvijanović na konferenciji u Istočnom Sarajevu.
Ocijenila je da sve u vezi s vanrednom sjednicom Predsejdništva predstavlja "produbljivanje krize u BiH".
"Osporavam pravo dvojici članova da diktiraju kad će EUFOR i šta da radi. EUFOR ima ozbiljnu komandu i može odrediti šta su prioriteti i ne treba im nikakvo sufliranje", kazala je Cvijanović, koja je kadar Saveza nezavisnih socijaldemokrata, stranke pod vodstvom Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS.
Prema proceduri, o zaključcima za koje nije postignut konsenzus, bit će ponovno glasano na sjednici Predsjedništva BiH.
Ukoliko rezulata glasanja ponovno bude isti, Cvijanović ima pravo da ih proglasi destruktivnom po vitalni entitetski interes, a o svemu će se potom izjašnjavati Narodna skupština RS.
Nakon vanredne sjednice Predsjedništva BiH, Komšić i Bećirović se u utorak nisu javno oglašavali.
Vlast u entitetu RS počela je krajem februara usvajanje niza antiustavnih odluka, među kojima je i zakon o zabrani rada državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija na teritoriji tog entiteta.
Zbog povećanja tenzija u BiH, uslijed usvajanja neustavnih zakona, snage EUFOR-a su povećale broj svojih pripadnika u toj zemlji.
Protiv rukovodstva entiteta RS, Tužiteljstvo BiH od kraja prošle godine vodi istragu zbog urušavanja ustavnog poretka.
Za Dodikom, predsjedavajućim Skupštine i premijerom RS, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, raspisana je potjernica jer se odbijaju kao prvoosumnjičeni odazvati na saslušanje, ali do danas nisu privedeni.
Dodik, također, odbija da prihvati i presudu Suda BiH kojom je osuđen prvostepeno na kaznu od godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika BiH.
Zajedno s članovima porodice, te ključnim političkim saradnicima, Dodik se zbog antidejtonskog djelovanja nekoliko godina nalazi na "crnoj listi" u SAD-u, a sankcije su mu uvele i Velika Britanija, Njemačka i Austrija.